A balkánon kik utálnak kiket?
A délszláv háborúban küldtünk fegyvereket a horvátoknak. Nekünk is köszönhetik, hogy 1991 őszén egyáltalán tartani tudták magukat a szerbek ellen.
A magyar külügy elismeri a független Koszovót, a Balkánon inkább a horvátokat preferálja.
Többé-kevésbé olyan, hogy mindenki utálja a szomszédokat. Pontosan nem tudom leírni, de nagyjából megpróbálom, legalábbis a jelentősebb népeket.
Görögök: történelmi problémák a törökökkel és a bolgárokkal és talán az albánokkal is. A macedónokkal név problémák vannak, mivel van maga a Macedónia nevű ország és van egy Makedónia nevű tartomány Görögországban. Emiatt a névhasonlóság miatt nem ismerik el Macedóniát (legalábbis azon a néven), mert félnek az esetleges területi követelésektől.
Bolgárok: gyakorlatilag minden szomszédukkal voltak vagy vannak problémáik: törökök, görögök, szerbek, románok. Többnyire területi viták a balkáni háborúk és a világháborúk következtében. A macedónokat pedig sok bolgár nem ismeri el népnek. A két nyelv nagyon hasonlít, ezért sokan csak a bolgár nyelv egyik nyelvjárásának tartják, így igényt is tartanak a két ország egyesülésére Szófia vezetése alatt.
Románia: földrajzilag nem kimondottan a Balkán része. A moldávokat románnak tekintik és csatolni akarják Romániához. A magyar barátságot ismerjük. A bolgárokkal Dél-Dobrudzsa miatt van némi súrlódás. A szerbekkel nem tudom mi a helyzet.
Szerbia: a románokkal nem tudom mi van, de az biztos, hogy minden egyéb környező országgal borús a viszonyuk. A délszláv háború röviden azért tört ki, mert a különböző népek ki akartak válni Jugoszláviából a szerbek (akik ennek a haszonélvezői voltak) nem akarták hagyni. Így hát egyértelmű, hogy a volt tagköztársaságokkal (és Magyarországgal) nem épp rózsás a viszonyuk.
A szerbek és az oroszok: Egyrészt azért vannak jóban, mert az oroszok támogatták őket az első világháborúban és a másodikban is azonos oldalon álltak. Másrészt ott van a pánszlávizmus, vagyis a szláv népek egymás iránti szolidaritása. Persze mint tudjuk, ez csak akkor működik, ha van egy kis távolság az adott népek között (lásd: horvát-bosnyák-szerb, ukrán-orosz, lengyel-orosz testvériségek).
Végül pedig: Magyarország elismerte Koszovó függetlenségét, tehát mondhatjuk, hogy támogattuk az elszakadást.
Van ez a pánszlávizmus. Most abba ne menjünk bele, hogy ki mennyire szláv, mert például a románok rómainak tartják magukat, dehát ők nem normálisak. Viszont a szerbek az oroszokhoz hasonlóan ortodox vallásúak és cirill írásuk van, az oroszok segítettek nekik annak idején a törökök ellen kivívni a függetlenséget és azonos oldalon harcoltak velük az 1. és 2. világháborúban is. Meg kell nekik egy nagy testvér, úgy nagyobb biztonságban érzik magukat, mert a f rkuk meg persze kicsi.
Montenegró, Macedónia: ezt nem tudom, de gondolom arrafelé mindenki utál mindenkit, mert alapból a szomszédot mindig utálni kell, ez szép emberi szokás. Elvégre kivel legyen konfliktus, ha nem a szomszéddal? Csak azzal lehet konfliktus, akivel találkozik az ember. Ezért van a cigányokkal is bajunk, az eszkimókkal viszont viszonylag jóban vagyunk.
Minden háború az erőforrások birtoklása miatt tör ki vagy egyszerűen csak abból az okból kifolyólag, hogy a szomszédokkal mindig perpatvar van és utáljuk is őket, lásd fentebb.
A törököket nagyjából mindenki utálja, mert sokáig, kb. 500 évig ott ültek a Balkán nyakán. Leginkább a görögök, mert ők szomszédok egymással a legtöbb ideje, ott voltak a legtovább is és persze most is határosak.
Viszont a törökök fél évezrede alatt valamennyire el is törökösödtek a balkáni népek, a muszlim vallás is elterjedt, szóval vannak, akik - ha csak a vallás miatt is - pártolják a másik muszlim népet, a törököket. Például a bosnyákok közt is rengeteg muszlim van, ez is okot szolgáltatott a háborúra. De sok helyen élnek is törökök, meg volt ilyen nép is régen, hogy bolgár-törökök, szóval ők is türkök valamennyire, de ez ma már azért nem annyira megy. Amúgy a szerbek a latin kersztényeket is uálják, ezt megspékelve egy kis nacionalizmussal szuper jó dolgok tudnak kisülni.
