Miért csak Európában voltak/vannak gondok a soknemzetiségű országokkal?
(Most Afrikát nem veszem ide, mert ott nem népek, hanem törzsek vannak.)
Katalónia, Baszkföld, Belgium, Anglia, Osztrák-Magyar Monarchia, Jugoszlávia, Csehszlovákia, stb. Mind többnemzetiségű volt, és mind szétesett, illetve szétesőben van. Lettországban is probléma volt az oroszok miatt, Ukrajnában is épp ez van.
De Ázsiában ebből miért nincs soha semmi baj?
Indiát konkrétan kb 100-200 nemzet lakja, nem is tudom, hogy készül-e amúgy pontos kimutatás arról, hogy mennyi nemzetiség van az országban. A hivatalos nyelv elvileg a hindu, azt is csak 2 tartományban beszélik anyanyelvi szinten. Még sincsenek szeparatista törekvések, még sincs szétesőben India.
Nepál lakosságának csak a 49%-ának a nepáli az anyanyelve, a többi mind különböző, 10-12%-okat kitevő nemzetiségek, mégsem esik szét Nepál.
Bhutánban ugyanez van, ott is több nemzetiség alkotja az országot, és a hivatalos nyelvet ott is kb az ország fele beszéli csak.
Mianmar is szövetségi állam, rengeteg nemzetiséggel.
Malajzia is többnemzetiségű, még sincs probléma.
Afganisztánról sem hallani, hogy szétesőben van, pedig elég világvalaglyuka típusú ország.
Egyedül Iránban lehetnek problémák, még Pakisztánban sincsenek etnikai törekvések, max a beludzsoknál, akik Iránban is élnek.
Thaiföld lakosainak fele nem is a thai nyelvet beszéli, hanem egy olyan dialektust, ami majdnem teljesen megegyezik a Laoszban beszélt nyelvvel.
Miért csak Európában jelentenek a többnemzetiségű államok problémát? Miért nem tudnak a nemzetiségek békében egymás mellett élni, mint sok ázsiai országban?
Ázsiában sem olyan békés az együttélés, mint képzeled.
Európa szerintem békésebb, nálunk a második világháború után talán „csak” 5 polgárháború volt a nemzetiségi, vallási ellentétek, szeparatizmus miatt (Horvátország-Krajina, Bosznia-Republika Srpska, Csecsenföld, Koszovó, Ukrajna-Donbassz).
India már a függetlenedése során szétszakadt (India, Ceylon és a muzulmán Pakisztán, Maldív-szigetek). Pakisztánból a bengáliak szeparatizmusa miatt kivált Banglades. Sri Lankán a tamilok akartak elszakadni a szingaléz többségtől, ez miatt volt egy 25 éves polgárháború. A mai Indián belül Kasmírban, Gudzsaratban és az 5 keleti államban vannak rendszeres összecsapások és elszakadási törekvések, de ezeket az állam próbálja elfojtani. Pakisztán inkább törzsi berendezkedésű.
Mianmar keleti, hegyvidéki részein is több nép kikiáltotta a saját független államát a 70-es években, de a katonai diktatúra leveri az elszakadási törekvéseket.
Malajziában a 60-as években voltak harcok a borneói felében és az országból kivált Szingapúr.
Indonéziától elszakadt Kelet-Timor és Új-Guinea is függetlenséget szeretne.
A Fülöp-szigeteken Mindanaon vannak elszakadási törekvések.
Kínában a tibetiek és az újgurok szeretnének függetlenséget.
Kirgizisztánban a kirgiz és az üzbég kisebbség között van feszültség. Azerbajdzsánban az örmények vívtak ki a 90-es évek háborúiban de facto függetlenséget. Grúziában az abházok, oszétok szakadtak el.
És akkor még ott vannak a Közel-Kelet konfliktusai. Palesztinában a zsidó-palesztin harcok már 70 éve tartanak. Cipruson a törökök hoztak létre egy szakadár államot. Törökországban, Irakban, Szíriában a kurdok küzdenek a saját, független államért. Irakban, Szíriában a vallási, szunnita-síta ellentét erősíti a polgárháborút.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!