Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha Nyugaton lehet függetlenedn...

Progizo kérdése:

Ha Nyugaton lehet függetlenedni a népcsoportoknak, akkor az erdélyi, felvidéki, stb. magyarságot miért nem merik megkérdezni erről?

Figyelt kérdés

A skótok szeptemberben szavazhatnak a Nagy-Britanniától való elszakadásról. Bármilyen is lesz az eredmény, már a szavazás lehetősége is nagy szó ahhoz képest, hogy Erdélyben még az autonómiát is megtagadják az ottani magyarságtól.

Meddig mehet ez így? Amit Nyugaton lehet, azt térségünkben miért nem? Ki akadályozza ezt?


"Magyarok Romániában


Széles körben elterjedt felfogás a magyarok között, hogy Románia bizonyos nyugati részei őket illetik - tér rá a BBC összefoglalója a lehetséges európai függetlenségi törekvések felsorolásának utolsó elemére. A szocialista rendszer idején Romániában korlátozták a magyar nyelv használatát, 1989-ben egy magyar lelkipásztor tiltakozásait támogató mozgalom vezetett el a sztálinista rendszer bukásához.

A romániai magyarok helyzete ugyan sokkal jobb lett ezt követően, ám Erdély Romániához kerülése az első világháború után továbbra is "nemzeti tragédia" a magyarok tudatában. Ebben a felfogásban osztoznak a jobb- és baloldaliak, illetve a liberálisok is, de az elmúlt tíz évben a jobboldali és szélsőjobboldali pártok átpolitizálták és kihasználják a nemzettudatnak ezt a részét - mondta a BBC-nek Erin Marie Saltman, az extremizmusellenes Quillam Foundation Magyarországgal foglalkozó kutatója.

(...)

Bármerre jár valaki Magyarországon, mindenütt találkozhat a történelmi, nagy Magyarországot ábrázoló matricákkal, képekkel és térképekkel - tette hozzá. Tavaly több ezer magyar követelt autonómiát a Romániában élő magyaroknak. A jobb-közép budapesti kormány támogatja ezt a törekvést, míg Bukarest ellenzi, mert attól tart, hogy teljesítése a román állam széteséséhez vezethet."

(napi.hu)


[link]



2014. júl. 27. 10:16
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Románia az alkotmányába foglalva nemzetállam. Ceau elvtárs ilyennek írta meg és a rendszerváltás utáni román kormányok nem változtattak rajta. Az autonómia felé az első lépés a román alkotmány megváltoztatásának kivívása lesz.


Ceau előtt a szovjetbarát Gheorghiu-Dej alatt más alkotmány volt, ott el is volt ismerve Erdély autonóm területnek.


Éppezért a mai román nacionalista politikusok az erdélyi autonómiatörekvéseket a sztálinista Dej-korszakkal azonosítják, amikor Románia nagyban függött a Szovjetuniótól.


A legtöbb román nagyon örült neki, amikor Ceau elérte, hogy elhagyják az országot a szovjet csapatok a 60-as években, és bevezette az új, szovjetektől nagyon függetlenséget elérő nacionalista alkotmányt.


Éppezért a román öntudatban az erdélyi autonómia azt a nacionalisták számára sötét korszakot idézi, amikor a sztálinista Dej alatt nagymértékben ki volt téve az ország a szovjet befolyásnak. Most is utálják az oroszokat, félnek tőle, hogy újra befolyást akarnak szerezni az országuk felett, és egy ilyen lépés, mint az autonómia, rontaná a Nagy Román Egységet, kitenné az országot a külföldi befolyásnak.


Nézzétek meg például a román himnusz ezen részét:


Murim mai bine-n luptă, cu glorie deplină,

Decât să fim sclavi iarăși în vechiul nost' pământ.


azaz


Jobb meghalni csatában, teljes dicsőségben,

mint hogy újra szolgák legyünk ősi földünkön.

2014. júl. 27. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
#1.: S mindez (nemzetállami alkotmány, külföldi befolyás elutasítása, stb.) nem ellentétes az EU-s irányelvekkel?
2014. júl. 27. 10:27
 3/17 anonim ***** válasza:
17%

Ugye csak viccelsz a kérdéseddel.

Egyetlen olyan népcsoportot nem tudsz megnevezni nyugaton, amely - hogy téged idézzelek - függetlenedett volna.

Sem a baszkok, sem a flamandok/vallonok, sem a hottentották.


Az EU arról szól, hogy tanulj meg egymás mellett élni.Hogy tanuljál a szakmunkásképződben, és hogy szállj le erről a nagymagyországos témáról.

2014. júl. 27. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

#3.: "Az EU arról szól, hogy tanulj meg egymás mellett élni."


És arról is, hogy mindenáron tartsunk fenn olyan határokat, amelyek természetellenesek?

A függetlenedés és az egymásmellettélés talán kizárják egymást? Nem ez oldaná-e inkább a meglévő feszültségeket vagyis hogy végre diktátumok helyett a felek megkérdezésével húzzuk meg a határokat?

