Mi a véleményetek az olyan emberekről, akik úgy gondolják, hogy Észak-Korea igazából egy eleven kánaán, csak a propaganda állítja be negatívan?
33: Volt most itt egy komment (már törölve lett), amiben a hozzászóló azt állította, hogy ő nemrég kiköltözött Észak-Koreába, és nagyon jó ott élni, a szököttek beszámolói csak propagandák, amúgysem tekinthetőek hivatalosnak. És hogy Kim Dzsongun semmi mást nem akar, csak hogy a többi ország hagyja békén őt és szeretett népét, hogy békességben élhessenek.
Nem tudom, hogy vajon csak trollkodni akart, vagy pedig valami Thürmer-ivadék.
Nos. Mivel törölve lett így már nem írom le újra, csak nagyvonalakban reagálok. Bár a probléma nem tudom mi volt vele. Azon kívül, hogy válaszra válaszoltam, egy szabályt sem sértettem. Az a szabály pedig sosem volt betartva ezen az oldalon, különben csak 5-6 válasz lenne minden kérdésnél.
Tehát...
Először is Thürmer-hez hasonlítást sértésnek veszem. Ő még számomra sem normális. Illetve elég sok furcsa dolgot hord össze.
Térjünk vissza a dologra...
Itt élek már pár éve (a nemrég, az enyhe kifejezés). Láttam a P'yŏngyang-ban élő (én is itt élek) jólétben lévőket, a vidéki rosszabbul élőket is. Volt időm és lehetőségem bőven körbejárni az ország zegzugait.
Azt soha nem állítottam hogy a könyvek propagandák lennének. Leszel szíves nem kiforgatni a szavaimat!
Én azt mondtam, hogy az a gond, hogy a legtöbb emger nem érti meg, hogy bármi ami érintkezett a médiával és hírverést kapott (tv, internet, rádió, lapok, szökdösős fantasy regények), azok nem hiteles források. Ne próbáld egyenlővé tenni a "nem hiteles" kifejezést a "propaganda" szóval!
Az pedig, hogy nem lenne semmi gond, ha békén hagynák ezt az országot, az sosem volt titok. Az ENSZ beleszólt régen egy olyan belföldi konfliktusba, amihez semmi köze nem volt. Utána Észak-Korea végre teljesen elszigetelődhetett. Azt hitték, hogy most már nyugodtan élhetünk. Az éles háború után (egyébként ne felejtsük el, hogy hivatalosan a Koreai háború még tart, így a fegyverkezés, rakétatesztelés, egyebek, nem tekinthetők "provokáció"-nak), az első új konfliktusforrás az volt, hogy az amerikaiak fűzték a kínaiakat, hogy ne kereskedjenek Észak-Koreával. Mindezt úgy, hogy a fegyverszünet bejelentése után Észak-Korea semmit nem tett a határain kívül. Mégis szabotálni akarták az ország nyersanyagellátását.
Nyugodtan vissza lehet keresni, elérhető az archívuma mind a New York Times-nak, mind a Washington Post-nak. Mindkettőben írtak róla cikket régen mikor aktuális volt, hogy nem értik, hogy miért kell újra Koreával foglalkozni, mikor végre már évekkel ezelőtt leállt mindenki.
Azonban nagyon egyszerű a dolog. Ha be tudod nekem bizonyítani, akkor valószínüleg elfogadom. Mondj nekem legalább egy(!) olyan esetet, a rendszer valós beállása után (tehát mondjuk 1990 után), amikor Észak-Korea "csak úgy", közvetlenül megtámadott valamilyen más országot Dél-Koreán kívül (hiszen velük hivatalosan még tart a háború). Ugye?
Oroszok? Sosem volt hozzá mersz.
Kína? Etető kézbe nem harapunk.
Dél-Korea? Nem számít, perpillanat is harcban állunk.
Japán? Csak a felségterületükre szökött egy rakéta, de sosem voltak megcélozva, és megtámadva.
Más országra pedig Észak-Koreának nincs hatása.
Én már többször is felajánlottam. Valamiért mindenki fél tőle: Ki lehet jönni és megnézni...Ha valaki megpróbálná a kiköltözést, segítek. Magyarral ha csak turista, akkor nem foglalkozom.
K. N.
35: Mert ugye Észak-Koreába csak úgy ki lehet menni élni. Esti mesének végülis nem rossz. De tegyük fel, hogy nem kamu! Írd már le akkor töviről hegyire, hogy miképpen kerültél ki, és pontosan mit csinálsz?
És mellesleg itt a kérdésemben túlnyomórészt nem arról van szó, hogy ÉSzak-Korea más országokra milyen hatással van, és hogy mennyire kell tartani tőle, hanem arról, hogy milyen ott az élet, hogy bánik a diktatúra az emberekkel.
