Miért csak Európában voltak/vannak gondok a soknemzetiségű országokkal?
(Most Afrikát nem veszem ide, mert ott nem népek, hanem törzsek vannak.)
Katalónia, Baszkföld, Belgium, Anglia, Osztrák-Magyar Monarchia, Jugoszlávia, Csehszlovákia, stb. Mind többnemzetiségű volt, és mind szétesett, illetve szétesőben van. Lettországban is probléma volt az oroszok miatt, Ukrajnában is épp ez van.
De Ázsiában ebből miért nincs soha semmi baj?
Indiát konkrétan kb 100-200 nemzet lakja, nem is tudom, hogy készül-e amúgy pontos kimutatás arról, hogy mennyi nemzetiség van az országban. A hivatalos nyelv elvileg a hindu, azt is csak 2 tartományban beszélik anyanyelvi szinten. Még sincsenek szeparatista törekvések, még sincs szétesőben India.
Nepál lakosságának csak a 49%-ának a nepáli az anyanyelve, a többi mind különböző, 10-12%-okat kitevő nemzetiségek, mégsem esik szét Nepál.
Bhutánban ugyanez van, ott is több nemzetiség alkotja az országot, és a hivatalos nyelvet ott is kb az ország fele beszéli csak.
Mianmar is szövetségi állam, rengeteg nemzetiséggel.
Malajzia is többnemzetiségű, még sincs probléma.
Afganisztánról sem hallani, hogy szétesőben van, pedig elég világvalaglyuka típusú ország.
Egyedül Iránban lehetnek problémák, még Pakisztánban sincsenek etnikai törekvések, max a beludzsoknál, akik Iránban is élnek.
Thaiföld lakosainak fele nem is a thai nyelvet beszéli, hanem egy olyan dialektust, ami majdnem teljesen megegyezik a Laoszban beszélt nyelvvel.
Miért csak Európában jelentenek a többnemzetiségű államok problémát? Miért nem tudnak a nemzetiségek békében egymás mellett élni, mint sok ázsiai országban?
Honnan veszed ezt, hogy Ázsiában a soknemzetiségű országokban nincsenek problémák?Ez egyáltalán nem igaz.
Az arab térségekben megy a gyűlölködés vallási szinten (keresztény-zsidó-arab), megy a muzulmánokon belül is (siíta-szunnita), nemzetiségi alapon.
A példák, amiket te hoztál: India - tamil-többségi ellenségeskedés, amibe a Srí Lanka-i polgárháború is besegít.Mianmarban is súlyos bajok vannak, a muzulmán rohingia csoportot a többségi burmaiak rühellik, ölik is.Pakisztán: súlyos törésvonlak vannak az ott lakó pandzsábi, pashtu, beludzs és szindi népcsoportok között.
Thaiföldön és Indokína országaiban úgy általában nagyon rühellik egymást, valamint közösen a kínai bevándorlókat (ez egyébként jellemző Malajziára is).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!