Az USA-ban miért van nagy hagyománya és elterjedtsége a fundamentalista keresztény szektáknak?
Nem egészen van ez így, hiszen az első világháborút követő időszakban az USA gyakorlatilag vallástalanná vált, annyira lecsökkent az aktív vallásosak száma, csak szokásból jártak páran templomba, ha járt egyáltalán valaki.
A második világháború idején kezdődött a vallásos propaganda és ezt követően a hidegháború korszakában fokozódott fel az ateista Szovjetunió ellenében rendkívüli módon és nyilván a törekvés a konzervatív felekezetek felé tendálás volt, de mivel a demokrácia és a vallásszabadság érvényesülését hagyták, a fő dolog az volt, hogy ne ateista legyen a lakosság, aminek egyúttal vörös színezete lett, így a különféle népcsoportok vallási törekvéseit is támogatták, a négerek, a mexikóiak, meg bármilyen nép bármilyen vallását, de főleg a keresztény jellegűeket.
A hindu, muszlim, vagy a keleti, pl. a Krishnás vallások sem lettek semmilyen módon elnyomva, valósággal átestek a ló másik oldalára, így ezek a fundamentalista vallások is jelentős szerepet kaptak.
Az újra megszerveződő nagy Egyházak kezdetben nem voltak abban a helyzetben, hogy jelentősen korlátozhassák ezek kialakulását, később meg szokássá vált a tolerancia, amit a jelen levő vallási kisebbségek, mint például a zsidók is szorgalmaztak, hiszen az ő vallási szabadságuk is ettől függött.
Talán van köze a bevándorló ősök hagyományaihoz is, hogy milyen felekezetek éledtek fel újra, de csak a magja lehetett meg ezeknek, padláson porosodó Bibliák és keresztek formájában, viszont az sokat számított a latban, hogy melyik felekezet volt az amelyik hagyományosan elterjedt volt korábban a térségben, például katolikus, vagy protestáns volt e, mert ezek valamelyik változata terjedhetett el, létrehozva azon vallási irányzat minden skáláját az adott környezetben.
A német, brit bevándorlók lakta részeken inkább protestáns jellegű, az olaszok, írek pedig a katolikus változatok felújításában közreműködtek, illetve az írek inkább vegyesen, a négerek meg a maguk sajátos keresztény liturgiáikat részesítették előnybe.
Ezért szabadabbak a hagyományos nagy keresztény egyházak rítusai is az USAban, mert erre van igény.
#2
Van igazságalapja annak amit írsz, de nem teljesen igaz. Közel sem igaz pl. hogy az USA gyakorlatilag vallástalan volt, kb. így nézett ki a dolog:
Illetve az igaz hogy államilag is támogatták a vallás megerősödését (pl. a "Pledge of Allegiancebe" betoldották hogy "under God", vagy hogy Eisenhower elnök elnöksége alatt megkeresztelkedett), de azért nem az államon múlott a dolog...
Ha az első világháborútól néznéd a grafikont, akkor láthatnád, hogy annak végétől szinte a nulláról indulna.
Azt jeleztem, hogy a 2. világháborús években már jelentősen nőtt a vallásosak arányszáma, annak végén már bizony sokan templomba járók voltak, a grafikonod innen indul és bizonyítja azt, amit a továbbiakban írtam.
Leírtam, miképpen volt, arra nem emlékszem, mikor volt a mélypont, talán a húszas években, de ez már nem bizonyos, mert lehet, hogy közvetlenül az első világháború után.
A másodikig volt emelkedés, főleg az olasz bevándorlók miatt, de összességében elég csekély mértékben és a háború következtében erőltetett vallási propaganda miatt volt komolyabb növekedés a vallásosak számában, de a nagy ugrás a hidegháború következménye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!