Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Tényleg rosszabbul jártak...

Tényleg rosszabbul jártak volna a tagköztársaságok, ha Jugoszlávia egyben marad?

Figyelt kérdés

Úgy értem: hiába volt Belgrád a főváros, jelentős autonómiával rendelkeztek a tagállamok.

Oké, hogy egyes tagállamok fejlettebbek voltak, mások meg nem, de Jugoszlávia a leggazdagabb szocialista állam volt Európában, és nagyon fejlett volt. Eddig akikkel beszéltem Szerbiából, vagy Horvátországból, mind sajnálják, hogy szétesett, mert tényleg jobb volt a helyzet, munka is több volt, valamint a megélhetés is sokkal jobb volt.

A vallás az egy dolog, de ma szerintem jóval fejlettebb lenne Horvátország, vagy Bosznia például, ha egyben maradt volna az ország.


Azt hallottam meg olvastam, hogy tényleg sokan sajnálják a régi Jugoszláviát, mert se Horvátországban se Szerbiában nem rózsás a helyzet, nehéz megélni, nagyon kevés a munkahely, Szlovéniában is gazdasági válság van.


Ha azt vesszük, mindegyik tagköztársaság azért bukott egy nagyot a széteséssel:


Szlovénia egy kis jelentéktelen, politikai befolyásilag nulla ország lett.

Horvátország ugyan nem járt annyira rosszul, de jobb volt az életszínvonal Jugoszlávia idején, mint most, ráadásul akkor a hajóipar is jobban ment.

Bosznia-Hercegovina egy helyben toporog, Jugoszlávia idején legalább próbáltak az országba ipart telepíteni.

Szerbia kompletten elszegényedett.

Montenegrónak még saját valutára sincs pénze, és a gazdaság nagy része is a csempészetre épül.

Koszovó egy porfészek, szintén 0 gazdasággal.

Macedónia jobban fejlődött volna ha bent marad, és nem kellett volna a szaporodó albánoktól sem enyire félniük.


Valóban megérte különválni? Persze Szerbia is tehet róla, hogy egy pióca volt, de akkor is. Sok ember elmondása szerint Jugoszlávia olyan fejlett volt, mint nekünk most ma Ausztria.


Akkor mire volt ez jó? (hisz szinte 1 nyelvet beszélnek, bár ez nem szempont)


Mivel jártak jól a különválással?


Mit gondoltok?


Szerintetek több pozitív hatása volt a különválásnak vagy több negatív?


Minden érdekelne!!!



2014. nov. 29. 16:27
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Jugoszlávia egy mesterséges ország volt.

A nacionalizmus miatti feszültségek mellett a gazdasági különbségek, azok kiegyenlítésére irányuló törekvések is konfliktushoz vezettek. Az egész ország átlagát nézve Jugoszlávia nem volt gazdagabb, fejlettebb, mint Magyarország, csak nyitottabb volt. Egyébként a szocialista országok közül az NDK és Csehszlovákia volt a legfejlettebb.

Szlovénia, Horvátország gazdagabb volt, mint az átlag, így úgy érezték a szegényebb államok visszahúzzák őket, rajtuk élősködnek, ezért független országként sokkal jobban boldogulnának. Ez a két ország vált ki elsőként. Szlovénia sikeresen, békésen, Horvátország háború árán, mely komoly pusztítást, gazdasági visszaesést okozott. Ma már mindketten EU tagok, örülnek a függetlenségnek, ezekben az országokban szerintem nem is sírják vissza a jugoszláv időket.

Ilyen nézetek főleg Bosznia-Hercegovinában és Szerbiában vannak, ők az átmenet legnagyobb vesztesei. A gazdaság teljesítménye még mindig elmarad a 80-as évek végitől, nagy a munkanélküliség, szegénység, kilátástalanság. Bosznia-Hercegovinában korábban békében éltek a különböző népcsoportok, azonban ez a felbomláskor megváltozott, a polgárháborúban közel 100 ezren haltak meg, sokan elmenekültek és az ország még ma is működésképtelen, EU protektorátus. Szerbiát az embargó, a 90-es évek háborúi rántották nagyon vissza.

Koszovó elszakadt Szerbiától és a testvérnép Montenegró is inkább a függetlenséget választotta. Koszovó a jugoszláv időkben is a legszegényebb régió volt, most is az, ott a nacionalizmus volt a fő motiváció. Mindenáron függetlenséget akartak, az emberélet áldozatok, gazdasági szempontok, bizonytalanság mellékesek voltak az albánok számára.

2014. nov. 29. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
81%

Az első válaszoló nagyon helyesen leírta a lényeget.


