Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Nem lenne jó ötlet létrehozni...

Nem lenne jó ötlet létrehozni egy Közép-Európai Konföderációt az Európai Egyesült Államok helyett?

Figyelt kérdés
Az EU és a jövőbeni EEÁ tagállamai között hatalmas gazdasági, kulturális fejlettségi különbségek vannak, ezek a különbségek Közép-Európában nem olyan nagyok. Arra gondoltam, hogy Lettország, Litvánia, Észtország, Lengyelország, Szlovákia, Csehország, Szlovénia, Magyarország, Horvátország, Románia + Kárpátalja Ukrajnából és Vajdaság Szerbiából alkothatna egy nemzetközi szervezetet mondjuk Közép-Európai Unió néven, ami ugyanolyan lenne, mint az EU, csak a 2004 után csatlakozó országok közül csak Ciprus és Málta lenne az EU tagja, a többi ország a KEU tagja lenne, és az EEÁ létrejötte környékén létrejöhetne egy Közép-Európai Egyesült Államok. Ezzel nem arra gondolok, hogy Európát szakítsuk ketté, a két ország/nemzetközi szervezet jó viszonyban lenne, együttműködne, de az EU nyugatias, míg a KEU inkább semleges lenne, ütközőzóna az EU-USA tengely és a Kelet (Oroszország, Kína, India, stb.) között, egyenjogú tagországokból állna és hogyha valamikor egyesülne, akkor a főváros szövetségi terület lenne, nem tartozna egyetlen államhoz sem. Főváros Budapest, Bukarest vagy Varsó lenne, mivel ez a három legnépesebb város, de kijelölhetnénk egy kisebb várost is, mondjuk több ország kis településeinek egyesítésével, multikultúrális városként.
2014. szept. 27. 12:28
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem lenne rossz ötlet, csak ezek között a közép-európai országok között nagy ellentétek vannak.


A horvátok utálják a szerbeket, ez fordítva is igaz.A románok meg a magyarok is utálják egymást.


Mi lenne a fővárosa?

Hol lennének a közös intézmények?

Ezeken a dolgokon nagy viták lennének.

2014. szept. 27. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Ez igaz, de amikor az EGK létrejött, akkor is hatalmas ellentétek voltak Franciaország és Németország között, de mégis sikerült megbékélniük.

"Az, amivel egy jól szervezett és életteli Európa hozzá tud járulni a civilizációhoz, elengedhetetlenül szükséges a békés kapcsolatok fenntartásához. Franciaország, amely több mint húsz éve magára vállalja az egyesült Európa bajnokának szerepét, mindig is a béke szolgálatát tekintette legfőbb céljának. Európa egyesülése nem valósult meg, és beköszöntött a háború időszaka.


Európát nem lehet egy csapásra felépíteni, sem pusztán valamely közös szerkezet kialakításával integrálni. Konkrét megvalósításokra, de mindenekelõtt a tényleges szolidaritást megteremtésére van szükség. Az európai nemzetek összefogásához szükség van arra, hogy Franciaország és Németország között megszűnjön az évszázados ellentét."


(Robert Schuman)

2014. szept. 27. 12:34
 3/16 anonim ***** válasza:
8%
És mi lenne a neve? United States of Corruption? Merthogy körülöttünk szépen virágzik a korrupció, magyarokról nem is beszélve.
2014. szept. 27. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is nagyon nagy szükség lenne erre. Már csak azért is, mert e térség jelenleg a kis pici népekkel és államokkal, amelyek egymás ellen vannak hangolódva, nagyon sérülékeny gazdaságilag, társadalmilag. Bőrünkön érezzük ennek az eredményét. Ugyanis mióta megszűnt az Osztrák-Magyar Monarchia, amely mégis egy államban fogta össze e népeket, a Közép-Európai térség hol a nácik, hol a szovjetek érdekszférájába került, akik pont ki tudták használni az itt lévő ellentéteket, összefogás hiányát, hatalmi űrt.

Jelenleg pedig Európa nyugati fele használja ezt ki, és igazából felvásárlópiacnak használják a térséget, miközben a saját fogyatkozó társadalmukba szívják fel az innen kivándorló munkaerőt (miközben a mi társadalmunk is fogy). Igazából olyan, mintha Nyugat-Európa valami palota lenne, és Kelet-Európa pedig ennek a palotának amolyan földje, ahonnan behordják a palotába a betakarítást...


