Miért nem hagyja Izrael békén Palesztiniát?
"Még jobb kérdés, hogy te mit hisztizel azon, hogy kiírt a kérdező egy kérdést?"
Erről az egészről nem ez az egy kérdés szól. Felmész a Kuruc.info-ra és ömlik rád a tömény izraeli-palesztin konfliktus, mintha ez olyan rohadt fontos lenne és mossa több tízezer ember agyát.
Tessék, megválaszoltam a kérdésed. Te miért nem válaszolod meg az enyémet?
A sok majom jobbikos simán szétlövetné Izraelt az arabokkal, de az már nem jut el a tudatukig, hogy ebben az esetben az ott élő több millió zsidó ide menekülne, ami nekünk nem hiányzik.
Na mindegy, a jobbikosok már csak ilyen eszesek.
Erről az egészről nem ez az egy kérdés szól. Felmész a Kuruc.info-ra és ömlik rád a tömény izraeli-palesztin konfliktus, mintha ez olyan rohadt fontos lenne és mossa több tízezer ember agyát.
És neked ehhez mi közöd van?
Szólásszabadság van.
Ennyi a válaszom, szánalmas vagy, ahogy toporzékolsz, mnt egy 5 éves gyerek.
"És neked ehhez mi közöd van?
Szólásszabadság van.
Ennyi a válaszom, szánalmas vagy, ahogy toporzékolsz, mnt egy 5 éves gyerek."
Mi közöm van hozzá? Csak annyi, hogy az eredményeként egy nagy rakás, agymosott kuruccal kell együtt élnem, akik rögtön embereket lőnének tarkón, amint lehetőségük nyílna rá.
"Fordítva? Azért nem, mert elvették a földjeiket és nem hajlandók ebbe bele nyugodni. Izraelt erőszakkal és vérfürdővel alapították a palesztinok kárára."
A fenét. Palesztina ország sosem létezett, ahogy palesztin nép sem. A mai palesztinok nagy része a századelőtől a negyvenes évekig vándorolt be. Arafat szülei is a húszas években vándoroltak be Egyiptomból. A palesztin terület, ahol régen Júdea volt, majd római provincia lett, a hetedik században került arab kézbe, de onnan végül a keresztesek kiverték őket. Aztán a tizenhatodik században bekebelezték az oszmánok, az első világháborúban pedig brit fennhatóság lett. A britek pedig a zsidóknak ígérték Palesztinát.
Palesztina neve a filiszteusokból jön, római eredetű, és a palesztin "népnek" nincs hozzá köze. A mai palesztinok magukat az országról nevezték el.
A terület 10%-a volt lakott, a zsidó telepesek felvirágoztatták a maradék részeket, az arabok pedig állandóan a zsidó állam létét akarták elsöpörni, aztán mindig rosszul jöttek ki belőle.
"Te hagynád, ha saját hazádat elvennék, sőt börtönbe zárnának (fallal körülvett területek, blokád alá vett területek, stb...)"
A hatnapos háborúban Egyiptom és még néhány arab ország letámadta Izraelt, az megvédte magát és így kerültek Gázába és Ciszjordániába, ahonnan az oslói béke után fokozatosan kivonták a csapatokat. Az ún. palesztinok azonban Gázából és Ciszjordániából állandóan átjártak terrortámadásokat csinálni, ezért lettek leválasztva kerítéssel. Persze, azóta is kasszam-rakétáznak ezerrel, még tűzszünet idején is.
"mert mind a két népség jobban szeret ugrálni, mint dolgozni, de különösen a palesztínok."
Igen, persze. A zsidó állam a negyvenes évek végétől máig felépített a semmiből, egy 10%-ban lakott, sivatagi, megművelhetetlennek tartott területen egy virágzó államot a kibuc-rendszerrel. Nem dolgoznak, persze. Büdös gyökér.
És arról is jó, ha tudtok, hogy az ENSZ anno egy független palesztin és egy független zsidó államot akart létrehozni. Ezt az elgondolást a későbbi izraeli alapítóelnök, Ben-Gúrión is támogatta. Az Arab Liga viszont nem fogadta el, mert nekik rohadtul nem a föld, vagy az (amúgy nem létező) palesztin nemzetiség függetlenségi törekvései számítanak, hanem b ssza a csőrüket egy zsidó állam a sokszáz milliós arab tenger közepén. Ez viszont senkit nem fog meghatni. A nem létező palesztin népet pedig nem hajlandó egyik környékbeli, óriási arab állam sem befogadni, pedig ugyanolyan arabok mindannyian... Ennyit erről.
Itt nagyon nem a területről van szó. Maguk a palesztinok jelentették ki, hogy nincs ilyen nép, hogy palesztin, ez a fogalom csak az Izrael elleni harc nevében született. Ahogy a terület sem érdekli őket semennyire sem.
Nekik nem azzal van a bajuk, hogy nincs államuk, hanem azzal, hogy Izrael létezik.