2014. júl. 27. 10:45
 5/17 anonim ***** válasza:
24%

Erdely Romania GDP-jenek valamivel tobb mint harmadat addja, bolondok lennenek az efolotti rendelkezest kiadni a kezukbol.


Raadasul egy csapat multbaragadt pszeudonacin kivul ez mar senkit sem erdekel hiszen minden szabadsagjoguk megvan. Gunter Verheugen azt nyilatkozta juniusban hogy hamarosan a Schengeni Egyezmenybe is felveszik Romaniat es Bulgariat, csak a valasztasok miatti politikai jatszma volt hogy meg nem. Ez az ami szamit -- ha eltunik a hatar Magyarorszag es Romania kozott, ha szabadon johet-mehet aki akar, akkor mi kell meg? Mar most is barki magyar elhet ahol akar, legyen az a Felvidek, a Banat vagy Erdely -- ez mind az EU mar... Ez a jovo. A szaz eves trianoni szerzodes meg szaz eves, tegyetek mar felre.

2014. júl. 27. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

#5.: Mi kell még? Például hogy az anyaországihoz számítódjon hivatalosan is az elszakított magyarság, s így pl. 14-15 millió alapján kapjuk a képviselői helyeket az EP-ben.

Meg hogy Székelyudvarhely neve hivatalosan is ez legyen újra Odorheiu-Secuiesc helyett, ahogy a többi elszakított, de még magyar többségű településé is.

2014. júl. 27. 11:04
 7/17 anonim ***** válasza:
2%

Te most komolyan Skóciát hasonlítod Erdélyhez? Skócia a skótoké, mindig is skótok laktak ott, még a sokszáz éves Brit birodalmi törekvések sem tudták ezt megváltoztatni (akárcsak Észak-írországban). Bár a skótok ezt igazából nem is bánják, mert a népszavazásuk is valószínűleg el fog bukni.

Ehhez képest itt a vadkeleten ezek a területek mindig is kevert népességűek voltak - nem akarlak elkeseríteni, de az első világháború előtti idők és Trianon pont erről szóltak, hogy itt nem volt egységes nemzetállam. Sőt, az erdélyi autonómia sem a magyarok autonómiájáról szólt volna eredetileg (mert ahhoz kevesen vannak, max. néhány településen haladja meg az arányuk az 50%-ot), csak időközben egyes politikai pártok kifordították a dolgot. De ennyi erővel a magyarországi romákat is megkérdezhetnénk, hogy nem-e akarnak saját területeket maguknak - annak már gondolom annyira nem örülnél.


"És arról is, hogy mindenáron tartsunk fenn olyan határokat, amelyek természetellenesek?"

Már bocs, de ehhez megint mi köze az EU-nak? Az országok saját belügye, hogy hogy kezelnek egyes területeket, nem új államok létrehozásáról van szó. Vagy ne adj Isten már megint arról álmodozik valaki, hogy azokat a területeket Magyarországhoz csatolják? Realitásérzék 0.

2014. júl. 27. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
0%

Ki akadályozza?

Nem gondolhatod komolyan, hogy majd Amerika beleszól Románia belügyeibe és erőszakkal követeli a szavazást.

A skótok diplomatikusan kiharcolták maguknak, támogatást szereztek. Ráadásul maga az Egyesül Királyság is rugalmasabb-e téren mint Románia valaha.

Nem várhatjuk az angolokat vagy az USA-t hogy megszervezze az erdélyi magyarok autonómiáját.

Mi és az ottani magyarok együttműködésére van szükség.

De ez nagyon nem látszik működőképesnek.

Nem tudom hogy genetikailag vagyunk-e ennyire egymás vérét szívósak vagy egy párt ásta alá az romániai magyarok együttműködését, de hogy mindenhol nagy a megosztottság az biztos.

2014. júl. 27. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

#7.: "itt a vadkeleten ezek a területek mindig is kevert népességűek voltak"


Mármint a törökök kiűzését követő betelepítések után.


"nem akarlak elkeseríteni, de az első világháború előtti idők és Trianon pont erről szóltak, hogy itt nem volt egységes nemzetállam."


Persze, mert liberális volt Magyarország nemzetiségi politikája. De még arra is azt mondják, hogy milyen brutálisan magyarosító volt.

Nem is tudom, hogy mi lett volna, ha a francia mintát követjük (=mindenki francia, nemzetiség nincs)?

2014. júl. 27. 14:33
 10/17 A kérdező kommentje:

#8.: "Nem gondolhatod komolyan, hogy majd Amerika beleszól Románia belügyeibe és erőszakkal követeli a szavazást."


Pedig úgy tudom, Amerika imád beleszólni más belügyeibe.

Meddig kell elmennie az ottani magyarságnak, míg felfigyel a világ jogos követelésükre? Robbantgassanak, mint annakidején a Dél-tiroliak?

2014. júl. 27. 14:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!