A Szovjetunió Sztálin halála után miért hagyott fel a Sztálinizmussal és miért kezdett bele az úgynevezett "Desztálinizáció"-ba? Nem ez a liberalizálódás okozta évtizedekkel később a Szovjetunió bukását?
Mivel Sztálin halott volt, logikus, hogy nem lehetett 1953 után sztálinistának maradni.
Sztálin egyes népszerűtlen intézkedéseit, amik csak a személyes rigolyáiból fakadtak, hamar felszámolták, ez is magától értetődő.
A "desztalinizáció"-ról egyébként téves azt gondolni, hogy egyszerűen "liberalizálódást" jelentett. Valójában hatalmi harcok során alakult ki. Hruscsov és társai (pl. Bulganyin, Zsukov) harcoltak Berija és Malenkov ellen. Beriját, aki gyakorlatilag kapitalista volt, hamar kiszorították a hatalomból és meg is ölték. Utána Malenkovot is kiszorították a hatalomból, ő pedig liberálisabb volt Hruscsovnál, viszont Sztálin kijelölt trónörököse.
A desztalinizáció lényege, hogy mindent, ami Sztálin idejében rossz volt, igyekeztek Sztálinra kenni, Beriját (és Malenkovot) pedig a lehető legsötétebb színben tüntették fel. Hruscsov idejében természetesen tabu volt az, hogy ő engedelmes hóhérként nagy részt vállalt Sztálin terrorintézkedéseiből.
A Szovjetunió kb. 1975-ig gyorsabban fejlődött a kapitalista államoknál, utána pedig lassabban. Tehát 1975-ig teljesítette a komcsi vezetés azt a fő ígéretet, hogy behozzák a nyugatot, 1975 után pedig nem tudta teljesíteni, és a SZU egyre jobban leszakadt a nyugattól. Ebbe belebukott a rendszer. Nem a "liberalizálódásba", hanem abba, hogy a tervgazdaság csak egy bizonyos szintig fejlődőképes, egy bonyolult és korszerű gazdaság kialakításához már nem elég.
A SZU pont abba bukott bele, hogy NEM liberalizálta a gazdaságot a 70-es években. Kína megtette, és érdemes megnézni, hol tart most.
Berija egyébként, akit valóságos ördögként szokás ábrázolni, és mint magánember, elég nagy gazember is volt valóban, az 50-es évek elején a nyugat felé való nyitás és a hidegháború befejezése, a lefegyverzés híve volt. Ha a Malenkov-Berija páros (a keményvonalas sztálinisták) marad hatalmon, akkor lehet, hogy megvalósult volna egy kiegyezés a SZU és a nyugat között, a SZU-t pedig megreformálták volna, még az 50-es években.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!