Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A királyok tulajdonképpen...

A királyok tulajdonképpen diktátorok?

Figyelt kérdés

persze nem az alkotmányos monarchiákra gondolok mint pl UK.

De ide sorolnám az Oszmán birodalmat is. Mármint hogy diktátorok voltak a szultánok



2015. dec. 2. 07:32
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az Oszmán Birodalom pont rossz példa, mert ott a minisztereknek és a katonai vezetőknek gyakran nagyobb hatalmuk volt, mint a szultánnak. Egy diktátor azért diktátor, mert az általa vezetett nemzetben/birodalomban/csoportban nem tartozik senkinek se magyarázattal, a parlamentáris monarchiában papíron az uralkodónak nem kell felelnie a kormánynak, de gyakorlatban nem tehet semmit annak a jóváhagyása nélkül. Amire te gondolsz az manapság már talán csak Szaúd-Arábiában van, ott például nincs kormány, nincs alkotmány és nincsenek törvények, hanem van a király, aki a hatalmát a Koránból eredezteti, ilyetén módon pedig felelősségre vonhatatlan, mert aki felelősségre vonja a királyt, az a Korán, vagyis az istent vonja felelősségre, ami szigorúan tilos, mert az vallásgyalázásnak minősül, tehát diktátor, mivel felelősségre vonhatatlan. Az UAE is ugyanilyen államformájú, viszont ott valamivel kevesebb hatalma van a királynak, mert egyrészt a királyt több családból választhatják, amolyan regionális kiskirályok közül, akik egy laza koalíció keretein belül működnek együtt, tehát mindig egyetértésre kell jutniuk, ha tetszik a királynak, ha nem. II: Erzsébet, ha élne is az uralkodói jogaival a politikában, akkor is meg kellene győznie a parlamentet, hogy pl. kékre kell festeni az ország összes libáját, ha pedig nem tud normális érveket felhozni, akkor is megléphetné elméletben, de nagyon lecsökkenne a népszerűsége, manapság pedig a PR sokat számít.

Lehet, hogy én tudom rosszul, de a szaúdi Salman király az utolsó olyan mai uralkodó, aki valóban él is az uralkodói abszolut hatalmával és komolyabb államszervezet felállítása nélkül uralkodik, kb. mint az ókori despoták, szóval ő az egyetlen aki király és diktátor is egyben.

2015. dec. 2. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
71%
Az abszolút, és a despotikus monarchiák vezetői azok, illetve azok voltak, az alkotmányos, rendi, monarchiák élén állók nem.
2015. dec. 2. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ajánlom figyelmedbe a #2-es választ itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudomany..

Kiemeli a lényegi különbséget: miért van hatalmon a vezető? A diktátor a hatalma megszerzéséhez, fenntartásához felrúgja az erre vonatkozó társadalmi konszenzust. Eközben, ha egy abszolút uralkodóval kapcsolatban az emberek nagy többsége egyetért, hogy az örökösödés, az isteni akarat, stb. legitimálja a teljhatalmát, nem beszélhetünk diktatúráról, még ha sok is a közös vonás.

2015. dec. 4. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Balasa Bence ***** válasza:

Volt és van olyan uralkodó akit a népe tisztel és szeret:

Japán


Volt és van olyan uralkodó, aki abszolút hatalommal rendelkezik, és ezt a fennálló állapot" megőrzésére használja fel, se előre, se hátra:

Szaúd-Arábia

2021. márc. 11. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!