Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha Görögországot kirakják az...

Ha Görögországot kirakják az eurózónából, miért kellene bevezetni a drachmát? Nem lehetne Montenegróhoz, Andorrához, Koszovóhoz hasonlóan eurózónán kívüli, de eurót használó ország?

Figyelt kérdés

2015. jún. 19. 19:36
 1/9 anonim ***** válasza:
23%
Mert az euró mint név/pénznem az egy fantáziátlan marhaság, szürke begyöpösödött politikusoktól. Ha mindenki ilyen szerencsétlen lenne mint ezek, akkor pl az USA-ban ameri lenne.
2015. jún. 19. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
84%
Nem, nem lehetne. Ennyi erővel itt is belehetne vezetni az amerikai dollárt, mint fizető eszközt.
2015. jún. 19. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 schocko ***** válasza:
100%
Drachmát nyomhatnak amennyi kell, lesz szép kis infláció és pár dolog megoldódik átmenetileg...eurót nem nyomtathatnak...
2015. jún. 19. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
34%
Pont azért lenne szükségük drachmára, mert azt nyomtathatnak, és fizethetik belőle a nyugdíjakat, közalkalmazotti fizetéseket, banki készpénzfelvételt a lakosságnak stb. Eurót nem nyomtathatnának. Tehát a világon semmit nem nyernének ezzel, amit írsz, csak veszítenének.
2015. jún. 19. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"Nem, nem lehetne. Ennyi erővel itt is belehetne vezetni az amerikai dollárt, mint fizető eszközt."

És miért ne lehetne? Fentebb írtam, hogy Montenegró, Koszovó, Andorra is eurót használ, pedig nem eurózóna tagok. Vannak olyan országok is, amik az amerikai dollárt vezetik be egyoldalúan hivatalos pénznek (pl. Ecuador, Kelet-Timor, Mikronézia, Palau).


"Drachmát nyomhatnak...eurót nem nyomtathatnak..."

Eddig sem nyomtathattak eurót, mivel az központosított, a frankfurti EKB hatáskörébe tartozik, mégis eurót akartak. Drachmát sem nyomtathat a kormány a nyugdíjak, közalkalmazotti fizetések stb. biztosítására, mivel ez az európai országokban a központi bankhoz tartozik, nem a kormányhoz. Ha nem így lenne, az hiperinflációhoz vezetne, mint Magyarországon a pengővel a háború után vagy pár éve Zimbabwében.


Az euró megtartásának viszont meglenne az az előnye, hogy egy stabil valuta, ami fontos egy jól működő gazdasághoz. Az európai kereskedelem, turizmus szempontjából is jó.

2015. jún. 19. 21:17
 6/9 anonim ***** válasza:
49%

"Eddig sem nyomtathattak eurót, mivel az központosított, a frankfurti EKB hatáskörébe tartozik, mégis eurót akartak."


Ja, csak a frankfurti EKB kamionszámra küldi az eurót Görögországba, hogy pl. a mostani bankpánik idején ki tudják fizetni a lakosságot. Ha Görögország euróval fizető nem eurótag ország lenne, egy fillér eurót nem kapna, azzal a pénzmennyiséggel kellene beérnie, amit a turisták behoznak. Pont pár órával ezelőtt emelte meg az EKB meg a görög bankok számára biztosított likviditási keretet. A görögök napi 1 milliárd euró körül vesznek fel kp-t a bankjaikból, ha nem jönne az utánpótlás Frankfurtból, már rég lehúzhatták volna a rolót.


"Drachmát sem nyomtathat a kormány a nyugdíjak, közalkalmazotti fizetések stb. biztosítására"


Ha kilépne az euróból, annyi pénzt nyomtathatna a kormány, amennyit akar. Ha nem talicskával akarják áttolni a pénzt a nemzeti bankból a PM-be, trükkökkel is könnyen megoldható, mint ahogy pl. az MNB is 200 milliárdos alaptőkével hozott létre alapítványokat, amik egyelőre semmit nem csinálnak, viszont kötelesek a vagyonukat államkötvényben tartani.


"Ha nem így lenne, az hiperinflációhoz vezetne"


Erről van szó, a pénzromlást felpörgetve elinflálnák az adósságot, a fizetéseket, a nyugdíjakat, és így konkrét megszorítások nélkül tudnák stabilizálni az országot.

2015. jún. 19. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"a pénzromlást felpörgetve elinflálnák az adósságot"


Az adósságok euróban és dollárban vannak, így a drachma elértéktelenedése inkább csak fokozná a problémát.



Az valóban probléma lehet, ha a görög bankok nem kapnak eurót az EKB-tól. Viszont ha az állam rendezetlenül csődbemegy, akkor valószínűleg a görög bankok is így is úgy is csődbe mennek, függetlenül attól, hogy bevezetik a drachmát vagy sem.


Andorra, Montenegró, Koszovó hogyan kezeli, oldja meg ezt a problémát? Eurójuk van, de nem eurózóna tagok, így ők sem kapnak likviditást az EKB-tól.

2015. jún. 19. 23:01
 8/9 anonim ***** válasza:
45%
Én simán el tudnám képzelni ezt a forgatókönyvet. Ha plusszos a görög külker. mérleg a mostani adósságfizetés nélkül, akár még működhetne is.
2015. jún. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"a drachma elértéktelenedése inkább csak fokozná a problémát"


Kivéve, ha a görög állam azt mondja, hogy kizárólag drachmában hajlandó törleszteni egy adott árfolyamon, vagy ha bejelenti, hogy nem fizet egyáltalán. Tankokkal nem fogják őket fizetésre kényszeríteni, ilyenkor már csak azon múlik a dolog, milyen messzire hajlandó elmenni az adott állam. Szerintem szegények ordasul megszívnák, de a görögök valamiért szemmel láthatólag úgy érzik, hogy a hitelezők előbb-utóbb úgyis engedni fognak nekik...


"ők sem kapnak likviditást az EKB-tól"


Gondolom, nincsenek olyan helyzetben, mint a görögök. Egy bankpánik vagy nagyarányú tőkekivonás esetén könnyen rákényszerülhetnének, hogy saját pénzt vezessenek be.

2015. jún. 20. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!