Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » London miért engedélyezte,...

London miért engedélyezte, hogy 2014-ben Skócia népszavazáson dönthessen a függetlenségről és Kijev, Madrid miért nem engedélyezte ezt a Krími Autonóm Köztársaságnak, illetve Katalóniának?

Figyelt kérdés

2015. aug. 20. 14:12
 1/6 anonim ***** válasza:
14%
Egészen más a jogállásuk. Skócia többé-kevésbé így is független, Katalónia viszont nem, Krím meg még nem is létezik egyelőre.
2015. aug. 20. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
84%
Azért mert UK egy államszövetség míg Spanyolország meg Ukrajna nem.
2015. aug. 20. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Az Egyesült Királyság nem föderáció, államszövetség, hanem Skócia az ország alkotmányos része. 1999 óta széleskörű autonómiája van.

Katalónia és a Krími Autonóm Köztársaság szintén autonóm területek voltak Skóciához hasonlóan saját parlamenttel.

2015. aug. 20. 14:31
 4/6 anonim ***** válasza:
25%

Ne félj, ha reális lehetőség lett volna arra, hogy a skótok meg is szavazzák és meg is tartsák az önállóságot, London sem engedte volna. Most egy ügyes színjátékkal megoldották, hogy a skót függetlenség kérdése lekerüljön a napirendről.

Ugye, te sem hiszed, hogy bármely politikus bármely esetben elmondja a valódi okokat, nyíltan és őszintén?

Minden államhatalom elsőrendű feladata annak az orzságnak az egységének , területi integritásának fenntartása, melyet képvisel. Ettől csak akkor tér el, mikor már végképp nincs más választása. Az eszközök is ehhez mértek. EGy brit kormánynak ezes millió gazdasági és végső esetben katonai eszköze van arra, hogy Skócia önállóságát megakadályozza. Ennek töredéke, jóformán minimális ellenpropaganda és gazdasági zsarolás elegendő volt ehhez, fenntartva a demokratizmus látszatát. (A nyugati világban sehol sincs demokrácia, annak látszata van.) Egy spanyol kormány már kemény adminisztartív eszközökre kényszerül ennek érdekében, egy széthulló, gazdasági csődben lévő, gyenge, anarchikus állam, mint pl. Ukrajna csak katonai erővel tudja államát egyben taratni -sőt, látnivaló, úgy se.

1919-ben Magyarország területi integritása azért szűnt meg, mert az akkori (károlyi-féle) magyarországi politikai vezetésnek nem volt akarata ennek egyben tartására, ugyanakkor, ezzel egyidőben igény jelentkezett az állam részeire a szomszédtól. Ez unikum, a világon ilyen nem szokott előfordulni. Élő példa Szomália, ahol 25 éve nincs de facto állam, vagy Irak vagy Libia, előbb 2004 , utóbbi 2011 óta államhatalom nélküli, területi egységüket azonban mégsem fenyegeti jelenleg semmiféle veszély, mert a kutyának sem kellenek.

2015. aug. 20. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
82%
AZ előző hozzászólással nagyjából egyetértek, leszámítva az 1919-ről mondottakat. Ha Károlyinak annyira nem volt akarata, miért rohangált Párizsba, miért mozgatta meg összes létező francia barátját (volt neki néhány), és miért mondott le a miután Vix jegyzék kézhezvétele után azonnal, minthogy elfogadhatatlannak tartotta azt? Az a diktátum tényleg egyedülálló, de megvalósulása az akkori eszmeáramlatok és a magyar kormányoknak (Kossuthtól kezdve) a nemzetiségeikhez való otromba viszonyulása okozta, semmi esetre sem Károlyi.
2015. aug. 20. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

4#


Ez igaz lehet, hogy a brit kormány azt gondolta, hogy Skócia többsége úgy is a maradás mellett fog szavazni, de azért nem lehettek benne teljesen biztosak. A végén már nagyon kiegyenlített lett a két oldal, ezért ők is elkezdtek aktívan kampányolni az ország egységének fenntartása mellett.


Egyébként közvéleménykutatások szerint Katalóniában is csak a kisebbség támogatja az elszakadást, de Spanyolország mégis elzárkózik attól, hogy legitimálja a népszavazást a kérdésben.

2015. aug. 20. 17:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!