Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Szovjetunió miért tarthatta...

A Szovjetunió miért tarthatta meg a hódításait?

Figyelt kérdés

A háború után azt mondták, nem vesznek el senkitől sem területet, mert emiatt tört ki a II. világégés is, azt mondták igazságos bèke lesz...

Aztán Németország mégis többszázezer négyzetkilométert veszített...

Lengyelországot ugyan kárpótolták, de így is kisebb lett, mint a háború előtt...

Magyarországtól is elcsatoltak 3 falut...


Tényleg igazságos volt... Meg a szovjetek ugyanúgy hátbatámadták a lengyeleket... Aztán mégis megtarthatták a lengyelektől elrabolt területeket, a balti államokat és besszarabiat is...


2012. febr. 4. 18:22
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

"Sztálin a Szovjetuniót védte és biztosította be azzal a paktummal..."


Ez volt a szovjet propaganda.


Németország 1939 augusztusában semmiféle fenyegetést nem jelentett a Szovjetunió számára. A Molotov-Ribbentrop-paktum nélkül Hitler még Lengyelország megtámadásába sem kezdhetett volna bele.


Sztálin tudatosan arra játszott, hogy Nyugat-Európa hatalmai között háború törjön ki, amelyek árnyékában ő keleten, a Hitlerrel kötött megállapodása révén lényegében vértelen terjeszkedésbe kezdhet (K-Lengyelország, Baltikum, Beszarábia, finn területek). Éppen Sztálin volt az, aki akkor már évek óta Hitler kegyeit kereste, és egyezséget szeretett volna kötni a nácikkal.

2012. febr. 5. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Hülyeség. Akkor a szovjetek miért hívták tárgyalni Moszkvába a franciákat és a briteket 39 augusztusában? És miért terítették ki előttük lapjaikat? És akkor Sztálin miért csak azután fogadta el a német ajánlatot miután világossá vált, hogy a francia-brit duó csak hitegeti őt és a tárgyalások megrekedtek? És a Szovjetunió miért tett már ajánlatot az Anschluss után, hogy legyen egy szovjet-brit-francia katonai szövetség. Mert szimpatizált Hitlerrel és azt akarta, hogy háború legyen nyugaton? Kicsit logikátlan nem gondolod, még Sztálintól is.
2012. febr. 5. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

"Kicsit logikátlan nem gondolod, még Sztálintól is."


Ugyan már. Felejtsd el a sztálinista történelemkönyveket a "bölcs és előrelátó" Sztálin elvtársról.


Sztálin megkaphatta Hitlertől azt, amit az angoloktól és a franciáktól nem: K-Lengyelországot, a Baltikumot, Beszarábiát. Mindennek ez volt a lényege Sztálin szempontjából. A szovjetek tárgyalásai a britekkel és a franciákkal egyedül azt a célt szolgálták, hogy Hitlert rávegyék a Szovjetunióval való mielőbbi megegyezésre. Szovjet diplomáciai csatornákon már 1939 áprilisa óta folyamatosan érkeztek a jelzések Berlinbe a kétoldalú kapcsolatok normalizálásának és egy szélesebb körű együttműködés kialakításának felettébb kívánatos mivoltáról.


Sztálin a nyugati nagyhatalmakkal való tárgyalásai az időhúzást és a zsarolást szolgálták: bármiféle szovjet-brit-francia egyezségnek az lett volna az alapja, hogy a Vörös Hadsereg bevonulhat Lengyelország és a Baltikum területére egy esetleges németellenes háború esetén. Nyilvánvaló volt, hogy erre semmi esély, a lengyelek sohasem engedték volna be a területükre a szovjeteket. Nem véletlenül. Innentől a dolog értelmetlenné vált.


Ha Sztálin nem a hódításra játszott volna, akkor egyszerűen megtehette volna, hogy sem a németekkel, sem Londonnal és Párizzsal nem köt semmiféle megegyezést 1939 augusztusában. Hitler valószínűleg Lengyelországot sem merte volna lerohanni így.

2012. febr. 5. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

"A háború után azt mondták, nem vesznek el senkitől sem területet"


Nem "mondtak" ilyet.


