A Szovjetunió miért tarthatta meg a hódításait?
A háború után azt mondták, nem vesznek el senkitől sem területet, mert emiatt tört ki a II. világégés is, azt mondták igazságos bèke lesz...
Aztán Németország mégis többszázezer négyzetkilométert veszített...
Lengyelországot ugyan kárpótolták, de így is kisebb lett, mint a háború előtt...
Magyarországtól is elcsatoltak 3 falut...
Tényleg igazságos volt... Meg a szovjetek ugyanúgy hátbatámadták a lengyeleket... Aztán mégis megtarthatták a lengyelektől elrabolt területeket, a balti államokat és besszarabiat is...
"Magyarországtól is elcsatoltak 3 falut..."
Talán nem kellett volna hadat üzennünk neki!
A háborúk után a győztesek diktálnak!
A háború utáni béketárgyalások sosem az igazságosságról szóltak, még ha ezt a látszatot is próbálták kelteni.
Azt, hogy a német-lengyel és a lengyel-szovjet határt nyugatabbra tolják, már a háború vége előtt eldőlt. Amúgy Szovjetunió ezzel nagyrészt az első világháborúban elvesztett orosz területeket nyerte vissza, tehát nem friss hódításokról van szó.
Németországtól nem többszázezer négyzetkilométert csatoltak el, hanem csak kicsivel több, mint 100 ezret. És ezzel még olcsón is megúszták, hiszen a németek a győzelmük esetén Kelet-Európát a birodalmukhoz csatolták volna.
Lengyelország bár kisebb lett, de iparilag fejlettebb területeket kapott az elveszettért cserébe.
A Magyarországtól elcsatolt 3 falu meg sokat már nem számított nekünk.
Első vagyok.
Nem értem miért mindig a lengyelekre hegyezik ki a sztorit és őket siratják a legjobban. Maguknak főzték legyen elég ennyi...
De, hogy miért tarthatta meg a Szovjetunió. Azért, mert a szövetségesek tudomásul vették, hogy Sztálin nélkül ők nem nyerhettek volna és, hogy a szovjetek ellenőrzésük alá vonták Kelet-Európát, ha onnan őket ki akarják mozdítani, akkor azt csak háború árán lehet, amire a legjobb esély 1945-ben - a németek legyőzése után rögtön - lett volna, ahogy Patton tábornok mondta. Churchill odáig ment, hogy a lengyel kormányt meg is fenyegette, tehát Churchill mint a lengyel ügy szószólója nem teljesen állja meg a helyét. A szovjetek 1939. szeptember 17-én lépték át a lengyel határt, akkor Lengyelország tulajdonképpen már nem létezett, kicsit olyan volt a helyzet, mint mikor mi Délvidékre bevonultunk. Most őszintén: Te Daladier, vagy Chamberlain helyében hadat üzentél volna a szovjeteknek? Mert akkor nem lennél nagy stratéga. A Balti államok is azért kerültek Sztálinhoz, mert azzal elégítették ki. Sőt, tudomásul vették, hogy sokkal többet is kérhetne. Jalta tulajdonképpen már a hidegháború "frontvonalainak" kialakításának a jegyében zajlott le, az amerikaiak ugyanúgy berendezkedtek nyugaton, mint a lengyelek.
"azt mondták igazságos bèke lesz... "
Ha-ha-ha-ha! Hiszel a mesékben, kölyök? A béke akkor szokott megköttetni, ha az erősek már eltiporták a gyengéket. End of story. Méghogy igazságos béke... Muhaha.
Mert abszolúte győztesnek számított. 1945-ben már csak ez számított, ahová a Vörös Hadsereg vonult be, az nagyrészt a szovjeteké is lett.
Az igazságossághoz ennek persze semmi köze, jól tudjuk, hogy Sztálin 1941 nyaráig Hitler legfőbb szövetségese volt, ráadásul ő tette lehetővé Hitler számára a világháború kirobbantását.
Nem Sztálin tette lehetővé, ez egy hatalmas tévedés.
Sztálin a Szovjetuniót védte és biztosította be azzal a paktummal(amire mondják, hogy Hitlernek szabad kezet adott), miután a franciák és az angolok nem voltak hajlandóak szövetséget kötni vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!