Létezhet-e valaha egy virtuális "állam"?
Az élet egyre nagyobb területét hatja át, az internet, a valós, és a virtuális mind gyakrabban ér össze, vagy fedi át egymást.
Eközben az államhatárok mindinkább elveszítik jelentőségüket, a távközlés, az internet, és a nemzetközi áruforgalom miatt egyre kevésbé számít a tényleges területi elhatárolás.
Lehetséges lenne-e egy kellően nagyméretű, és tekintélyes tagokkal is rendelkező internetes közösséget egy állam mintájára megszervezni, és működtetni?
Teljesen online válsztással, szavazással, internetes kereskedelemmel, internetbankolással, közös érdekérvényesítő képességgel, stb...
ma 00:24
Pl. a goldenblog nevű blogverseny egyfajta cyberháború, ahol különböző cégek ügyködnek azon, hogy az általuk tolt blogok nyerjenek. Három műszakban gyártatják a strómanjaikkal a Facebook-regisztrációkat, hogy szavazatokat gyűjtsenek. A tét a hirdetési bevétel.
De ez csak egy üzleti konfliktus. Ez nem államok összecsapása. A maffia sem állam.
Persze hogy nem állam a közjog, vagy a közfelfogás szerint.
Mindössze érdekes gondolatkísérlet, vagy akár valós kísérlet lehetne "államszerűen működő" csoportot, csoportokat létrehozni (egyébként sok technikai akadálya lenne, például a valóságban nem létező karakterek).
Például az Anonymus csoport alkalmaz olyan "fegyvert" amely azon alapul, hogy az "ellenséges" szervert túlterhelik.
Hogyha egy internetes közösség rendelkezne ilyen eszközzel, akkor például képes lehetne "leigázni" más kisebb csoportokat, akik védekezésre, vagy ilyen intenzív ellentámadásra nem képesek.
Esetleg érdekes lenne, ha egy internetes csoport, demokratikus úton választaná meg az adminisztrátorokat, szavazás útján fogadnák el a szabályzatot, stb.
Létezhetne az internetes kereskedelmen belül belső, illete külső kereskedelem a csoport tagja, illetve más csoportok között.
Persze ezek elvi lehetőség, mert a technikai buktatók is számosak.
00:35
A maffia nem állam, de vannak akik az államot egyfajta "törvényes maffiának látják", és például a Facebookot fel lehet fogni egyfajta primitív "internetes ősközösségként is".
Ezenkívül léteznek teljes alternatív valóságok is mint játék, de ha garantáltan csak valós személyek állnának a karakterek mögött(ezen bukik meg), összehangolódna a netkereskedelemmel, internetes hadviseléssel, akkor érdekes kísérlet lehetne.
"lehetne "államszerűen működő" csoportot, csoportokat létrehozni"
De könyörgök, mitől államszerű az, amiből pontosan az államiság fő ismertetőjegyei hiányoznak?
Kb. annyira államszerű egy internetes csoport, mint amennyire lőfegyverszerű egy csokipisztoly. Külsőre némileg hasonlít. Ez minden.
"Például az Anonymus csoport alkalmaz olyan "fegyvert" amely azon alapul, hogy az "ellenséges" szervert túlterhelik."
Ebben semmi "államszerűt" nem látok.
"Hogyha egy internetes közösség rendelkezne ilyen eszközzel, akkor például képes lehetne "leigázni" más kisebb csoportokat"
Ennyi erővel egy futballcsapat is állam, mert az erős futballcsapat elhódítja a pályát a gyengébbtől.
Ha ilyen laza költői hasonlatokkal definiálod az államot, akkor minden állam lesz. Ha meg minden állam, akkor semmi sem az, mert a szó válik értelmetlenné.
"A maffia nem állam, de vannak akik az államot egyfajta "törvényes maffiának látják""
Igen, akik nem ismerik a szavak jelentését.
"és például a Facebookot fel lehet fogni egyfajta primitív "internetes ősközösségként is""
A Facebook semmilyen alapszükséglet kielégítésével nem foglalkozik, ezért semmi köze egy társadalmi rendszerhez. A Facebook egy ismertségi hálózat. Annyi, mint egy brigádnapló vagy faliújság.
"Ezenkívül léteznek teljes alternatív valóságok is mint játék"
Igen, több tízezer éve. A dolog a barlangrajzokkal meg a népmondákkal kezdődött. Az mind virtuális valóság.
Te se vagy teljesen ép gondolkodású kedves kérdező.
Elmúltál már 13?
Nincs szükség államra, mert virtuálisan minden erőforrás végtelen, ezért tökéletesen megfelel mindenkinek az anarchia.
Egyébként a virtuális "világ" függetlenítette magát a valóstól:
"Mindössze érdekes gondolatkísérlet, vagy akár valós kísérlet lehetne "államszerűen működő" csoportot, csoportokat létrehozni (egyébként sok technikai akadálya lenne, például a valóságban nem létező karakterek).
Például az Anonymus csoport alkalmaz olyan "fegyvert" amely azon alapul, hogy az "ellenséges" szervert túlterhelik."
Anonymous legkevésbé se működik államszerűen, de ilyen harcok már voltak előttük is, úgynevezett skript kiddiek (hacker-wannabie-k) harcoltak irc csatornákért és hasonlókért.
"Hogyha egy internetes közösség rendelkezne ilyen eszközzel, akkor például képes lehetne "leigázni" más kisebb csoportokat, akik védekezésre, vagy ilyen intenzív ellentámadásra nem képesek."
Ilyenek is voltak, olvass utána az internet kulturális történelmének Encyclopedia Drammaticán.
"Esetleg érdekes lenne, ha egy internetes csoport, demokratikus úton választaná meg az adminisztrátorokat, szavazás útján fogadnák el a szabályzatot, stb."
Wikipedia.
"Létezhetne az internetes kereskedelmen belül belső, illete külső kereskedelem a csoport tagja, illetve más csoportok között."
Bitcoin.
"Persze ezek elvi lehetőség, mert a technikai buktatók is számosak."
Kevés a technikai buktató, inkább nincs rá igény, mert mint mondtam, a legtöbb internetes közösség anarchista jellegű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!