Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A magyar nyelv hogyan maradt...

A magyar nyelv hogyan maradt meg ennyire elszigetelten?

Figyelt kérdés

Nincs hozzá hasonló nyelv a környéken, és oké h azt mondják h az észt finn rokon nyelvek ami szerintem nem igaz, bár ez mellékes. Na de a magyar egy olyan olvaszto tegelyben hogyan tudott megmaradni mint a Kárpát-medence?

A manysi és a hanti nyelvek pár ezres nyelvek maradtak...



okt. 11. 10:19
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
46%
Nem voltak akkor Orbán Balázsok, barátom.
okt. 11. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Azért a finn-neki egyszerűbb volt fennmaradni mint itt a karpat-medenceben ahol népek jöttek mentek állandóan mint ahogy anatoliaban is.


Illetve a magyar az több mint 10 milliós nyelv míg a finn vagy 5 az észt meg valami 1

okt. 11. 17:16
 13/15 anonim ***** válasza:
gondolkozz mar, miert lenne konnyebb fennmaradni egy kisebb lelekszamu nep nyelvenek? Raadasul ket nagyhatalom kozott orlodtek a finnek is, a svedek es az oroszok is vegzaltak oket es csak 1917-ben vivtak ki a fuggetlenseguket
okt. 11. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

"mint itt a karpat-medenceben ahol népek jöttek mentek állandóan"


Az egy dolog, de nem telepedett itt le senki sem a magyarokon kívül százezres vagy inkább milliós létszámban, így a magyar nyelv fent tudott maradni, mert a magyar nyelvterület mindig egy tömbböt alkotott, csak elvétve voltak úgymond nyelvi exklávék, mint például Székelyföld. Ez a finneknél és az észteknél is így volt. Így azért sokkal egyszerűbb fennmaradni.

Az oroszországi finnugor nyelvek pont amiatt küzdenek a kihalás ellen, mert hiába van sokuknak saját tagköztársasága, az őslakosok a köztársaság területén teljesen szétszórva élnek, kisebb nagyobb falvakban és városokban, míg a jelentősebb nagyobb városokban és azok agglomerációjában abszolút orosz többség van. A legtöbb helyen nincsenek olyan egybefüggő területek (a finnugor népeknél) ahol az őslakosok alkotják ténylegesen az abszolút többséget.


" oké h azt mondják h az észt finn rokon nyelvek ami szerintem nem igaz"


Rokon nyelvek, csak az észt és finn a finn ágba tartozik, míg a magyar az ugor ágba, ezért tűnik a két nyelv teljesen másnak. Ugor ágba tartozik az udmurt, a mordiv meg a mari is például.

Az udmurt létige вань azaz "vany" mint a magyar "van". Ezeknél a nyelveknél még több szó fellelhető, ami nagyon hasonlít a magyarra. Az udmurt "tél" szó kiejtve "tölö", a "kicsi, pici" szó "picsi".

A mordvinban az "enyém" birtokos ragja szintén "-m, -om, -em" mint a magyarban: ország-om mordvin: masztor-om

okt. 11. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:

Egy nyelv úgy tud csak fennmaradni, ha a beszélői egy helyre koncrentrálódnak, és ezen a helyen ők alkotják az abszolút többséget. Ez Magyarország esetében mindig így volt a történelem folyamán, így tudott fennmaradni a nyelv.

Ugyanez a helyzet a finnekkel meg az észtekkel is. Mindig egy és összefüggő helyen éltek, és azon a területen mindig ők alkották az abszolút többséget, hiába voltak sokáig idegen uralom alatt.

Ellenpéldaként ott vannak a finnugor nyelvcsaládba tartozó komik. A Komi Köztársaság lakosságának ugyan a 20% (még) komi, de olyan szinten széttagoltan élnek ott, hogy évtizedeken belül kihal a komi nyelv, mert a városokban abszolút orosz többség van, a komi falvakat egymástól meg elválasztják a beékelődött orosz falvak, települések. Pluszba minden oroszul van, és nagyon erős az eloroszosítás is.


A dalmát nyelv azért nem tudott fennmaradni, mert különböző szigeteken meg összefüggéstelen területeken beszélték a horvát többségben. Így az asszimiláció is jóval erősebb és gyorsabb. Ezzel ellentétben a kb 2 millió beszélővel rendelkező szlovén nyelv sikeresen fennmaradt, mert a mai Szlovénia területe mindig szlovén többségű volt/maradt.

okt. 13. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!