Ha feloldanák a szankciókat, azzal nem bátorítanák Putyint hogy még több ukrán területet csatoljon Oroszországhoz?
Nem hiszem.
Egy ideje tűzszünet van.
Ennyire telt az oroszoktól.
Nem. A Krím-félsziget visszacsatolása Oroszországhoz egyedi, speciális eset volt, más területek nem fognak csatlakozni az Oroszországi Föderációhoz.
Oroszország ellen azért vezettek be gazdasági, politikai szankciókat, hogy nyomást gyakoroljanak rá, fejezze be a kelet-ukrajnai szeparatisták támogatását.
Március, április óta tűzszünet van, a konfliktus befagyott. Egyik félnek sem érdeke a harcok, támadások felújítása, így valószínűleg a következő években a fegyveres összecsapások helyett a politikai tárgyalások fogják meghatározni a konfliktus menetét, rendezést. De valószínűleg ez sokáig el fog húzódni, mivel nagyon távol állnak egymástól a szemben álló felek álláspontjai.
#2:
A szankciókat elvileg addig kellene fenntartani, amíg Oroszország nem adja vissza a Krímet Ukrajnának vagy esetleg nem kárpótolja más módon. Így viszont a konkluzió az marad hogy 1-2 évnyi szankciózgatás árán a gyengébb szomszédtól sikeresen lehet területeket rabolni, amennyiben az nem NATO tag. Szóval miért is ne csatolnák pár év múlva magukhoz Donyecket, ha már lenyugszanak a kedélyek?
#3
A Krím-félszigeten lezajlott népszavazás, függetlenedés, majd Oroszországhoz csatlakozás miatt szankciókat vezettek be krími politikusok és Putyin közeli fontos moszkvai vezetők ellen, akiket felelősnek tartottak. Ezek személyek elleni szankciók voltak (beutazási tilalom, számláik befagyasztása, ilyesmi) és fennmaradhatnak addig, amíg Ukrajnában, a Krímen nem áll helyre a rend. De igazából már a nyugati politikusok is belátják, hogy nincs realitása annak, hogy Ukrajna visszaszerezze a Krím-félszigetet, ezért nem is erőlködnek rajta. Hivatalosan nem fogják elismerni a terület elszakadását Ukrajnától, amíg ezt Ukrajna nem fogadja el, még sokáig biztosan marad a félsziget elleni embargó, de ezt a területi vitát a két országnak egymás között kell majd rendezni (valahogy hasonlóan, mint például az orosz-japán, kínai-indiai, izraeli-szíriai, török-ciprusi, Comore-Franciaország konfliktus, területi viták, bár a legutolsónál egyre inkább úgy tűnik, hogy a nemzetközösség kihátrált a Comore-szigetek mögül és elfogadja Mayotte francia annektálását).
A Donyec-medencét nem akarja annektálni Oroszország, nem kell neki a terület. Azért támogatta a szeparatistákat, hogy gyengítse Kijev hatalmát, biztosítsa befolyását Kelet-Ukrajnában. Hasonló a helyzet, mint Moldovában a dnyeszteren túli szakadár állam, azt sem annektálja Oroszország, hiába szavazta már meg többször is a lakosság, hogy csatlakozni szeretnének az Oroszországi Föderációhoz. Ezen területek függetlenségét sem ismeri el Moszkva, az újraegyesülést, Moldova, Ukrajna föderalizálását támogatja (ahogy egyébként Ankara is már hasonlót képvisel a ciprusi konfliktusban).
Az Oroszország elleni gazdasági szankciókat a kelet-ukrajnai szeparatizmus támogatása miatt vetették ki. Hivatalosan nincs ilyen szabály, hogy a szankcióknak addig kell érvényben maradni, amíg Kijev nem szerzi vissza a fennhatóságot a Donbass felett, de sok állam képviseli ezt. Mások csak a fegyveres támogatás beszüntetéséhez kötnék a szankciók feloldását. Ebben nem egységes az EU. A helyzet bizonytalan, az ukrajnai konfliktusok teljes rendezése még biztosan nagyon messze van.
Na és mondjuk eltörlik a szankciókat, akkor mi van?
Azt hiszed, akkor az oroszok majd eladnak olcsó gázt az EU-nak?
Vagy megint beengedik a nyugati cégeket, vállalatokat?
Eladnak majd uránt, acélt, meg minden visszaáll úgy, mint régen volt?
Szerintem kizárt eset.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!