Nem lenne jó ötlet létrehozni egy Közép-Európai Konföderációt az Európai Egyesült Államok helyett?
Először is szeretnék elnézést kérni a néhol bántó hangnememért :-)
Nézzünk egy konkrét példát, a horvát EU csatlakozást!
Horvátország (jugoszláv örökség) erős KKV szektorral rendelkezett. Példának okáért nyugati élelmiszerláncok nem tették be a lábukat horvát földre (megjegyzem apai ágon horvát felmenőim is vannak, a vezetéknevem őrzi a mai napig, érzelmileg is közel áll hozzám ez az ország). Az EU-ban ugyebár tőke, áru-és munkaerő szabad áramlása van. Bejöttek a nyugati cégek, lenyomták az árakat, az árak után mentek a bérek-vagyis Horvátország is elkezdett lefelé versenyezni. És lassan beér minket. Sajnos felülről és nem mi őt.
A horvát hajógyárak állami támogatásokat kaptak és volt bennük állami tulajdon is.
Az EU úgy fél az állami támogatásoktól és az állami tulajdontól, mint ördög a tömjéntől-mert az a mániája, hogy a szabadpiac mindent megold.
A horvát hajógyárak 1,6 milliárd kuna állami támogatást kaptak és 1,9 milliárd kuna adót fizettek. Ebben nincs benne a hajógyárak alvállalkozóinak adója. 150-200 ezer ember kötődött így vagy úgy a hajóiparhoz, ahogy a horvát export bő tizedét is a hajók tették ki. Az EU csatlakozással ennek vége szakadt. (Mert éljen a szabadpiac!)
A dologban az a vicces, hogy a Világ négy legnagyobb hajógyártó országa: Dél-Korea, Kína, Japán és Tajvan. Dél-Korea, Japán és Tajvan állami részvényvásárlásokkal, állami támogatásokkal, állami megrendelésekkel erősíti a hajóiparát-Kínában pedig az egész szektor állami. Az EU valamiért mégis üldözi az állami beavatkozást a hajóiparban (is).
Jó kérdés, hogy volt a horvátoknak háromszázmillió kuna fix adóbevételük (nem számolva a beszállítók adóival). Jó persze, az EU biztosan ad ennyi vagy ennél több támogatást nekik cserébe-amit egyrészt nem költhetnek akármire, másrészt nem okoz valós fejlődést és termelést az országban. Ez egy szép példája véleményem szerint az EU-s pénzek túlmisztifikálásának és a mögöttes valóság viszonyának.
Jelentős állami beavatkozás kell ahhoz, hogy egy ország fejlődjön és iparosodjon.
Például:
Egyesült Németország (Bismarck)
Franciaország (Charles de Gaulle)
USA (Bizony-bizony, bármily meglepő, az Amerikai Egyesült Államok 1918-ig keményen protekcionista politikát folytatott, a Világ egyik legzártabb gazdaságaként és Roosevelt is durva állami beavatkozásokat tett a gazdaságba)
Skandinávia
Görögország
BRICS
etc.
Az EU annyi tesz lehetőve a keleti tagjainak, hogy becsatlakozzanak abba a szabad közös piacba, ami arról szól, hogy két farkas és egy bárány megszavazza a vacsorát.
A CEUR, kiegyensúlyozottan kapcsolatokat keresve Keletre és Nyugatra egyaránt bevezethetne egy mérsékelten protekcionista-etatista gazdaságpolitikát. Szerintem csak ez lehet a felzárkózás záloga. Ordító gazdasági-fejlettségbeli és mentalitásbeli különbségek vannak ebben a túl nagyra hízott Unióban. Ez pedig szükségszerűen a periféria leszakadásához és a centrum elhúzásához vezet.
Röviden. Van bővebben is :-)
Elég lett volna ha röviden válaszolsz a kérdésre. Oké legyen protekcionista CEUR, még mindig kérdés MIBŐL és hogyan fog fejlődni.
Elég pár mondatban is :D
Miből? Hát abból ami most is van :-D
Pl. Róna Péter kiszámolja egy Youtube-os videójában, hogy évente hány milliárd forint költségvetési (nem EU-s) támogatást ad a magyar állam a minimális vagy nulla hozzáadott értékkel termelő külföldi vállalatoknak :-D
Na és onnan, ahonnan az EU csatlakozás előtt létező szubvenciók jöttek (pl. Horváthonban a hajógyártóknak).
Azt még hozzáteszem a vitátokhoz, hogy Németország a világháború után is úgy állt talpra, hogy állami támogatást adott bizonyos cégeknek.
Szóval, nem ördögtől való dolog ez.
A bibi, hogy az EU-t irányító nyugati országoknak nem lenne jó, ha konkurenciák alakulnának ki Kelet-Európában.
Gondoljatok bele, mondjuk a Pesa vagy a Skoda versenyképes lenne a Siemenssel vagy az Alstommal, esetleg le is nyomná őket.
Na, ezért tiltja ennyire az EU ezt a fajta gazdaságpolitikát.
Igen, teljesen egyetértek.
A keleti tagállamok versenyképessége nem érdeke a nyugatiaknak Nekik egy olcsón termelő és nagytételben felvásárló periféria kell. Sajnos így működik a Világgazdaság.
Mindezzel nem is lenne baj, ha a keleti politikusok nem azon versenyeznének, hogy melyikük tudja hosszabb nyelvvel polírozni Brüsszel és Washington alfelét. Gyakorlatilag önként és dalolva állunk bele a perifériaszerepbe.
Ja és ez nem oroszbarát kirohanás volt. Moszkva sem bánna velünk jobban, nincs okunk azt hinni. Keletre függeni sem lenne jó. Teljesen mindegy, hogy merre vagyunk függőségben. A függőség rossz. Szabadnak kell lenni.
"
Pl. Róna Péter kiszámolja egy Youtube-os videójában, hogy évente hány milliárd forint költségvetési (nem EU-s) támogatást ad a magyar állam a minimális vagy nulla hozzáadott értékkel termelő külföldi vállalatoknak :-D "
Mondjuk Róna Péter azt is kiszámolta, hogy euro be fog dőlni 2013 tavaszára...:P
Bár a fent említett dolog tényleg okés, de én tartok tőle, hogy előtt utóbb valamelyik oligarcha rátenné a kezét a bulira és akkor a nagy lóvé megint a haveroknak menne, nem az ország felemelkedését szolgálná :/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!