Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Gorbacsov miért adta fel a...

Gorbacsov miért adta fel a Szovjetuniót?

Figyelt kérdés

Hatalomra kerülése (1985) után 3-5 éven belül teljesen összeomlott a szocialista blokk. Ő nem hitt a kommunizmusban?

Ő maga tiltotta be és oszlatta fel a Szovjetunió Kommunista Pártját.



2012. aug. 22. 06:55
 1/6 anonim ***** válasza:
86%
Mert az a zárt gazdaságpolitika,az elszigetelődés oda vezetett hogy egyre nagyobb hitelekre szorultak,miközben a haditechnikán kívül semmire nem maradt pénz.Sőt arra is egyre kevesebb.Felismerte hogy nem életképes tovább a rendszerük.
2012. aug. 22. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
3%

Súgtak neki Nyugatról, hogy "most a színdarab újabb felvonása következik, csak csináld amit mondunk továbbra is".

Ez így szokott lenni.

2012. aug. 22. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
68%

"Felismerte hogy nem életképes tovább a rendszerük."



Dehogy ismerte fel, Gorbacsov ahhoz túl hülye volt. És ezt kortársak állítják róla, csak burkoltabban. Gorbacsov nem sokkal értett többet a gazdaságpolitikához, mint egy leningrádi hajómunkás, vagy egy novgorodi katona. Még a nyugati diplomaták is meglepődtek Gorbacsov mennyire fogalmatlan e téren.


Én azt sem hiszem, hogy szándékosan csinálta. A reformszándék megvolt benne, csak képtelen volt előre gondolkodni, és nem számolt a következményekkel. Ő a Szovjetunió (és Oroszország egyik, mert utódja talán még őt is alulmúlta) legtehetségtelenebb vezetője. Amikor pedig a Szovjetunió széthullott elvállalta a nyugatról neki szánt szerepet, azaz az emberiség barátja, a szabadság és béke nagy embere, a demokrácia harcosa. Ezt a szerepet azóta is játssza az öreg, nyugaton szeretik is érte, a saját országában meg minimum közönnyel, de inkább utálattal viseltetnek iránta.

2012. aug. 22. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Aki ismeri a gazdaságpolitikát az tudja hogy az összeomlás benne volt a rendszerben!


A 60-70-es évek magyar fellendülését(legvidámabb barakk) annak köszönhetjük hogy az oroszok bőven piaci ár(cserearány) alatt adták nekünk az energiahordozókat! Olajat, gázt és a nyersanyagokat is!! Cserébe mi ugye visszaexportáltunk termékeket! Ezzel a magyar gazdaság nagyon jól járt!

De aki figyeli a folyamatokat az látja hogy egyre durvábban emelték meg a cserearányokat velünk szemben ami oda vezetett hogy a 80-as évekre meg a mi külkereskedelmünk szívott!


Aztán az oroszok rájöttek hogy okés hogy most meg ők járnak jobban de a KGST országokat valakinek finanszíroznia kell. És a gazdasági rendszer ezzel nem számolt!

Magyarán az egész rendszert úgy tervezték hogy az egy egyszerű rendszerben még működőképes(ahol némi kajával, lakással és útépítésekkel, gyárakkal kell számolni) De amint bonyolódik a rendszer és egyre több termék kell ott ez szinte kiszámíthatatlan bonyolultságú és mindenki szív mint a torkos borz!!


Hisz most a kapitalizmusban sem tudunk számolni hogy az embereknek mire van szüksége, miből mennyit gyártsunk 2-3-4-5 évre előre! nem hogy akkor még a teljes gazdaságot megtervezzük??!!


Lehet hogy politikailag az oroszok másként is dönthettek volna de gazdaságilag kódolva volt az összeomlás!

csak míg a kapitalizmusban ezt recessziónak/válságnak éljük meg! Addig a kommunista rendszerben ez a teljes rendszer összeomlásához vezetett volna...

2012. aug. 22. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%

A 10:39-es válaszolónak tökéletesen igaza van.


Gorbacsov egyszerűen kontár volt, zűrzavart és fejetlenséget okozott minden lépésével, amelyeknek a következményeit képtelen volt előre kiszámítani. Egy amúgy is életképtelen és az összeomlás felé haladó rendszer bukását akaratán kívül gyorsította fel.


Gorbacsov éppenhogy a Szovjetunió és a szocializmus megerősítését szerette volna elérni, ám az események végül túlléptek rajta. Gorbacsov a végén magányosan üldögélt a Kremlben, miközben már senki sem törődött vele, Jelcin Oroszország nevében, Ukrajnával és Belorussziával közösen egyszerűen Gorbi feje fölött határozta el a Szovjetunió feloszlatását.

2012. aug. 22. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Örülök, hogy ismét felbukkantak, akiket a tények legkevésbé sem zavarnak kiváló ideológiájuk felvirágoztatásában.


Gorbacsovot nem kell szentnek tekinteni, de őt azért zavarták a tények. Például azok, hogy egy csomó gazemberséget nem lehetett titokban tartani, túl sokan tudtak róla. Hogy a gazdaságot nem lehetett finanszírozni, hogy nem megy, hogy rossz hatékonysággal termeljünk, és drága űrtechnológiával és atomprogrammal villogjunk (azzal még lehetett, akkor még voltak hozzá jobb tudósaik, mint bárhol a világon). Azok a tények is zavarták, hogy nem lehet kordában tartani a szövetség országait erővel. Már nem.

Ezért ki kellett valamit találni. Nem annyira újat, inkább a régi tényleges kivitelezését. Hruscsov mondta 1956 eleji kongresszuson: elvtársak, ha nem teszünk gesztusokat, ha nem csinálunk némi jólétet, pár év múlva leszednek minket a Kreml faláról. Akkor már inkább legyünk jófiúk. Lettek, de nem eléggé, annyira mertek akkor. Gorbacsov is ugyanezt látta tapasztalta, csak - a kor szelleme miatt is - továbbment. A peresztrojkáig. Azt nem számította bele (nem is tehette, ahogy nálunk se lehetett 1989-ben), hogy ennek a rendszernek túl nagy a tehetetlensége, ha kinyitunk egy szelepet, nem vezérelhető többé. Csak idő kérdése, mikor válik ez nyilvánvalóvá. Ott és akkor 5 év kellett.


Hogy Gorbacsovnak voltak e tanácsadói, nem kérdés. Mindenkinek vannak, a kérdés az, mit hallgatnak meg, fogadnak el belőle. Gorbacsov ezt, eredménye a szovjet típusú rendszer felszámolódása lett. Ez világrengető, de vajon ez volt-e a szándék? Nem, pusztán egy valódi, működő szövetség létrehozása továbbra is moszkvai irányítással. Ezt honnan lehet sejteni? A szovjet csapatok kivonása már nem fért bele a programba, csak ígéret szintjén. Kádár kezdte még 1986-ban, Grósz, majd sokan mások folytatták. Kedves elutasítást kaptak. Ezt csak azért mondom, nehogy valaki azt higgye, a szovjet csapatok távozása valami Orbán nevű fiatalember ötlete, az MDF eredménye volt. Nem, a kor eredménye, amelyet az MDF vezényelhetett le, mert jó helyen volt jó időben. De az érdem azoké, akik akkor kezdték, amikor még nem volt szép dolog az ilyesmi.


Gorbacsov kicsit ellentmondásos, de egyértelműen pozitív szerepét valami ilyesmiken lehet vizsgálni és megítélni. És sok sok higgadt gondolkodással.

2012. aug. 22. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!