Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi szükség van arra, hogy a...

Mi szükség van arra, hogy a választási rendszerek mind torzítsanak? Miért nem lehet az eredmény egy az egyben az, amit a választópolgárok leszavaztak?

Figyelt kérdés
Csak összeadni a szavazatokat és elosztani simán mandátumformára, kész.
2019. márc. 25. 13:13
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Azért, mert vannak vegyes rendszerek, ahol lehet egyéni mandátumokat is szerezni.
2019. márc. 25. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Szecessziós Vájling ***** válasza:
100%
Ha csak listás szavazás lenne, akkor kialakulhatnának olyan anomáliák is, hogy az Országház összes ülésén budapesti politikus ül, a 8 millió vidéken élő állampolgárt pedig nem képviseli senki, a Parlamentben pedig senkinek fogalma sincs arról, hogy ott milyen problémákat hogyan kéne orvosolni (mint ahogy régen egyébként voltak is hasonló anomáliák).
2019. márc. 25. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
37%

Ha a választással meg lehetne bármit változtatni, akkor nem engednék meg nekünk. Mark Twain


Tehát nincsen ok az izgalomra.

2019. márc. 25. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

"az Országház összes ülésén budapesti politikus ül, a 8 millió vidéken élő állampolgárt pedig nem képviseli senki"


Ez a dolog a gyakorlatban nem érhető tetten sehogyan az a baj. Vegyük a Fideszt aki most a legtöbb mandátumot birtokolja de igaz ez amúgy bármelyik kormányzásban részt vevő pártra. A legtöbb eldöntendő ügyben ugyanaz az érdeke egy budapesti mint egy vidéki szavazónak, de mondjuk, hogy van pár olyan aminél nem, tehát. A Fidesz előkészül a szavazásra és mi történik? A pártfegyelemnek megfelelően mindenki ugyanarra voksol, szó nincs arról, hogy a vidéki egyéni mandátumok bármit jelentenének a gyakorlatban bent a parlamentben. Valójában bár vannak egyéniben megszerzett mandátumok, de a kormányzás gyakorlatilag úgy működik, mint ahogy akkor is működne ha kizárólag listás szavazás lenne.

2019. márc. 25. 14:06
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

A párt - 28%

B párt - 22%

C párt - 15%

D párt - 10%

E párt - 8%

F párt - 7%

G párt - 5%

Egyéb - 5%


Simán lehetséges, sőt valószínű, hogy egyik párt sem éri el a parlamenti többséghez szükséges szavazati arányt. Ilyen esetben vagy kisebbségi parlament van, ami működésképtelen, vagy legalább három pártnak össze kell állnia, hogy működjön a parlament. Arra meg nincs garancia, hogy pl. a jobbközép össze akar állni a szélsőballal. Ha mégis megteszik, a saját választóik érdekei nem lesznek képviselve.

Elég ritka, hogy egy párt 50%-os támogatottságnál jobb eredményt érjen el. A Fidesz sem érte el például. Azért fura lett volna, ha összeállnak a Jobbikkal vagy az MSZP-vel.

2019. márc. 25. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok, annyit kihagytam, hogy ahol politikai váltógazdaság van (mai Anglia), tehát két nagy párt van és a többi jelentéktelen, ott talán működhetne is ez a dolog, de amúgy ésszerűtlen.
2019. márc. 25. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Szecessziós Vájling ***** válasza:
100%

Szerintem te nem igazán vagy otthon a parlamentáris demokrácia működésében, ha ilyen butaságokat írsz. A Parlament nem bíróság, hogy eldöntetendő kérdésekben ítélkezzen - azt, hogy IGEN-t vagy NEM-et nyomnak egy törvénymódosításra a plenáris ülésnapok szavazásain letudják, de egyébként a képviselőknek igenis kötelességük a saját körzetükben tevékenykedni, s nem egy olyan törvénymódosítás születik egy adott ciklusban, ami kifejezetten állampolgári felhívásnak köszönhető.

Az, hogy mikor sarkalatos törvényekről szavaznak és felfújja a média egyik vagy másik oldal többségét meg a frakció-hűség jelentőségét egy dolog, de a legtöbb szavazást egyoldalúan, pártfüggetlenül támogatni szokták a képviselők.

2019. márc. 25. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

ma 14:25


Ez reális mert ilyen helyzet a gyakorlatban simán lehetséges és akkor A párt kisebbségben van kormányon. De ez miért baj az emberek szintjén? A kormányzás teljesen kivitelezhető. Az ő általuk megszavazott párt vagy egyetért a kormánypárttal vagy nem a konkrét kérdésekben, majd kiderül. Én értem, hogy alalkulhat úgy, hogy a kormánypárt nem tudja érvényesíteni az akaratát, mert a többi párt ellene voksol, de az egyúttal azt is jelenti, hogy akkor az emberekek többségének a véleményét juttatják érvényre a pártok. Olyan ez az egész, mintha nem arról kellene szólnia a kormányzásnak amit a választópolgárok akarnak hanem arról, hogy egy csoportnak adjunk annyi jogot amennyivel 4 éven át nem fog számítani mit akarnak a többiek.

2019. márc. 25. 15:12
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Márpedig ilyenkor az ellenzéki pártok hajlamosak a kormánypárt minden döntésével szembeszállni, mert nekik is érdekük, hogy négy év múlva ne őket válasszák meg. Ha nincs döntésképes parlament, akkor ez a kormánypárto(ko)n csattan leginkább.
2019. márc. 25. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

ma 15:17


Teljesen igaz, hogy ennek van elméleti lehetősége de egyszerűen nem tudom elképzelni azt, hogy ezt a szégyent bevállalja az ellenzék egy része vagy az egész ellenzék. Nagyon nyilvánvaló lenne és lejáratnák magukat. Azért csak nem szánalmas óvodások ülnek a parlamentben hanem felelős politikusok akiknek az ország számít és nem az, hogy júj most kitolok azzal aki kormányon van juszt is ellene szavazok.

2019. márc. 25. 15:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!