A palesztinoknak számtalan lehetőségük megvolt arra, hogy saját államot alapítsanak:
1. esély: 1947-ben is mondhatták volna, hogy önálló államot akarnak. (Az ENSZ felosztási terv ki is jelölte a független palesztin államot) De ekkor egyrészt még az ment, hogy nincs olyan, hogy külön palesztin arab nemzet, hanem az egy terület, jordániai és szíriai arabokkal, és az egész terület vagy Jordániához vagy Szíriához, vagy esetleg Egyiptomhoz fog tartozni.
2. esély: 1947 és 1969 között a SAJÁT arab testvéreik fennhatósága alatt éltek. (Jordániáé volt Ciszjordánia, Gáza meg Egyiptomhoz tartozott.) Ekkor is már Izraelt támadták, nem pedig Jordániát, vagy Egyiptomot, tehát itt is látszik, hogy marhára nem a saját állam alapításán van hangsúly.
3. esély: 2000-ben Camp David-ben konkrétan FEL VOLT NEKIK AJÁNLVA egy teljesen független, önálló, szuverén állam egész Ciszjordániával és a Gázai övezettel. A fél világ elismerte, és Izrael is elismerte többször. Erre mi lett? Azon nyomban megszakították a palesztinok a tárgyalást, és heteken belül kirobbantották a legnagyobb addigi terrorhullámot, hogy teljesen ellehetetlenítsék az esetleges folytatást.
A palesztin vezetésnek soha nem volt érdeke egy önálló palesztin állam, főleg nem Izrael mellett, mert az a saját hatalmuk meg jólétük végét jelentené. A palesztin nemzetet csak az tartja fent, hogy Izrael létjogosultságát támadják.
A Hamasz is csak úgy bombázza Izraelt, hogy még elég legyen a saját hatalmi pozíciójuk betöltéséhez (mivel rengeteg kisebb-nagyobb fegyveres csoport van a palesztinoknál), de ne provokáljanak ki keményebb izraeli válaszreakciót.
Mellesleg egy feltételezés:
Tegyük fel, Izrael teljesen eltűnik,kitelepül onnan az összes zsidó, megalakul Palesztina. Ez kb egy 4-5 milliós ország lenne. Mivel a hivatalos palesztin vezetés olyan gyenge, hogy még a Gézai övezetet is simán elveszítették, így szó szerint borítékolható lenne, hogy ez a Palesztina nevű terület az iszlám államhoz hasonló szervezetek játékszere lenne, vagy olyan lenne, mint most Jemen. Tényleg szép kilátások....
Azért van a mai napig konfliktus, mert a palesztinok nem hajlandóak a békére, nem is akarnak se békét, se önálló országot.
Érdekes módon Izrael meg tudott egyezni Egyiptommal, hogy az izraeliek kivonulnak a Sinai-félszigetről, cserébe Egyiptom demilitarizálja a térséget. Megegyeztek, azóta béke van. Miért? Mert Egyiptom is békét akart.
Jordániával is békét kötöttek, mert Jordánia is békét akart, velük sincs semmi összetűzés.
Akkor most ki nem hagyja békén a másikat és nem akar békét kötni? Palesztina.
Elég egyoldalúak itt az álláspontok. Valójában van palesztin autonóm terület, de a palesztinok nem rendelkeznek szavazati joggal az izraeli parlamenti választásokon. Így eleve nincs esélyük olyan párt beszavazására az izraeli parlamentbe, ami támogatja az önállóságot, de nem olyan szélsőséges, mint a Hamasz.
Izrael minden korábbi ígéretével ellentétben folytatja a zsidó telepek építését Ciszjordániában. Ez sem épp a békét szolgálja.
Palesztina megkapta az ENSZ megfigyelői státuszt, de nem kapott teljes tagságot. Ehhez egyébként az kéne, hogy az USA ne éljen a vétójogával, meg úgy más se. Az EU elismerte, hogy létre kell jönnie egy független Palesztinának az eredetileg megszabott ENSZ határok mentén. Netanhau (nem tudom hogy írják) ezzel szemben a legutóbbi választások előtt kijelentette, hogy ha ő nyer, nem lesz füģgetlen palesztin állam. Ezt a kijelentését Izraelben is bírálták. Hosszútávon mind az izraeli mind a palesztin nép érdeke egy önálló Palesztina és egy önálló Izrael volna. Az önálló Izrael nem érdeke a Hamasznak, az önálló Palesztina nem érdeke az izraeli kormánynak.
Béke akkor lesz, ha születik vagy egy kétoldalú megállapodás, ez jelenleg elképzelhetetlen. Ehhez az kéne, hogy mind izraeli mind palesztin oldalon a mostaninál mérsékeltebb vezetés kerüljön hatalomra. Másik lehetséges út, hogy nemzetközi megállapodás születik, és kikényszerítik a békét és tisztázzák a két ország határait. Ez valószínűbb. Harmadik lehetőség, hogy egy harmadik ország előáll egy koncepcióval, amit erővel kikényszerít. Ilyen ország lehetne Egyiptom vagy Oroszország pl. Ez megint kevésbé valószínű, kevesen kockáztatnának nyílt háborút Izrael ellen.
Tehát itt hosszú idő mire megoldás születik. És ennek levét a békés arab és zsidó lakosság issza meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!