Azt ne akard már senki torkán lenyomni, hogy ezek a dolgok (és még sokminden más, amit hallani) csak holmi kitaláció:
#35
'egy olyan belföldi konfliktusba'
Nem is tudtam, hogy belügynek számít, ha a szomszéd agresszor módjára rohan le egy másik államot...
#36 (Kérdező):
Egy régebbi kérdésnél már leírtam, ha megtalálom a kérdést, lehet hogy majd bemásolom.
Röviden a lényeg annyi, hogy 2009-ben egy kínai nyaralásom során (mindig is szerettem a keleti kultúrákat, és nem, a sorozatoknak és a zenéknek nem vagyok fanatikusa, ténylegesen maga a muzeális, tradicionális dolgok vonzottak, így a család összedobta a pénzt) konkrétan elütöttek.
Kim Yo-Jong dongmu volt az. Illetve a sofőrje. Akkor még szabadon mászkálhatott, mert szinte nem is lehetett tudni róla. 2010-ben volt róla az első nyilvános fotó, és 2014-ben lett nyilvánosságra, hogy ki ő.
Ott 2009-ben még ő is fiatal volt meg én is, úgyhogy megijedtünk. Elvittek a kórházba (csak a lábam sérült meg egy kicsit, de nem tudtam lábra állni). Utána a turistáskodás maradék napjait együtt töltöttük. Megadta a módszereket, hogy tudok vele Magyarországról Észak-Koreába kommunikálni. Szerintem azóta se volt annyi proxy átkötésem...
2012-ben eldöntöttem hogy meg akarom nézni milyen is ott. Akkor már engedte a fizetésem, bár sokat spóroltam rá. Nekem tetszett.
Az év novemberében szóba jött, hogy 2013 májusában hazamenne az egyik angoltanár, így átvehetném a helyét ha akarom.
2013 júniusában költöztem ki. Mondanom sem kell a családom nem nagyon akart engedni, de 23 évesen már nem nagyon volt szavuk felettem.
2016 júniusában családi okokból hazamentem (úgyis akkor járt le az aktuális szerződésem, amik 1 évesek folyton megújítva).
Most 2017 novemberében jöttem vissza, illetve hazaugrottam most a szavazásra, de április 10-11 már jöttem is vissza.
Szóval a rövid vázlat:
Amikor még szabadon járhatott Kim Yo-Jong dongmu, mert senki nem tudott róla semmit, akkor Kínában egy baleset következtében találkoztunk (én voltam a hibás egyébként).
Én 16 évesen letettem az angol nyelvvizsgát anyanyelvi szinten, ez pedig érezhető volt, így rá pár évre felajánlotta hogy tanítsak idekint.
Ennyi a története annak, hogy hogyan jutottam ki.
.
.
#38:
Ez így féligazság!
1945-ben az amerikaiak megszállták a déli országrészt, majd a szovjetek az északit. De ekkor még egységes Korea volt.
1948-ban az ENSZ (ergo az amerikaiak) erőszakolta ki, hogy a déli területek tartsanak az északi oldaltól független választásokat. Augusztusban a déliek kormányt alakítottak, majd erre válaszként szeptemberben az északiak is. Azonban a névleges határt egyik sem ismerte el, mind a két fél a teljes ország kormányának tartotta magát.
Az tény, hogy 1950-ben az első nyílt támadást viszont észak kezdeményezte. Azonban akkoriban még Lee Seung-Man (magyarosan Li Szin Man), a déli vezető is elismerte, hogy ez koreai belügy!
Induláskor az északi oldal kapott valamicske támogatást kínai és orosz részről, de nem számottevőt. Ezzel szemben az ENSZ kb. 15-20 országból összegyűjtött fegyveres erőket küldött nagy létszámmal.
Szóval azért érdemes átgondolni a "szomszéd" és "agresszor" szavakat!
Nyugodtan vissza lehet kutatni a régi iratokat! Még a Szöulban lévő Hadtörténeti Múzeum-ban lévő dokumentummásolatokban is ugyanez van leírva, csak még számszerűbben! De gyakorlatilag a déliek dokumentumai is azt mutatják, hogy ez egy belügy volt, és Amerika volt a legnagyobb külső beavatkozó.
K. N.
*39
Észak támadott 1950-ben. Ha ez nem agresszív fellépés, akkor nem tudom mi... Vagy hagyni kellett volna Északot, hogy kompletten bekebelezze a déli félt? Amennyiben Li Szin belügynek tekintette az egészet, szerintem megváltozott volna a véleménye, ha az északiak elözönlik és birtokba veszik a déli államot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!