Na pont ezért kéne egy Közép-Európai összefogás, amely önálló hatalmi tényező lenne nyugat és kelet között, és mindkettőtől megvédené magát egyszerre, és ugyanakkor kelettel és nyugattal is egyenlő mértékben kereskedne, de csak méltányos, és saját magunknak jó feltételek között... Saját ipara, saját mezőgazdasága, saját piaca lenne ennek a közép-európai összefogásnak, és ezeket védené is a "külföld" felé.


Szerintem Közép-Európa felemelkedésének ez az egyetlen záloga. Én azt mondom, hogy amíg ez van, hogy van itt rengeteg kis államocska, amik egymás ellen folytatnak kicsinyes nacionalista nemzetpolitikát, itt soha nem lesz más, csak a bűnözés szaporodása; a munkaerő, a fiatalság kivándorlása, vagy reálisabb szóval: elmenekülése.


Igazából én magam sokat gondolkodtam rajta, hogyan nézzen ki egy ilyen Föderáció, és mely államok legyenek benne. Lengyelországra, Szlovákiára, Csehországra, Horvátországra, Ausztriára, Szlovéniára, Magyarországra, Szerbiára, Koszovóra, Montenegróra, Romániára, Bulgáriára gondoltam. Sőt, Ukrajnából ki lehetne szedni a Kárpátalját és azt is a föderációhoz csatolni (Ukrajna nem lenne benne, mert egyrészt népes állam, másrészt Oroszország érdekszférája).


A Föderáción belül le kéne bontani a jelenlegi államhatárokat, és etnikai alapon nemzeti föderatív államokat megalkotni. Tehát lenne egy cseh föderatív állam, egy osztrák, egy magyar (kibővítve pl. felvidék déli részével és partiumi, délvidéki területekkel, ahol még magyar többség él), szerb, egy erdélyi (román többséggel) és székelyföldi (magyar többséggel), egy román (a Kárpátokon túli Románia), egy rutén-magyar (Kárpátalja), egy szerb, koszovói és montenegrói és egy horvát, bolgár és bosnyák.


Persze ebbe a románok, szerbek, szlovákok nem nagyon mennének bele :D Mert ugyanolyan kicsinyes asszimilációs állampolitikát folytatnak, mint mi annak idején Trianon előtt. Holott ezerszer jobban járnának hosszú távon szerintem.


A Föderáció kb. úgy működne, mint az USA. Kétkamarás törvényhozás lenne, az alsóházban az etnikai tagállamok a népesség arányának megfelelően delegálnának képviselőket, a felsőházba pedig mindegyik tagállam 2-2 képviselőt küldene. A végrehajtás feje egy elnöki tanács lenne (tehát nem egy elnök lenne, mint az USA-ban), hanem egy elnöki testület, minden nemzetiségnek egy képviselője. Minden évben más lenne ennek az elnöki tanácsnak az elnöke. Lenne egy államok feletti Alkotmánybíróság is. Közös hadügy, külügy és ezeket fedező pénzügy lenne. Az államigazgatás többi része a tagállamok magánügye lenne.


Az oktatáspolitikát annyiban hangolnám össze, hogy minden tagállamnak létre kéne hozni egy olyan közös iskolahálózatot, amelybe az összes tagállamból vegyesen vennének fel gyerekeket. Így a gyerekek megismernék a többi nemzet tagjait, és az állam közös nyelvén tanulnák az iskolai tantárgyakat. Ez az ötlet nekem onnan jött, hogy a Trianon előtti Magyarországon az volt a szokás, hogy a felvidéki szlovák gyereket leküldték alföldi magyar családhoz tanulni, az alföldi magyar gyereket a feldivékre a szlovákokhoz. De voltak ilyen "csereprogramok" minden nép között, tehát magyar-német, szlvoák-német stb. is. Persze nem minden iskola lenne ilyen, de lehetne néhány ilyen iskolát létrehozni mindegyik tagállamban.


Az állam közös nyelve az angol vagy német lenne. De a közös nyelvet csak a Föderáció igazgatásában használnák, a tagállamok igazgatásában megmaradna a saját anyanyelv.


Az állam szerveit különféle városokban kéne elhelyezni, tehát nem lenne egy főváros. Kijelölnének egy várost, ahol az alsóház van, egy várost, ahol a felsőház, egy várost,ahol az elnöki tanács, és egyet, ahol az alkotmánybíróság van. Ezek a városok pedig olyanok lennének, ahol történelmileg sok nemzet élt (pl. Temesvár). Mert ezeket sok nemzet vallja magáénak.


Hát nagyjából így nézne ki, amit én megálmodtam :D

2014. szept. 27. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
0%

Hát, felőlem csinálhattok ilyet is, csak időben szóljatok. Ha van lehetőség, akkor én az osztrák/német színvonalat választanám, a magyar/román/szerb helyett.