A Jugó rendszer akkor kezdett szétszakadni, amikor Tito meghalt. Azért mert Tito volt az a szellemi vezető, akit mindegyik nép tisztelt. Tehát a bomlás nem következett be a vezér halála előtt.


Itt a balhé nem azzal kezdődött, hogy a szerbek meg horvátok hirtelen rájöttek, hogy utálják egymást. Utálták azok egymást korábban is de Tito hatalmi szóval lecsillapította őket.


A probléma akkor kezdődött, amikor Tito sírja felett a szlovének, akik a jugoszláv GDP 30%-át adták egymaguk kijelentették, hogy mostantól nem fizetnek.

Aztán a horvátok is kijelentették hogy nem fizetnek. Mivel Szarajevó kivételével egész Bosznia, Koszovó de főleg Albánia úgy nézett ki mintha egy másik bolygón járnál, ezért mint az első írta egyenlőtlenül osztották el a pénzeket.


A probléma ott kezdődött, hogy a szerbek, akik kisajátították maguknak azt a jogot, hogy minden pénzt ők osszanak el saját belátásuk szerint, nem engedtek beleszólást a többi ország részére a pénzosztásnál. Erre meg akkor mindenki kijelentette hogy nem fizet.


Aztán ebből az amúgy 100%-ig gazdasági jellegű balhéból végül felszínre került az etnikai gyűlölet, az már csak ennek a folyománya volt. Az albánok például semmit nem fizettek, viszont a szlovének pénzét kapták, miközben maga Szlovénia is elmaradott volt. Mert onnan kitalicskázták a pénzt.


És mivel rohadt korrupt volt a bagázs, ezért nem volt látszatja annak a rengeteg kifizetésnek, Koszovó nem fejlődött semmit, holott belgrádból osztották a pénzt.


A Tito halála előtt az egyes tagállamok nem nézhették a saját érdekeiket. Mihelyt a vén ördög meghalt mindenki meg akarta tartani a pénzét és nem a szerbeknek adni.


A szlovének meg a horvátok jól jártak, mert megtartották a pénzüket. A szerbek nem jártak jól mert ők a többiekből éltek. A bosnyákok is. Az albánoknak meg a montenegróiaknak mindegy volt, mert ők úgyse fizettek. Tehát a háborúk ott voltak, ahol a gazdasági potenciál volt. Azért csórók ma mind, mert ezek a kvázi fejlettebb területek váltak a jugoszláv háborúk martalékává. Meg ugye ott volt a dilettáns Milosevic is. Aki inkább hergelte a többieket mintsem megegyezésre törekedett volna.


Jugoszlávia a Szerb-horvát-szlovén királyságnak volt kvázi jogutódja. De egyes hozzáértők, főleg németországban már a nyolcvanas évek elején látták, hogy a rendszer abban a pillanatban szét fog esni, mihelyt nem lesz semmi (Tito) ami összetartsa, mert nem lehet amúgy egymást rühellő népeket egy akolba terelni. És ezért fog az EU is szétesni előbb-utóbb.


Albániában azért nem volt háború, mert ott nem volt semmi amiért harcolhattak volna. Montenegróban is emiatt. Koszovóban és boszniában azért volt, bár ott sem volt szinte semmi, ott belgrád erőszakkal felborította az etnikai viszonyokat azzal, hogy nagy számú szerbet telepített oda.

2014. nov. 29. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

"Tehát a háborúk ott voltak, ahol a gazdasági potenciál volt."


Bosznia még Szerbiánál is szegényebb, mégis ott volt a legnagyobb cirkusz.


Albánia meg nem volt Jugoszlávia része.

2014. nov. 29. 18:18
 4/14 anonim ***** válasza:
Igen, nem albána, macedóniát akartam írni. Boszniában azért volt balhé, leírom mégegyszer, mert rengeteg szerbet telepítettek oda, akik kisajátították maguknak a kormányzást. Erre a bosnyákok beintettek és fegyvert ragadtak, és kitört ott is a háború
2014. nov. 29. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Szerbia is adott a közösbe?

Ha a pénzek elosztásában mindenkinek lett volna beleszólása, akkor már rég szétesett volna Jugoszlávia, vagyis nem az 1990-es években, hanem már jóval előtte.

