Az első világháború idején melyik Európai ország volt a legerősebb, legbefolyásosabb?
Skacok le lehet pontozni az igazságot, de az első világháború idején akkor is az európai országok közül a legbefolyásosabb és a legerősebb Nagy-Britannia volt! Itt nem a mai szigetállamban kell gondolkodni, hanem az akkor létező egyik legnagyobb világbirodalomban! A németek a nyomukba sem értek!
Olyan hülyeségeket meg egy válaszoló se írjon, hogy a franciák gyengék voltak -igen a németek is ezt hitték, az elején, aztán jött a pofára esés- a jütlandi csatában meg a britek vesztesége jelentéktelen volt a teljes tengeri armadájuk méretéhez viszonyítva 150 hajóból elvesztettek tízet! Ez aztán a "legyőzetett" tengeri nagyhatalom...
Nem mellékesen a gyarmati háborúkban a németek nagyon csúnyán felsültek -a németek épp úgy a gyarmataik kizsigereléséből akartak élni, csak nekik kevesebb volt-, gyakorlatilag az összes német gyarmat elhullott néhány hét vagy hónap alatt! Egyedül Német-Kelet Afrika (nagyjából a mai Mozambik), tudott kitartani úgy-ahogy.
Ja, olyan erősek voltak a franciák, hogy 1870-1945 között hatszor támadták meg és szállták meg kisebb nagyobb szeleteit az országnak a németek.
Jütlandnál pedig a Brit flotta büszkeségei, a legmodernebb csatacirkálóik süllyedtek el. Csak azért nem süllyedt el több, mert a Németek kevesebben voltak és vétettek egy hibát ami bekerítéssel fenyegette őket, így távoztak.
A gyarmatokon meg annyit, hogy Von Lettov 2500 német és kb ugyanennyi aszkarival ugandába, kenyába és a mai Zimbabwébe (akkor Rodézia) szorította vissza a 8-10 szeres túlerőben lévő angolokat. És olyan gerillaháborút vívott, hogy az angoloknak nagy nehézségekbe került, hogy európába onnét vigyenek erősítést. A Portugálokat pedig különösebb nehézségek nélkül takarította ki majdnem egész Mozambikból.
Igazság. Legalább ne állítanád be igazságnak az ostobaságaidat.
Milyen értelemben legerősebb? Az 1900-as évekre Németország ipari teljesítménye lekörözte a szigorúan vett Nagy-Britanniáét (tehát a gyarmatok nélkül), sokkal gyorsabb is volt a fejlődés üteme. Éppen ezért robbant ki az első világháború: a németek nehezen tűrték, hogy a fejlettségük, fejlődésük ellenére alig vannak gyarmataik. Gazdasági értelemben tehát a németek már akkor is erősebbek voltak.
[link] Ha az 1913-as adatokat megnézitek: Németország akkori GDP-je 237 332 millió USD, míg a briteké "csak" 224 618 millió USD. (Ez egyébként azért is nagy szó szerintem, mert a németek ezt önmaguk érték el, míg a britek a gyarmatok kiszipolyozásával, de ez tényleg csak ez zárójeles magánvélemény.:))
Azonban tényleg nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a korban a Brit Birodalom volt a legnagyobb kiterjedésű impérium, minek következtében politikailag a briteknek volt a döntő szavuk. Az európai politika is mindig a britek szerint alakult már az 1600-as, 1700-as évek óta (az ún. egyensúly-politika, melynek célja az európai egyensúly fenntartása volt, részben annak érdekében, hogy míg az európai hatalmak egymással vannak elfoglalva, addig Nagy-Britannia kiépíthesse a gyarmatbirodalmát. Sikerült is nekik.)
"Egyedül Német-Kelet Afrika (nagyjából a mai Mozambik)"
Tanzánia lesz az.
Egyértelműen Németország.
"Éppen ezért robbant ki az első világháború: a németek nehezen tűrték, hogy a fejlettségük, fejlődésük ellenére alig vannak gyarmataik. "
Fordítva: a britek, franciák, oroszok egyre féltékenyebbek voltak a németek rohamos erősödésére, ezért megpróbálták megfojtani őket. Ez az első világháború kirobbanásának az oka, nem az, hogy a németek több gyarmatot akartak volna.
"a, olyan erősek voltak a franciák, hogy 1870-1945 között hatszor támadták meg és szállták meg kisebb nagyobb szeleteit az országnak a németek."
Az első világháborúról beszélünk! Arról a háborúról, amiben a Schlieffen terv szerint a franciákat másfél hónap alatt szét kellet volna zúznia a császári hadseregnek, ehelyett két hónap után elakadt az előretörés!
"Jütlandnál pedig a Brit flotta büszkeségei, a legmodernebb csatacirkálóik süllyedtek el. Csak azért nem süllyedt el több, mert a Németek kevesebben voltak és vétettek egy hibát ami bekerítéssel fenyegette őket, így távoztak."
A németek célja az volt, hogy darabokban verjék meg a brit flottát, ezzel lehetővé tegyék, hogy a német haditengerészet is komoly játékos legyen a világtengereken. Ehelyett mi történt? A britek bár valóban komolyabb veszteségeket szenvedtek mint a németek, de megtörték ezt a próbálkozást és a német flotta később nem próbálkozott ezzel! Akkor lehet, hogy taktikai győzelmet a németek érték el, de a stratégiai győzelem a briteké volt, hiszen Németország nem lett kihívójuk a tengeren, és szerintem ezért igazán megérte beáldozni pár csatacirkálót. Egyébként tegyük hozzá, hogy a brit flotta valódi büszkeségei a csatahajók voltak, azok közül, pedig egy sem süllyedt el, sőt a jütlandi csata után alig három hónappal már pótolták is a veszteségeiket.
"A gyarmatokon meg annyit, hogy Von Lettov 2500 német és kb ugyanennyi aszkarival ugandába, kenyába és a mai Zimbabwébe (akkor Rodézia) szorította vissza a 8-10 szeres túlerőben lévő angolokat. És olyan gerillaháborút vívott, hogy az angoloknak nagy nehézségekbe került, hogy európába onnét vigyenek erősítést. A Portugálokat pedig különösebb nehézségek nélkül takarította ki majdnem egész Mozambikból."
Német Kelet-Afrika egyedüli német gyarmat volt, ahol egyáltalán volt komolyabb ellenállás, ezen kívül szinte minden gyarmatuk elesett néhány hónap alatt! De egyébként ezt én is elismertem, nem értem minek kell diadalittasan verni a melled egy olyan dologra, amit én sem tagadok.
"Igazság. Legalább ne állítanád be igazságnak az ostobaságaidat."
Ezt szeretném én is.
Egyértelműen a brit birodalom.
A világ területének 25%-a (nyilván a gyarmatokkal együtt) óriási flotta, bár szárazföldön tény hogy a németek és franciák voltak a legerősebbek. Gazdaságilag se érhetett senki a nyomukban (ekkor még). Nem véletlenül volt ekkor London a világ gazdasági központja (ma New York). Az lehet (sőt biztos) hogy a német vagy Amerikai gazdaság felülmúlta gazdaságilag a szüken vett Egyesült Királyságot (európai területeket) de az egész gyarmat birodalomnak a közelében se volt. Bár a viktoriánus kor óta (a többi nagyhatalomhoz képest) némiképp gyengült, továbbra is szuperhatalomnak számított még hozzá az egyetlennek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!