Amikor 1914-ben Princip megölte Ferenc Ferdinándot, valójában a szerbekkel cseszett ki?
Ferenc Ferdinánd terve az volt, hogy a birodalmat átszervezi és minden nemzet bizonyos önállóságot ( autonómiát ) kap. Persze a fő cél a csehek egyenrangúsítása volt a magyarokkal meg az osztrákokkal, de ez lényegtelen.
Tehát ha Princip nem öli meg Ferdinándot, nem tört volna ki a világháború. Ezáltal Ferenc József 1916-os halála után át lett volna szervezve a birodalom és a szerbek ( meg minden nemzetiség, például a szlovákok, csehek, ruszinok, románok, horvátok ) egy erős és gazdag ország ( föderáció ) tagjai lettek volna.
Tehát bár Princip jelenleg hős Szerbiában, mivel bizonyos értelemben neki köszönhető Szerbia függetlensége, valójában ő a birodalom és Szerbia tönkretevője?
Princip célja a Monarchia meggyengítése, bomlasztása, Bosznia felszabadítása, a délszláv egység erősítése volt. Ebből a szempontból sikert ért el.
Szerbia szempontjából siker, hogy megnyerték a háborút, de ezért hatalmas árat fizettek. A háború, a változó frontvonal évekig pusztított az országban, a háború miatt kb. 1 millió szerb halt meg, a lakosság kb. 20%-a (ezzel náluk volt a legnagyobb arányú veszteség a hadviselő országok között).
Egyébként szerintem valószínűleg az Osztrák-Magyar Monarchia átalakítása, etnikai alapú föderalizálása sem hozta volna el a békét, a kisebbségek kielégítését, egy idő után valószínűleg újabb követelésekkel léptek volna fel. Ettől, az állam egységének meggyengülésétől tartva, mind az osztrákok, mind a magyarok ellenezték az ilyen átalakításokat.
És ha megnézzük ugyanez folyik manapság is Közép- és Kelet-Európában. Szerbia a '90-es években már inkább megvonta volna Koszovó autonómiáját is, de aztán az albánok a háborúban nyugati támogatással kivívták az elszakadást. Most az albánok ellenzik nagyon a koszovói szerbek autonómiáját. Bosznia is erős központosításra törekszik, gyengíteni akarja az autonómiákat. Macedónia is elutasítja az etnikai felosztást, albán autonómiát. Románia, Szlovákia a magyar kisebbség területi autonómia igényei ellen lép fel keményen. Ukrajna is egyre inkább csökkentette a Krím-félsziget autonómiáját az utóbbi húsz évben tartva az orosz szeparatizmustól. Jelenleg a kelet-ukrajnai oroszok követelnek széleskörű autonómiát, föderalizációt, de Kijev ezt elutasítja. Az ország kettészakadt, mint korábban Moldova. De megemlíthetjük Grúzia szétesését is a '90-es években.
Nyugat-Európában sem hoz mindig megnyugvást a helyi autonómia a területi vitákra. 1998-ban Észak-Írország, Skócia, Wales széleskörű helyi autonómiát kapott az Egyesült Királyságban. A szeparatizmus, elszakadás támogatása azonban még mindig erős, Észak-Írországban, Skóciában kb. fele-fele arányban támogatják az uniót, illetve az elszakadást. Hasonló a helyzet a baszk, katalán autonómiával is Spanyolországban.
'Ha nem ölik meg Ferenc Ferdinándot, akkor is kitőrt volna egy nagy konfliktus.'
Történészi vélemény szerint ez az állítás -mindenképp kitört volna a háború- az európai szövetségi rendszerekről alkotott túlságosan merev képen alapul. Ugyanis ezek a szövetségek sokkal bizonytalanabbak és változékonyabbak voltak, mint hinnénk. A szövetségesek között is megvolt a kölcsönös bizalmatlanság, forrásokból kiderül, a britek gondoltak arra, Oroszország helyett inkább Németországgal igyekszenek közös nevezőre jutni. Így ha Európa néhány hónapig megússza a háborút, ott az esélye, hogy az antant széthullik és másképp játszódnak le az események.
Az angolok még szénnel tüzelték a hajóikat, de a németek már átálltak olajra.
Ha sikerül megépíteni a Bagdad-Berlin vasútvonalat, akkor semmi nem állítja meg, hogy a németek átvegyék az uralmat a tengereken.
Ezért kellet az útvonalon valami káoszt generálni.
És Bosznia pünkt az útvonalon volt.
És... érdekes módon az angolok első haditette az első világháborúban Bagdad megszállása volt...
"Amikor 1914-ben Princip megölte Ferenc Ferdinándot, valójában a szerbekkel cseszett ki?"
Nem, hanem velünk. ( Trianon )
9:
Igen. Jó volt a május elejei válaszom, jó most is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!