2014. nov. 29. 18:23
 6/14 A kérdező kommentje:
Egyébként MAcedónia nincs annyira rossz helyzetben, előbb EU tag lesz, mint Szerbia. Hogy Bosznia hogy néz ki, nem tudom.
2014. nov. 29. 18:24
 7/14 anonim ***** válasza:
Nem esett volna szét mert a Tito egybentartotta , értelmezd már amit írtam. Amúgy igen a szerbek is adtak be, csak dimenziókkal kevesebbet mint a szlovének vagy a horvátok.
2014. nov. 29. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Igazságosabb lett volna, ha mindenki ugyanannyit fizet.
2014. nov. 29. 19:10
 9/14 anonim ***** válasza:
Az igazság és a politika, főleg ha pénzről van szó nagyon ritkán jár együtt :)
2014. nov. 29. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
8%

Dehogy jártak volna!


Vannak rokonaim a Vajdaságban. Ők mondták, hogy Tito idején senkit nem érdekelt, hogy ki szerb, ki horvát, ki magyar (Szabadkáról beszélek). Bevett dolog volt a vegyes baráti társaság, a vegyesházasság, jól kijöttek kollégákként, szomszédokként, stb. Ma már elképzelhetetlen lenne olyan fokú barátkozás, mint akkor. Hirtelen mindenkinek fontos lett, hogy "te szerb vagy", "te horvát vagy", "te magyar vagy".

Elég ha csak annyit mondok, hogy Tito haláláig évről-évre nőtt az önmagát jugoszlávnak vallók száma. 1981-ben volt a csúcs, a lakosság 5,4 %-a magát nem szerbnek/horvátnak/stb-nek vallotta, hanem egyszerűen jugoszlávnak.

Szerintem nem Tito tartotta egyben Jugoszláviát, hanem pont fordítva, a Tito után hatalomra került korrupt, keményvonalas, soviniszta nacionalisták, Milosevics, Izetbegovics és Tudjman verték szét az országot.

Az, hogy gazdaságilag sem érte meg Jugoszláviának a széthullás, ma már ténykérdés. Egy fejlődő, gazdag, európai középhatalomból minimum stagnáló, de inkább leszakadó súlytalan államocskák lettek.


Tito amúgy is Duna Konföderációban, illetve a Közép-Kelet-Európai Nemzetek Egységében gondolkodott.

Be akarta venni Bulgáriát, de ezt Sztálin nem engedte. Később be akarta venni Romániát és Albániát, de ezek is szovjet ellenállásba ütköztek. Később beavatkozott a görög polgárháborúba, ott brit-amerikai segítséggel akadályozták meg, hogy Görögország Jugoszlávia részévé váljon. Utoljára 1956-ban támogatta Nagy Imrét és be szeretett volna minket venni, hogy a délszláv etnikai államból egy még erősebb közép-kelet-európai hatalmat csináljon.

Igaza volt. Magyarország, Szlovákia, Albánia, Horvátország, stb. egytől-egyig súlytalan, önálló cselekvésre képtelen államocskák. Megszűnt az OMM, a működőképes közép-európai hatalom, a helyére lépő apró nemzetállamocskák egy része előbb a kisantant révén angol-francia, később Hitler hatalomra jutása után mind német érdekszférává váltak (váltunk). A háború után ctrl+c ctrl+v-vel szovjet érdekszféra lettünk, amiben nem volt sok köszönet ('56 Lengyelo., '56 Magyaro., '68 Csehszlovákia). Egy valaki volt legény a gáton, JBT, aki nemcsak megőrizte önállóságát, de középhatalmat faragott az országából, amire mind Keleten, mind Nyugaton egyenrangú félként kellett tekinteni. Azóta megint fordult egyet a történelem. Jött a rendszerváltás, amerikai érdekszféra lettünk (Brüsszelen keresztül), mentek a kukába a nagy múltú vállalatok (Ganz-MÁVAG, horvát hajógyártás, cukorgyártás, stb.), zéró hozzáadott értékkel termelő összeszerelőcsarnokká változtatták országainkat, magunk ellen kell döntenünk, amikor szankcionáljuk Oroszországot, mehetünk olyan háborúkba, amikhez semmi közünk, de legalább felkerülünk a tálibok térképére, mint amerikai szövetséges...


Félre ne értsen senki! Vagyok elég realista, hogy ha kilépnénk az EU-ból, akkor gazdaságilag még jobban megszívnánk, mint most, ha még ezek a pénzek sem jönnének, tudom, hogy a NATO nélkül a magyar vagy a szlovák hadsereg mit sem ér... Éppen erről beszélek. Prézli vagyunk a zsemlék közt.


Itt volna az ideje felvenni a fonalat és az OMM-Jugoszlávia-vonalon megalkotni ezúttal a Közép-Európai Egyesült Államokat (vagy hívjuk, ahogy akarjuk) és végre legyünk (újra) egyenrangú partnerek a Világban!

2014. nov. 30. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!