"Lengyelországot ugyan kárpótolták, de így is kisebb lett, mint a háború előtt"


A háború előtti Lengyelország keleti harmadában alig éltek lengyelek.


"Meg a szovjetek ugyanúgy hátbatámadták a lengyeleket."


A SZU nem támadta meg Lengyelországot, jó lenne már ezt végre megtanulni.


"Aztán mégis megtarthatták a lengyelektől elrabolt területeket, a balti államokat és besszarabiat is."


A balti államok annexióját pl. az USA és Franciao. soha nem ismerték el. Besszarábia visszacsatolása a SZU-hoz teljesen más kérdés.

2012. febr. 5. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
Így is logikátlan. Bizonyítékok szólnak ez ellen, amiket az oroszok most hoznak nyilvánosságra. Sztálin valóban Hitler-ellenes szövetséget akart kötni, Lengyelországot pedig nem megtámadni akarta, hanem átvonulni rajta, ha a németek támadnának, és ebbe, ahogy mondod a lengyelek nem mentek volna bele. De azt is tudjuk, hogy a francia-brit delegáció kimondottan azt az utasítást kapta, hogy ne fogadjanak el semmilyen szovjet javaslatot. A britek ugyanis azt szerették volna, ha Hitler Sztálin ellen háborúzik. Csak a zseniális német diplomácia a kellő időben lépett a szovjetek pedig tudták, hogy akkor nem voltak felkészülve a háborúra egyedül, a szerződésben felkínált területek pedig pont kapóra jöttek, hogy a Szovjetunió határait kitolják, és hogy később, háború esetén a német csapatok útját meghosszabbítsák Moszkváig.
2012. febr. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

"Sztálin megkaphatta Hitlertől azt, amit az angoloktól és a franciáktól nem: K-Lengyelországot, a Baltikumot, Beszarábiát. Mindennek ez volt a lényege Sztálin szempontjából. "


Biztos is, hogy a szovjet külpolitika "lényege" Besszarábia volt :)))

2012. febr. 5. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

21:49

"A SZU nem támadta meg Lengyelországot, jó lenne már ezt végre megtanulni. "


Nem tanuljuk meg, mert hülyeség, akárhányszor is jössz ezzel elő, akkor is az marad.


22:01

"Lengyelországot pedig nem megtámadni akarta, hanem átvonulni rajta, ha a németek támadnának, ..."


A németeknek lehetőségük sem lett volna 1939-ben Lengyelországon át megtámadni a Szovjetuniót.

Sztálin ugyanolyan gátlástalan, hódító gazfickó volt, mint Hitler, hiába véditek mindketten.


"A britek ugyanis azt szerették volna, ha Hitler Sztálin ellen háborúzik."


A dolog úgy igaz, hogy az angolok és a franciák a szovjet expanzió veszélyét nagyobbnak gondolták, mint a nácik által jelentett fenyegetést. A britek még 1939 nyarán is egy angol-német megegyezéssel próbálkoztak, nem háború kirobbantásával.


"...a szerződésben felkínált területek pedig pont kapóra jöttek, hogy a Szovjetunió határait kitolják, ..."


Valójában épp ellenkezőleg sült el a dolog, épp a szovjetek kárára. Sztálin egy 3000 kilométeres közös német-szovjet határt hozott létre, és felszámolta azokat az ütközőállamokat, amelyek Németország és a Szovjetunió közé ékelődtek. Sok tízmillió szovjet civil és katona életébe került a "zseniális" Sztálin generalisszimusznak ez a "kis" tévedése.

2012. febr. 6. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

A britek csak békét akartak Hitlerrel és azt, hogy a szovjetek ellen háborúzzon, a szövetséget Hitler elöltette.


Lengyelország nem létezett, mikor a szovjetek 17-én átlépték a határt.


A szovjet átvonulás Lengyelországon nem azért került szóba, mert arra számítottak, hogy Hitler a Szovjetuniót támadja meg (abszurd), hanem azért, mert tudták hogy Hitler előbb vagy utóbb megtámadja Lengyelországot és a szovjetek csak akkor tudnak segíteni, ha a lengyelek ebbe beleegyeznek. Ez így ahogy van, elhangzott az 0939 augusztusi tárgyalásokon, a szovjetek azt is elmondták milyen erőkkel segítenének és, hogy ezért mit várnak a franciáktól és britektől. Ők tétováztak, Sztálin előtt pedig már ott volt a német ajánlat.


