Észak-Korea közvilágítása miért ilyen fejletlen? Az ott élőket ez nem zavarja?
Egyedül Phenjan, a főváros pislákol valamennyire. A fővárosban is vannak olyan hatalmas épületek, melyek meg vannak világítva, plusz ugye a vezetőt bálványozó neonreklámok.
De hogyan lehet az, hogy erre van világítás, de a települések meg holt sötétségben úsznak? Elég megnézni a szomszédos Dél-Koreát, vagy akár Kínát.
Még Magyarországnak is ki van valamelyest építve a közvilágítása, azaz mi azért nem egy fekete pacni lennénk az efféle térképeken.
Észak-Koreában miért nem költenek semennyit a közvilágításra Phenjan egyes részeit kivéve?
Sőt, olvastam, hogy Dél-Korea karácsony idején pár karácsonyfát állított a határra, és ezt Észak-Korea nagyon provokálónak találta.
Mi ennek az oka, hogy ennyire nincs áram? Hisz a katonaságra költenek bőven, nem lenne akkora megterhelő ezt fenntartani. Vagy az embereknek nincs rá szükségük?
Nemhogy közvilágítás nincs, az ország igen nagy részén egyáltalán nincs kiépítve semmiféle elektromos hálózat. Ahol van is, az áramellátás ott is bizonytalan, megbízhatatlan.
Az ott élőket mindenesetre ez egyáltalán nem zavarja. Ők el vannak foglalva az éhendögléssel.
Észak-Korea egy az 50-es évekből visszamaradt sztálinista diktatúra, fejlettségben is körülbelül azon a szinten van.
A világtól elzártan élnek, embargó sújtja az országot, nem igazán van kereskedelem a külfölddel, így energiahordozókhoz sem jutnak. Phenjan közelében van egy szénbánya, de ez nem sok mindenre elég.
A közvilágítás hiányánál sokkal súlyosabb gondok is vannak az országban. Gyakoriak az éhínségek, a 90-es években egy millió ember halt éhen, de becslések szerint tavaly is 10 ezer körül lehetett ez a szám.
Hát itt se sokra megyünk a közvilágítással. Én éjjel aludni szoktam, nem látok belőle sokat. Az utcán autóval járok, annak meg van lámpája.
Gondolom, azért erőltetik, mert nappal sok áramot fogyaszt az ipar.
Éjjel az ipar helyett a közvilágítás veszi fel az energiát, máskülönben az erőművek felrobbannának.
"Éjjel az ipar helyett a közvilágítás veszi fel az energiát, máskülönben az erőművek felrobbannának."
Igaz, hogy éjszaka visszaesik a fogyasztás, ezért a túlkínálat miatt sokkal olcsóbb az éjszakai áram. Ezt bizonyos ipari fogyasztók ki is használják.
De az erőművek nem robbannának fel, ha nem lenne fogyasztás :)
Leállnának. Egy atomerőműben a folyamatos hőfejlődés (leállás után is több napig nagyon jelentős) miatt valóban nem lehet leállni éjszakára, de az energia elvezetése megoldható, például Pakson jobban felfűtenék a Dunát.
"De hogyan lehet az, hogy erre van világítás"
Phenjan a kirakatváros, a tökéletesség szimbóluma. Nem élhet benne túlságosan öreg vagy beteg ember - állítólag. Monumentális épületeket, sugárutakat, szökőkutakat és szobrokat építenek - a semminek. Ezt kivilágítják mint a kirakatot, a háttérben azonban semmire nincs pénz a hadseregen és a pártvezetésen kívül, még elég élelmiszerre sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!