Szlovénia ebbe amúgy sem menne bele. Az az ország már nagyon nyugat, a többi Kelet-Európai országhoz képest.

2014. szept. 27. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Basszus, emberedre akadtál! :-D


Nekem élnek rokonaim a volt Jugoszláviában, Szabadkán, Vajdasági magyarok.


John_McClane, te nam vagy százas, szerinted az összefogásnak az lenne a célja, hogy a meglévő állapotokat konzerválja???!! Szerintem inkább az, hogy együtt többen lennénk és jobban ki tudnánk használni a lehetőségeinket.


Nem akarok ide kilométeres válaszokat írni, órákon keresztül. Sokat írtam erről már máshol, akit érdekel, azzal szívesen beszélgetek privátban :-)


Van egy facebook-csoportom is, ahol a Közép-Európai Egység híveit gyűjtöm. Én mondjuk nem pont olyan tagállamokkal képzelem el a CEUR-t, mint te, de az alapötlet stimmel! :-)


Őszintén boldog vagyok, hogy más is vevő erre az elképzelésre rajtam kívül! :-)


Mondom, aki akar, bárkivel beszélgetek privátban a részletekről! :-)


Üdv;

Jack

2014. szept. 27. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

"Az állam közös nyelve az angol vagy német lenne."


Ezzel akarva-akaratlanul is angol-amerikai vagy németbarát színezetet kapna a "semleges" konföderáció.


Eszperantó. Senkinek sem az anyanyelve, könnyen tanulható (mivel mesterséges nyelvről van szó), ilyen célra pont ideális.

2014. szept. 27. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
0%

"John_McClane, te nam vagy százas, szerinted az összefogásnak az lenne a célja, hogy a meglévő állapotokat konzerválja???!!"


Nézd, voltunk ~40 évig egy tömbben, hova jutottunk? Most egy olyan közösség tagjai vagyunk, ahol van néhány húzó ország és vagyunk mi. Ha itt nem haladunk kellőképp, akkor majd egy saját kis unióban fogunk?

Az unióból elég sok zseton jön felzárkóztatásra, fejlesztésre, ami több, mint amit mi ( vagy adott esetben a románok,lengyelek )befizetünk. A Kelet-Európai államok ennek a rendszernek egyelőre a nettó haszonélvezői. Ha létrehozzuk a saját kis koalíciónkat, itt mi lesz a forrás?


Lehet velem van a baj, de nem nagyon hiszek abban, hogy majd mi összefogunk és létrejön a nagy felemelkedés.


És mint írtam, a felsoroltak közül van olyan ország, aki ebbe bele sem menne.

2014. szept. 27. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Na jó, csak azért is bele kell mennem, pedig nem akartam.


Eleve a KGST-t párhuzamba állítani ezzel az elképzeléssel:

a.) tévedés

b.) csúsztatás

c.) hazugság.


A KGST-nek a tagja volt egy Szovjetunió nevű valami, ami kissé asszimetrikussá tette az erőviszonyokat. (Az oroszok diktáltak.)

Jobb lett volna Jugoszláviát felhoznod, csak azzal éppenséggel mellettem érveltél volna :-D

A jugók világútlevelet kaptak, nem volt szögesdrót és aknazár, sokan ki is mentek dolgozni az NSZK-ba és Kanadába-aztán a többségük visszatért pár év munka után. Senki sem korlátozta őket. A jugoszláv gazdaság jól pörgött.

Tito nem állt sehova a Hidegháborúban, ellentétben a KGST vezetőivel. A temetésén résztvevő politikusok és külföldi delegációk száma alapján a világ addigi legnagyobb szabású gyászszertartása volt: 127 ország 209 delegációja jelent meg. A temetésen 4 király, 31 államelnök, 22 miniszterelnök, 47 külügyminiszter és ismert személyiség (Indira Gandhi, Margaret Thatcher, Willy Brandt) vett részt.

Szovjet és amerikai delegáció is búcsúztatta. Na ezt nevezem egyensúlyozásnak, nem a KGST-t!

(Te atyaisten, komolyan, esküszöl, komolyan szerinted a KGST a közép-európai népek összefogása volt?!)


Igen tudom, jönni fog a Jugoszlávia háborúban esett szét duma.

Vannak rokonaim Szabadkán. Tito idején senkit nem érdekelt, hogy mi vagy, szerb, magyar vagy horvát. Mostmár nagyon fontos. Nem került a helyére egy jó karizmatikus politikus, idióták szították fel mesterségesen a nacionalizmust. Amit pedig mesterségesen fel lehet szítani, azt mesterségesen el is lehet oltani-szerintem.