Horvátok, szlovénok nagyjából megülnek a s ggükön, nincs mire nagyon ugrálni nekik. A horvátokkal ugye perszonálunióban éltünk vagy ezer évig emiatt aztán utáltak is minket, az osztrákok ránk is uszították őket, amikor csak lehetett. Pedig azért annyira nem b sztattuk őket, nagyjából jól elvoltak külön, csak saját királyuk nem hagytuk hogy legyen. És mivel Horvátországban nem is nagyon élnek magyarok, ezért nekünk is könnyebb velük jóban lenni, nem úgy, mint a szerbekkel, románokkal.
Koszovó elszakadását meg azért támogatta magyarország, mivel minden elszakadást támogat a külföldi magyarok miatt, mert ugye emiatt különösen együttérzők vagyunk, meg nem lehet tudni ez mikor jön jól nekünk. Minél többen kapnak autonómiát, szakadak el, annál több precedens lesz erre és majd talán az elszakadt magyaroknak is nagyobb esélyük lesz erre. Viszont sajnos emiatt éppen azok haragszanak meg ránk, akik országában él a magyar kisebbség, pl. a szerbek. Szóval lehet jobb lenne inkább befogni a pofánkat ebben a témában és inkább a szerbekhez húzni, mint Koszovóhoz. Csak hát azt a viszonyt már nem lehet megjavítani. Az Európai Unióban is legalább ennyi jó van, hogy a határátlépés, külföldi munka, stb kedvez az elszakított magyaroknak.
Erdekes, h egy ilyen kerdes pont egy olyan orszagban vetodik fol, ahol a kozelet egy allando temaja szinte valamennyi szomszedos orszaggal valo(rossz) viszony, es az ehhez kapcsolodo tortenelmi esemenyek....hol tobbe, hol kevesbe...
Egyebkent arra vezetheto vissza, h nagyon heterogen ez a terseg, tehat rengeteg kulonbozo nemzeti, etnikai es kulturalis haterrel rendelkezo nep el nagyon szorosan, es osszekeverten, mindezt fokozva evszazados idegen uralmakkal, es tobb kulturkor talalkozopontjaval.
@3 elnezve hozzaszolasodat, helyedben nem dobaloznek annyira a "primitiv" jelzovel;)
Mindenki mindenkit.
"de a szerbek miért vannak jóban az oroszokkal."
Szláv mánia, meg állítólag a törökök alól a ruszkik szabadították fel a szerbeket (ha jól tévedek) és azóta főleg imádják őket.
Tehát akkor fentről lefelé haladva:
Horvátország-Bosznia-Szerbia
A jugoszláv háborúk idején mindhárom ország jócskán elkövetett eléggé embertelen dolgokat, annyi különbséggel, hogy míg a horvátok próbálták a sajátjaikat valamennyire eltussolni, addig a szerbek az övéket világgá kürtölték. Szerbia egy nagy undok pióca volt, ami a horvátok és szlovének nyakán élősködött. Bosznia pedig egy életképtelen állam, 3 nemzetiséggel, amely tulajdonképpen 1 nyelvet beszél, csak a vallás különbözteti meg őket.
A mai napig utálják egymást, és próbálják a szerb és a horvát nyelvet eltávolítani egymástól, mert ha úgy nézzük, a 2 nyelv (a bosnyákkal is) 95-96%-ban egy és ugyanaz. Nagyon rossz ennek a 3 országnak a viszonya.
Románia: utálják a bolgárokat (Dél-Dobrudzsa), rossz a viszony a szerbekkel (Timoc és térsége), a magyart meg ugye nem kell részleteznem.
Montenegró: egy igazi sz@rkeverő, már elnézést. A jugoszláv háborúk idején nem mertek szembemenni a szerbekkel, inkább vártak, majd Szerbia legyengülésével bejelentették az elszakadásukat, és szépen sunyiban leléptek. Most meg az egyik politikusok kijelentette, hogy egy közös parlament kéne a szerbekkel és a bosnyákokkal.
Utálják az albánokat is, és elismerték Koszovó függetlenségét, ezáltal szépen bemutattak Szerbiának is.
Albánia: Koszovó kivételével az összes szomszédja utálja, a jelentős albán kisebbségek miatt.
Bulgária: rossz viszony a szerbekkel, macedónokat nem tekintik külön népnek, törököket ki nem állhatják, a bolgár-román viszony kb olyan mint a magyar-román, a görögökre is fújnak a területek miatt.
Macedónia: Szerbiával területi viták, Bulgáriával nyelvi viták, Görögországgal névviták vannak, és az ország lakosságának a 35-40%-a albán nemzetiségű. Náluk terjed az a baromság, hogy ők nem szlávok, hanem az ókori makedónok leszármazottai, és Nagy Sándor is macedón volt szerintük.
Bulgária kb 20 év múlva cigányország lesz, Macedónia meg elalbánosodik. Szóval ennek a 2 országnak kompletten lőttek.
Görögország: határ és kisebbségi viták Albániával, névvita a macedónokkal, a bolgárokat meg lenézik. A törököket a mai napig utálják mint a leprát, és jelentős területi viták vannak az Égei-tengeren lévő szigetek miatt. Görögországot már az EU is utálja, mert nekik kell pénzelni a lusta és felelőtlen görögöket.
Szlovénia és Törökország nem tartozik a Balkánhoz. Viszont Magyarország eléggé kezd odasüllyedni sajnálatos módon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!