Ezeknek a görög mentőcsomagoknak mi értelmük van?
Két lehetőség van. Vagy kivárják és persze elősegítik a görög gazdaság megerősödését, és akkora pénzmennyiség apránkénti kitermelését, vagy nem várják ki.
Ha kivárják, akkor - mivel ez soká lesz - addig folyamatosan törvényesnek kell tartaniuk a helyzetet (az adósságot), amelynek az a módja, hogy adnak hitelt, hogy az előzőt kifizessék. Egy hitel mindig néhány éves. Az lejár és még nincs pénz. Akkor adnak másik néhány évest. Persze közben tesznek róla, hogy azért egy kevés mindig visszacsordogáljon, van erre módszertan.
Ha nem várják ki, akkor elfelejthetik a tartozást. Mivel az egyszer lejár, fizetni nem tudnak, így vagy új hitel van, vagy a tartozás törlése. Törölni addig nem akarják,amíg reménykednek. A remény akkor fogy el, ha csőd lesz.
Nem fogják tudni visszafizetni a hitelt soha. Nagy részét el fogja engedni az IMF. Ezt kellett volna nekünk is csinálni, felvenni jó sok hitelt az életszínvonal növekedésére, utána meg lesz ami lesz le van tolja, úgyis megoldják mások helyettünk.
Ne feledd, hogy görögben egy segédmunkás keres annyit mint Mo.-n egy jó mérnök!
Elhalasztják a problémát.
Az eurozóna halálra van ítélve keletkezése óta. Az EZ "kitalálói" célja egy európai föderáció létrehozása volt. Szerintük nincs föderáció fiskális unió, közös pénz nélkül. Nekik is egyértelmű volt, hogy előbb-utóbb krízis lesz az Eurózónában, de naivan azt feltételezték hogy ez fogja végül létrehozni a teljes fiskális uniót. Tévedtek, ehelyett Európa ajvékolt, hibáztatott, majd a saját állampolgáraira hárította a kölcsönt hosszútávú terv nélkül, csak hogy a bankok számára minimalizálják a károkat.
Innentől fogva 3 lehetőség van:
-Tovább húzzák az időt a mentőcsomagokkal amíg be nem dől a gazdaság, közben rontva az eurót.
-Létrejön a fiskális unió, az EZ-tagországok közösen nekiállnak törleszteni a görög adósságot és befektetnek Görögországba, helyrehozzák a görög gazdaságot. Ebben az esetben az EZ-tagországok kormányai feláldozzák országaik szuverenitásának egy részét és közös kasszával dolgoznak, jó úton haladva egy európai föderáció felé. Európa "kétsávos" lesz, EZ-tagok az egyikben, EU de nem EZ tagok a másikban. Az EZ, mivel kiszolgálja az Európai Unió érdekeit, az eredeti célok felé robog, nyilvánvalóan elsőbbséget élvezne és jobban működne az EZ-n kívüli országokhoz képest.
-Levágják a rákos végtagot és süllyedni hagyják Görögországot, ami default-olni fog. Az Euró vagy bedől, vagy romlik. A hitelezők 2x is meggondolják innentől hogy adnak -e kölcsön EZ-tagnak. Görögország az elkövetkezendő legalább fél évszázadban nem kap nagy összegű kölcsönt, humanitárius katasztrófa, nyomor. Ezek után a legnyilvánvalóbb döntés a drachma visszaállítása lenne Görögország számára. Görögország kivételes esetben maradhat csak az EU tagja, innentől pedig a "szarból várat építeni" analógia illik legjobban a helyzetre. Olaszország, Spanyolország, és Portugália Görögország sorsára juthat, az EZ széteshet
Nehéz most megmondani, melyik opciót választja az EU. Egy ideig lehet játszani a mentőcsomagokkal, de előbb-utóbb választani kell: Szétesik az EZ, azzal együtt pedig az EU, vagy folytatják az EU projectet, ahogy az a kezdetekben el volt tervezve. A logika azt diktálja hogy az EU projectet kell folytatni, de amíg a Merkel féle őskövületek nem halnak ki, kétes az EU jövője.
"Levágják a rákos végtagot és süllyedni hagyják Görögországot, ami default-olni fog."
Tehát Görögország alapértelemezettelni fog... Rendkívül értelmes... Villogjunk az idegen szavakkal, főleg, ha nem is tudjuk, mit jelentenek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!