A Varsói Szerződés öt főparancsnokából öt szovjet volt, Jugoszlávia pedig nem volt sem a VSZ, sem a NATO tagja, Jugoszlávia megfigyelő státusban vett részt a KGST-ben (mint Finnország) és amellett társult az EGK-hoz (az EU elődje). Igen, még mindig mi folytattunk igazi közép-európa politikát, nem a déli szomszédék.

Basszus, hiába olvasom a kommenteket, nem látom hol írtuk, hogy az oroszok vezetnék a Közép-Európai Föderációt! :-D


"Nézd, voltunk ~40 évig egy tömbben, hova jutottunk? Most egy olyan közösség tagjai vagyunk, ahol van néhány húzó ország és vagyunk mi. Ha itt nem haladunk kellőképp, akkor majd egy saját kis unióban fogunk?

Az unióból elég sok zseton jön felzárkóztatásra, fejlesztésre, ami több, mint amit mi ( vagy adott esetben a románok,lengyelek )befizetünk. A Kelet-Európai államok ennek a rendszernek egyelőre a nettó haszonélvezői. Ha létrehozzuk a saját kis koalíciónkat, itt mi lesz a forrás?"


Ez A-tól Z-ig kamu. A fejlesztési pénzek nem versenyképesség-növelő hatásúak. Lehet csinálni mérleget róla, hogy mennyit fizettünk be és mennyit kaptunk vissza-de ebbe senki nem kalkulálja bele az EU csatlakozást megsínylő ágazatok kieső bevételeit.


A periférián vagyunk, a periféria pedig folyamatosan szakad le (Pogátsa Zoltán, Róna Péter).

Az EU nem reális célok mentén, hanem tisztán politikai okokból lett bővítve az utóbbi tíz évben (Nógrádi György, Róna Péter).

A perifériaállamok lefelé versenyeznek, ami egy csúszós lejtő (Pogátsa, Róna).


A perifériaállamok lefelé versenyeznek, még olcsóbb munkaerővel, még alacsonyabb adókulcsokkal akarnak idecsábítani nyugat-európai tőkét, ami sikeres egyébként. A régiós országok (egyre) alacsony(abb) hozzáadott értéket termelő összeszerelőcsarnokokká silányodtak/silányodnak.


Rengeteg Lex Kelet születik Brüsszelben, elsősorban mezőgazdasági és ipari kérdésekben, amik a nyugatiaknak kedveznek. A támogatási rendszerek, protekcionista elemek ész nélküli lebontását (és nem fokozatos kivezetését) várták el a frissen belépő tagállamoktól. Nem adtak elég időt az EU-szabványok átvételére, amiket mellesleg nem egyszer azért találtak ki, hogy velünk kiszúrjanak.


Mellesleg ha a transzatlanti kereskedelmi megállapodást nyélbe ütik az még nagyobb érvágás lesz a keleti és a déli tagállamoknak.


Persze ha te Bauer Tamást, Bokros Lajost és Felcsuti Pétert tartod a magyar közgazdász-szakma elitjének, akkor ez egy parttalan és felesleges vita :-)


Ja és igen, a szovjetek diktálta Varsói Szerződés és a KGST tökéletesen párhuzamba állíthatók a közép-európai kis országok egyenlőségen alapuló összefogásával. :-D

2014. szept. 27. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
50%

Nem akartam konkrétan sem KGST <> EU összehasonlítást, sem Jugoszláviát idekeverni.


Amit te írsz az tök jó és vitathatatlan.


Nekem az ellen van némi kifogásom, hogy mindig jön egy ötlet, hogy ide vagy oda csatlakozzunk, ezt vagy azt csináljuk és akkor jó lesz. Mitől lesz jó? Mitől leszünk versenyképesek, létrehozunk egy közép-európai államszövetséget, vagy épp ha csatlakozunk az oroszokhoz ( mint ahogy egy másik kérdésben felvetették )?

Mindenhol felvetik, hogy akkor újra lesz ipar, újra lesz mezőgazdaság meg minden, de miből meg hogyan? Számomra ez nem világos.


Most itt vagyunk az EU-ban, vannak lehetőségeink ( és persze korlátaink) ezeket sem tudjuk értelmesen kihasználni, akkor ha létrehozunk egy másikat, akkor megváltozik minden? :D


Kb hetente 3 ilyen kérdés születik, de érdemben egyikben sem mondják meg, hogy mi lenne az elképzelés előnye számunka.

2014. szept. 27. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!