Mi lett azzal a "tudóssal", aki a tervezési hibás Csernobíli blokkot tervezte?
Olvasni, hogy Csernobíl robbanásra volt ítélve amiatt a reaktor miatt, amit egy káder-féle ember tervezett, egy mérnök tudós, akit a kommunizmus értelmiségi vezetőnek szánt, anélkül, hogy erre értelmileg érett lett volna. Az előző rendszerben ez volt a divat.
az érdekel, mi lett vele? Hol él? Mit csinál? Miből él? Családja van-e már vagy még? Tudják-e hogy ő volt a hibás vagy tanuvédelmet kapott, mint az amcsi filmekbe?
A baromságoknak máshol is katasztrofa a vége:
1979. március 23. USA Egy Harrisburg (Pennsylvania) közelében lévő atomerőműben baleset történik, melynek következményeként a xenon és a kripton nemesgázok radioaktív izotópjai kerülnek ki a környezetbe. A kettes szektor blokkja maximális teljesítményének 98 százalékával dolgozik, midőn hajnali négy órakor a turbina vízköre kikapcsolódik. Ennek következtében megszűnik a primer kör hűtése. A reaktor aktív zónája túlmelegszik, és ez a primer körben nyomásnövekedést idéz elő. Működésbe lép a biztonsági rendszer, beesenek a szabályozó rudak, hogy automatikusan kikapcsolják a reaktort. Pótlólagos hűtővízmennyiséget vezetnek be (vészhűtés céljából). A gőzgenerátorhoz vezető szelepek mégis még nyolc percig hibásan zárva maradnak. A nyitott helyzetben beszorult szelepeken át újabb primerhűtővíz illan el.
A szolgálatban lévő mérnök elveszti áttekintését a folyamat fölött. Lekapcsolja az automatákat, összetéveszt mérőműszereket. Újabb üzemzavarok, hibák miatt radioaktív anyagokkal fertőzött víz kerül a reaktort borító betonépítménybe és radioaktív gázok szabadulnak ki. 8 km-es körzetben 30000 embert 17 milliröntgen többletsugárzás ér, A természetes évi háttérsugárzási megterhelés 100 milliröntgen.
Te szörnyen buta vagy :D
Eddig a reaktor tervezőjét kerested, most már Nyikolaj Fomint keresed... :D
Igen, Fomin volt az erőmű főmérnöke, akinek nem volt végzettsége atomerőművekhez, ahogy az erőmű igazgató Brjuhanovnak sem.
Fomin amúgy 10 év letöltendőt kapott, de korábban kiengedték, utána még dolgozott másik erőműben.
Még mielőtt megint kitalálsz valami újabb hülyeséget: ők egy rendszerhiba elhárítási kísérletet engedélyeztek, ami végrehajtható lett volna probléma nélkül. Az, hogy nem jól sült el...
A dokumentumfilmekkel meg óvatosan, eléggé szubjektívan állítanak be bizonyos eseményeket.
Az RBMK-1000 csatornarendszeres grafitmoderátoros reaktorokból(amilyen a csernobili 4es blokk volt) még ma is 11 üzemel, tehát a megépített, befejezett reaktorok több mint fele még ma is aktív. A balesetet nem tervezési hiba okozta hanem súlyos emberi mulasztások, szabályszegések.
Egy reaktort mégis, hogy tervezne meg egyetlen ember? Ez nem egy bicikli.. Több tucat mérnök, fizikus szükséges egy ilyen bonyolultságú ipari létesítmény megtervezéséhez.
Persze, ha magára a vészleállító mechanizmusra gondolsz akkor tényleg csak egy van. Viszont egy reaktor védelmi rendszere több szintű, én meg balga mód egy kalap alá vettem ezzel és megpróbáltam gyűjtőfogalomként az összes védelmi automatikára együtt használni. Elnézést :D
A lényegen ez viszont nem változtat:P
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!