Igaz, hogy Clinton kétszázezerrel több szavazatot kapott?
"Mit számít az államhatár? Az csak annyi mint nálunk a megyék."
Hát baromira nem! Minden államnak saját törvényhozása, kormányzója, bírósága van.
Minden olyan kérdésben, amiben nem a szövetségi kormány az illetékes az államok saját hatáskörükben járnak el.
pl. halálbüntetés, az USA alkotmánya és a Szövetségi legfelsőbb bíróság engedélyezi a halálbüntetést, de az, hogy az egyes államokban van-e, az már a saját belügyük, amihez Washingtonnak semmi köze.
Egyébként tradicionálisan a magyar megyéknek is sokkal, de sokkal nagyobb hatásköre volt, mostanra a megyei közgyűléseket gittegyletté, meg politikustemetővé alakították, akinek már nem jut fontos pozíció egy pártban vagy bukott polgármester, azt beültetik oda, és kapja érte a pénzt.
Mellesleg az USA-ban is minden tagállamnak vannak megyéi, amik szintén rendelkeznek saját jogkörrel, pl még néhány olyan megye is van, ahol a mai napig is érvényben van az alkoholtilalom. Legálisan a megyehatáron belül nem vehetsz alkoholos italt, khm. legálisan.
"Elég csak megnézni, hogy az egész nyugati part Clintonra szavazott."
Hát, nem és épp ez a lényeg.
Szerinted az igazságos, ha egy államban pl. 51-49%-ra nyer valaki és az a jelölt, akire az állam 49%-a szavazott, nem kap 1 elektort sem?
Az nem legitimizálja a választási rendszert, hogy "régóta van".
Ha Bush nem nyer - ennek a rendszernek köszönhetően - nem lenne háború, és a környezetvédelem területén is jócskán előrébb tartana a világ.
#12
Ugyanannyira igazságos, minthogy valaki 51-49-el megkaphatja idehaza vezetést.
Itt most azt kell megértened,hogy az USA nem egy ország, sokkal inkább olyan, mint az EU, csak az éppen egy működő dolog.
Igazából, pont az EU példázza legjobban, hogy miért is jó az USA választási rendszere. Nézzük meg Európa jelenlegi helyzetét. Ha körbenézel, az EU-s országok nagy többsége nem kér a bevándorlókból. Azonban, azok mégis jöhetnek, mert a legtöbb hatalommal rendelkező Németország és Franciaország pátyolgatja őket ezerrel. Magyarul, ez a két ország döntött a többi tagállam helyett.
Amerikában ilyen nem fordulhat elő. Nézzed meg kik lakják a nyugati partot. Az a liberalizmus fellegvára. Ott tömörül össze a pénz, és az "értelmiség". Magyarul, aki azon a részen él, az valószínűleg a liberális pártra fog szavazni (ahogy az most is történt). Minél többen mennek oda lakni, annál népszerűbb lesz a liberális párt. Amint írtam, elég 59,5 millió szavazatnak összegyűlnie ahhoz, hogy valaki megnyerje a választást. Amerikában nem nehéz összegyűjteni ennyi embert egy régióra. Ha a szavazatok számítanának, az azt eredményezné, hogy egy adott régió eldönthetné, hogy ki legyen az elnök.
A jelenlegi rendszer ezt megakadályozandóan a lakosság számával arányosan "pontokat" társít 1-1 államhoz. Így nem fordulhat elő, hogy egy nagyobb népességű régió eldöntse a választást, mert ahhoz hogy ez bekövetkezzen, az ország lakosságának több mint a felének egy régióban kéne élnie, hogy úgy legyenek elosztva a pontok. Ez azonban nem fog bekövetkezni.
Csak az USA-ról beszéltek, de hagy mondjak már még egy példát:
2002-ben a Fidesz több szavazatot kapott, mégis az MSZP nyerte a választást :)
"2002-ben a Fidesz több szavazatot kapott, mégis az MSZP nyerte a választást :)"
Ez annyiból nem igaz, hogy az MSZP ugyan kevesebb szavazatot szerzett, így kevesebb képviselőjük volt, viszont ők tudtak olyan koalíciót összehozni (az SZDSZ-szel), amivel megvolt a többségük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!