Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogyan jelenthet egy ország...

Hogyan jelenthet egy ország csődöt? És utána mi történik?

Figyelt kérdés
Pl:Görögország
2010. márc. 6. 07:46
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

08:56


"Hűű, akkor még lehet, hogy jobban járunk a végén, hogy nekünk forintunk van és nem eurónk?"


A válaszom felemás.


Egyrészt, elvileg jól jár az ország, hogy önálló monetáris politikát folytathat. De ez csak ELVILEG van így, mert a probléma az, hogy a forinteszközök kamata magas. Tehát ha a költségvetésnek főleg forintadóssága van, annak van egy olyan előnye, hogy ha leértékelődik a forint, akkor ettől nem "megy fel" a kpi ktgvetés adóssága reálterminusokban. Csakhogy amikor a magyar államkötvények 13%-os kamattal keltek el (mint 2008 őszén), az mégiscsak megterhelő volt, úgyhogy végül rá kellett fanyalodni az IMF-hitelre.


A másik probléma az, hogy a lakosság devizában van eladósodva (frankhitelek stb.)


Most nem akarok egy másik témát nyitni, amiben elmondanám, hogy ez miért nem pontos megfogalmazás. Maradjunk most abban, hogy a lakosság eléggé el van adósodva devizában. Vagyis ha a Ft leértékelődik, mint 2008 végén, az sokakat bajba sodor (emelkedő törlesztőrészletek).


Jó lett volna persze, ha a lakosság forintban adósodik el annak idején, de devizahiteleket vettek fel, mert annak sokkal alacsonyabb volt a kamata. Nyilván már 2004 óta az lett volna az ideális, ha alacsonyak a forintkamatok és gyenge a forint. Ehelyett a kormány ész nélkül erősítette a forintot, hogy ezzel maszkolja az olaj- és gázárak emelkedését. Ez a politika 2008 nyarán érte el a csúcspontját, amikor egy euró 228 forintot ért.


2008 őszén a forint értéke zuhant. Ennek azonnal mutatkoztak az előnyei: javult az ország fizetési mérlege, szlovákok és osztrákok jártak át Mo.-ra bevásárolni. Valószínűleg sokkal durvább lett volna a recesszió, ha nincs forintunk, ami gyengülhet. Viszont a devizahitelesek bajba kerültek.


Most, amikor már a magyar kamatszint igen alacsony, azt hiszem, állíthatjuk, hogy jó, hogy nincs eurónk (egyelőre).

2010. márc. 6. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

ma 08:58


Közepes.


A világ többi országa 2008-ban ugrott fejest a válságba, Magyarországon már 2006-ban rossz volt a gazdasági helyzet. 2006-2007 olyan évek, amikor mondjuk Szlovákia még 8-10% körül növekedett, Románia szintén 6-8 körül, Lettország és Litvánia is 10% körül száguldott. Magyarország 2006-ban kb. 4%-ot, 2007-ben 1,5%-ot nőtt. Ha úgy vesszük, 2007-ben itt már nagyon nagy "gebasz" volt.


Az ország már 2008-ban a fizetésképtelenség szélén volt, és már nem költekezhetett túl. Ráadásul gazdaságtalan kapacitások sem épültek ki, amiket aztán egy válságnak kellett elsöpörnie. Ezért a válság mélypontján, 2009-ben itt "csak" 6,4%-ot zsugorodott a gazdaság, míg a súlyosan érintett országokban 15-20%-ot (Ukrajna, Litvánia, Lettország). Ugyanakkor Szlovákiában, Franciaországban, Németországban stb. csak 3-4%-ot, Lengyelországban pedig 0% körül. Tehát 2009-ben, ebben az egy évben Magyarország a középmezőnyben szerepelt. Az előtte való 2-3 évben viszont Európában mindenki mögött kullogott.

2010. márc. 6. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%
Ebből a legegyszerűbb kilábalni. Kihajtod a zsindelyeket és az ország felvirágzik.
2010. márc. 6. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!