Amit a területszerzésről mondasz, egyoldalú megközelítés. A határok kitolása pont arra volt elegendő, hogy mire a német villámháború elérte Moszkvát és Leningrádot, addigra teljesen kifulladt, mert többek között azoknak a terülteknek az elfoglalása során hatalmas veszteségeket szenvedtek (egyes hadosztályok állományának a felét). Mire Moszkvához értek, kifulladtak. Erre volt jó a határok kitolása.

2012. febr. 6. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

"...a szövetséget Hitler elöltette. "


Pontosan tudjuk, hogy a szovjetek erőltették a dolgot. Hitlert csak azután kezdte érdekelni a dolog, miután felderengett neki, hogy a nyugati hatalmak nem maradnának tétlenek Lengyelország megtámadása esetén, Hitler pedig 1939-ben valóban nem óhajtott kétfrontos háborút kezdeni.


"Lengyelország nem létezett, mikor a szovjetek 17-én átlépték a határt. "


Attól, mert nyugaton harcban állt a németekkel, Lengyelország nem szublimálódott egyik pillanatról a másikra :)


"...az 0939 augusztusi tárgyalásokon, a szovjetek azt is elmondták milyen erőkkel segítenének és, hogy ezért mit várnak a franciáktól és britektől."


Sztálin lényegében ugyanazt kérte az angoloktól és franciáktól, amit végül Hitlertől kapott, kaphatott meg: K-Lengyelországot, és a Baltikumot. London és Párizs nyilvánvalóan nem egyezhetett bele olyan feltételekbe, amelyek a Vörös Hadsereg előrenyomulásával és szovjet expanzióval jártak volna. Felejtsük már el ezeket a nevetséges, szentimentális butaságokat a szovjetek önzetlen, baráti segítségnyújtásáról :)


"Amit a területszerzésről mondasz, egyoldalú megközelítés. "


Nem, ez a történet egyértelműen Lengyelország (amelyet talán Molotov a "Versailles-i béke fattyának" nevezett) felosztásáról, a térképről való letörléséről szólt, két aljas diktátor megegyezéseképpen.


"Mire Moszkvához értek, kifulladtak. Erre volt jó a határok kitolása."


Ezzel visszatértünk a kiindulóponthoz. Ha Sztálin nem járul hozzá Lengyelország felszámolásához a németeknek közös határ híján nem lett volna módjuk támadást indítani a Szovjetunió ellen, tehát semeddig sem jutottak volna szovjet területen. Pont.

Sztálin egyébként tanult a hibájából, a kelet-közép-európai szovjet csatlósállamok létrehozása 1945 után a háború előtti pufferzóna felújításának számított, ezúttal Moszkva számára.

2012. febr. 6. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Én nem a Sztálin és Hitler közötti szövetségről írtam. Azt mondtam, hogy a britekkel való szövetséget Hitler erőltette.


A 39 augusztusi tárgyalásról meg akárhogy csűrjük csavarjuk, csak azt lehet mondani, hogy a brit-francia duó nem is akart megegyezni, bármit is kért volna Sztálin. Csak nézd meg kik alkották a delegációt. Jelentéktelen figurák. Sztálin azért kötött megnemtámadási szerződést, mert időt akart nyerni, hogy felkészüljön. 1939-ben a szovjet hadsereg nem ért semmit éppen ezért lett volna szüksége a franciákra és a britekre Hitler ellen. A Baltikumot a németek ajánlották fel, sőt, később még Litvániáról is lemondtak, holott az eredeti szerződésben nem volt benne. Ha Sztálinnak annyira kellett volna, miért nem követelte már 39 augusztusában.

A háború kirobbanásához pont, hogy a szovjeteknek semmi közük. Ők csak magukat biztosították be, mikor az már elkerülhetetlen volt.

2012. febr. 6. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!