Kit érdekel a Krím-félsziget?
Talán azért váltott ki elég nagy felháborodást, mert egyrészt a 2. világháború óta ilyet soha senki nem csinált, hogy bevonult egy területre és elcsatolta azt, másrészt, hogy még az oroszok is beismerték, hogy elég durva választási csalások voltak?
Szimferopol lakossága kb 330 ezer fő körül van, ehhez képest több, mint 400 ezren vettek részt csak a városból a szavazáson.
Arról nem is beszélve, hogy elvileg kb 49-50% szavazott Oroszország mellett, azaz a terület lakóinak konkrétan pont a fele meg Ukrajna mellett szavazott, ennek ellenére, Oroszország vígan magához csatolta. Ráadásul a Budapesten kötött egyezményben Oroszország garantálta Ukrajna területi épségét, amit most ezzel az elcsatolással teljesen meg is szegett.
Nem a Krím-félszigeten mint magán a területen van a hangsúly, hanem a körülményeken.
2#
Értem, de ettől függetlenül a Krím-félszigetet senki sem gondolta komolyan, hogy Ukrajna majd visszaszerzi. Gyakorlatilag ha hivatalosan nem is, de például az USA már akkor elismerte a Krímet Oroszország részeként, amikor Kerry Lavrovval meg Putyinnal vigyorgott már az elcsatolás után egy tárgyaláson, és véleményem szerint vinni fogja Donyecket meg Luhanszkot is.
"Donyeck meg Luhanszk nem kell Oroszországnak. Ha kellenének, már rég lecsapták volna őket Krím-mel együtt."
Szerintem egyértelműen kell, hiszen különben nem folyna értük harc. Nyilván Oroszország tagadja, de mindenki tudja, hogy vannak orosz katonák ott, akik a szeparatisták mellett harcolnak, kiváló termőföld, régen a Szovjetunió éléskamrájának is nevezték ezt a területet, tényleg kiváló. Szerintem egyértelmű Putyin terve, ki akarja véreztetni az ukránokat, hogy végül maguktól "menjenek vissza" Oroszországhoz, merthogy sem NATO, sem EU-tagok nem lesznek soha, az is biztos.
Donyecket és Luhanszkot Ukrajan már többször is felájlotta Oroszországnak informálisan, de nekik az nem kellett. Innentől kezdve kár ezen agyalni.
Oroszország érdeke az instabilitás fenntartása Kelet-Ukrajnában, ezért küldtek oda több ezer orosz katonát "szeparatistának" álcázva. A mostani állapot azért kedvezőbb nekik mert Ukrajna így instabilis állapotban van katonailag és gazdaságilag is. A dolog érdekessége, hogy az ukránok többsége épp azóta kezdett elfordulni a mostani Porosenko fémjelezte vezetéstől, mióta tűzszünet van, addig a hazafias érzület miatt sokkal többen szimpatizáltak velük.
Ukrajna elvesztése, amúgy egy hatalmas orrbagyűrés volt Putyinnak, aki addig játszotta az okos sakkjátékost, de a végén kénytelen volt elővenni baltát és szétverni a figurákat, mert láthatóan mattot kapott. Ukrajnát nem elvették Oroszországtól, hanem Oroszország sikeresen elvesztette Ukrajnát 2014-ben, és azután, ami történt kétlem, hogy egyhamar újra puszipajtások lesznek, hiába testvérnép meg közel azonos nyelv, azért egy háborút elég nehéz megbocsátani.
"Szerintem egyértelműen kell, hiszen különben nem folyna értük harc."
Tévedsz, tényleg nem kell nekik. Jobb az az oroszoknak, ha ezek a terültek függetlenek maradnak. Ugyanúgy ott is tarthattak volna népszavazást, hogy szeretnének -e csatlakozni Oroszországhoz, egészen biztos, hogy az igen nyert volna, és ez mégsem történt meg. A másik dolog meg az, hogy az oroszok finoman szólva nem siették el a segítségnyújtást a legkritikusabb időkben, vagyis a harcok kialakulásakor, hanem csak akkor segítettek, amikor már látható volt, hogy el fog nyúlni a konfliktus.
Nem is értettem, hogy hogy tehet ilyet ugyanaz az Oroszország, aki Dél-Oszétiában keményen odalépett, holott etnikai alapon erre ott jóval kevesebb okuk lett volna, ott mégis bevonultak itt meg nem. Tehát nem véletlen gondolják sokan úgy, hogy azok a területek azért nem kaptak akkora segítséget, mert nem is annyira kell nekik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!