Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Jugoszlávia miért szerencsétle...

Jugoszlávia miért szerencsétlenkedett a kommunizmussal, amikor őket nem kényszerítették a szovjetek? Ha mondjuk 1960-ra belátják, hogy baromság és kapitalista reformokat vezetnek be, eljuthattak volna minimum Olaszország vagy Görögország szintjére.

Figyelt kérdés

2014. szept. 24. 17:56
 1/6 anonim ***** válasza:
51%
Mert a kapitalizmus rossz.
2014. szept. 24. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
63%
Talán azért,mert sejtette az akkori vezetés,hogy ha megszűnik a kommunizmus,és az oroszbarátság,akkor az Jugoszlávia széteséséhez vezet. Hiszen az orosznak érdeke volt egy szerb vezetésű erős Jugoszlávia állam,az amerikaiaknak egyáltalán nem. Ha pedíg megszűnik Jugoszlávia,akkor felerősödnek az önállósági törekvések,sorban kiválnak az államok,ugyanakkor felerősödik a szerb nacionalizmus. Ez pedíg háborúhoz vezet. Ahogyan ez később meg is történt. Ezt akarták szerintem elkerülni. De ez a háború olyan dolog volt,ami előbb-utóbb úgy is bekövetkezett volna sajnos.
2014. szept. 24. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, tanultad e történelemből, hogy Jugoszláviát nem az oroszok, nem az angol-amerikai szövetségesek, hanem egy Joszip Broz Tito nevű kommunista vezető tisztította meg a németektől. Csak az ő kommunista eszméi közelebb álltak a realitásokhoz.

Azt csak zárójelben jelzem, hogy Görögország szintjére eljutottak, sőt tovább. Csak arrafelé is volt egy polgárháború, amely a teljes szétesést (és gazdasági visszaesést is) eredményezte.

2014. szept. 24. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Napfonat ***** válasza:
100%
Ráadásul Jugoszlávia 1 évvel Tito halála után, 1981-ben társulási szerződést is kötött az Európai Gazdasági Közösséggel, vagyis az EU jogelődjével, és ha nem robbantják ki a háborút, talán 1995-ben a 3 EFTA-országgal együtt csatlakozhatott volna az EU-hoz.
2014. szept. 24. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Na álljunk meg egy pillanatra!


Jugoszláviában nem a KGST-ben megismert ortodox marxizmus működött, hanem az ún. jugoszláv önigazgatási szocializmus, volt például két szintű bankrendszer, egymással versenyző vállalatok (részben vagy teljesen állami tulajdonban, de nem Belgrádból kapták a tervutasítást, sokkal nagyobb autonómiát élveztek, mint a mieink), de például a jugóknak volt világútlevele is, sokan dolgoztam az NSZK-ban vagy Kanadában (és 80-90 százalékuk, miután megszedte magát hazatért). A kisvállalkozói szektor létezett és virágzott.


Szóval gratulálok az ötlethez-bevezettek kapitalista reformokat.

Pontosabban enyhítettek a sztálinista államszocializmuson és inkább a lenini NEP, illetve a mai Latin-Amerika irányába mozdultak el.


Görögország? Válságtól válságig jutnak.

Olaszország? 1945 óta náluk regnált a legtöbb kormány.


Érdekes, hogy Tito halála után háttérba szorult a szocializmus, előtérbe a tagállamok nacionalizmusa (Milosevics, Tudjman, Izetbegovics), folyamatosan romlott a kisebbségek (magyarok, albánok, németek) helyzete, előbb a tagállamok nyomták le a tagállami státussal nem rendelkező területeket (Koszovó, Vajdaság), majd Szerbia idővel mindenkin uralkodni akart. Ezért robbant ki a háború. És semmit nem oldott meg. Vannak rokonaim Szabadkán, az titoista jugoszláviában gond nélkül ment a békés együttélés szerbek, magyarok, horvátok közt. Ma már az egymás mellett élés is nehézségekbe ütközik.


Ennyi a véleményem. :-)

2014. szept. 24. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha 1960-ban bevezetik a kapitalizmust, akkor nem görög és olasz, hanem botswana szintjére jutottak volna. Nézd csak meg, mi történt a országgal a rendszerváltásuk után. Mintha lett volna egy kisebb háború, amely évtizedekkel visszavetette őket. A jugoszlávok és a magyarok sosem éltek olyan jól, mint abban a - szerinted - szocialista "baromságban". Te csak szeretnél annyira barom lenni, mint Tito elvtárs.
2014. szept. 24. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!