Nem abszurd, hogy Ausztriában kevesebbe kerül a felsőoktatás, mint Magyarországon és emellett sokkal minőségibb is?
Az unokatestvérem Bécsben tanul, mellette dolgozik is.
A tandíj durván 400 euró félévente.És minden felsőoktatási intézményben ennyi egységesen.
Kivéve, a magánintézményekben.
Nálunk, már a vidéki egyetemek is többe kerülnek.Például, amire én járok 180 ezer/félév a fizetős.
Budapesten meg 300e/félév is előfordul.
De, a pénz mellett, minőségibb is az oktatás,meg felszereltebbek az intézmények.
Nálunk például, mindig ellopják az egereket a könyvtári gépektől.
"Amúgy nálunk sincs méltatlanságra ok, az önköltséges oktatás az drága, le lett írva mért, de teljesítmény ellenében 100% állami támogatás jár."
Nagyon is van ok "méltatlanságra". Egyrészt nem igaz, hogy az állami támogatás "jár", rohadtul nem jár, szerződést kell kötni, kőkemény feltételek mellett. Ha nem jön össze, akkor vissza kell fizetni több százezret az államnak. Másrészt teljesítményről papolni az egyik leginkább szegregáló oktatási rendszer kapcsán mérhetetlen tájékozatlanság és/vagy cinizmus.
11: ..és igazságtalannak érzed? BSC gépészmérnök 220ezer/félév. 7 félév 1,540,000 Ft, 2 félév csúszással legyen 2 millió. Ez átlag gépészmérnöki fizetés bruttó 400,000. Cirka egy év alatt visszatermeli a pénzt, mind magának önköltségesen, mind az államnak, ha támogatott volt (erős túlzás, mert persze, hogy nem ennyit kap egy pályakezdő)
Azt is tudom, hogy ha sikerül államilag támogatotton befejezni, akkor 1000nap-ot köteles itthon dolgozni, hogy ne vigye ki az ország pénzét (ha így még polgárpukkasztóbb, akkor az adózó dolgos emberek pénzét) külföldre és megérje az államnak a befektetés, hogy profitáljon belőle és fejlődjön az ország. Mi ebben az igazságtalan?
Sőt, ha nem sikerül neki, fizetheti vissza a költség felét, de még ez sem így van, mert annyi kedvezmény lejön belőle, ha itthon vállal munkát vagy családos, hogy egy banki autóhitelre többet kéne visszafizetnie. Ez se annyira igazságtalan.
Jaa, hogy könnyű kiesni állami finanszírozásról és még következménye is van? Hát ez ijesztő, de kicsit se méltatlan.
Egyáltalán nem abszurd.
Ott nincs akkora korrupció és becstelenség, ezért jut a jólétből mindenkinek.
Abszurdisztánhoz abszurd dolgok illenek. Ha nem felel meg, akkor nem a felsőoktatással kell kezdeni, hanem az abszurd viselkedéssel országszerte. Azokéval is, akik lopnak, meg azokéval is, akik tapsolnak neki.
Probléma csak azzal van, hogy ki itt a normális, aki elkezdné a normális viselkedést?
"Jaa, hogy könnyű kiesni állami finanszírozásról és még következménye is van? Hát ez ijesztő, de kicsit se méltatlan."
De rohadtul az. Ugyanis jelenleg jó ha van 30 gimnázium az egész országban, ahol maradéktalanul fel tudnak készíteni a jobb egyetemek elvárásaira. És miközben az egyetemek tömegével vesznek fel (és teszik zsebre az általuk/utánuk fizetett tandíjat!) ezen szintet meg sem közelítő embereket, érdemi felzárkóztatást nem biztosítanak. No nem mintha nagyon beleférne az állami ösztöndíjas időkeretbe. És a kör bezárult, az állam jelenleg még annyira sem érdekelt már ennek a javításán, hiszen a legközvetlenebb kockázatot ezen rendszer áldozataira hárítja. Ezekkel az alapvetésekkel nem ártana tisztában lenned mielőtt ekkora arccal osztod az észt a témában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!