Erdély népessége hogyan alakul a jövőben?
#10 Az anyanyelvet és a nemzetiséget külön mérik a népszámlálások (rendszerint néhány tízezerrel nagyobb a magyar anyanyelvűek száma a magyar nemzetiségűeknél)!
A cigányság Erdélyben kevésbé asszimilálódott mint Magyarországon (bár ott is csak a romungrók, azaz magyarcigányok - csakhogy ott ez a csoport a cigányság 80%-át teszi ki).
Erdélyben jellemzően nem vallják magyarnak magukat, csak a Partiumban, a romungrók (magyarcigányok).
Erdélyben oláhcigányok (lovárik, csurárik, stb.), gáborcigányok és bejások élnek - ezeknek saját, élő anyanyelvük van, kevés a romungró cigány (magyarcigány) és csak azok szokták magukat magyarnak vallani.
A cigányság vagy rejtőzködik (nem vall be nemzetiséget) vagy pedig cigánynak vallja magát (egyre inkább).
Romániában már ők a második legnagyobb kisebbség utánunk: 621.573 ember (3%) vallja cigánynak magát.
A valóságban viszont kb. velünk azonos, vagy akár még a miénket meghaladó számú kisebbség is lehet.
Csakhogy a cigányság ETNIKAI kisebbség, nem nemzetiségi, tulajdonképpen TÖBB NEMZETISÉGRE OSZLANAK!
A bejás cigány meg sem érti a gáborcigány dialektust, a romungró (magyarcigány) nem tud kommunikálni sem regáti, románcigánnyal - és egyik sem érti meg az oláhcigányokat, akik meg romani nyelven beszélnek.
Nekik a bőrszínük azonos, de nem az anyanyelvük vagy a kultúrájuk. Nem lehet őket ugyanolyan kisebbségnek tekinteni mint a magyarokat vagy németeket - hanem tulajdonképpen kisebbségek egy csoportja, akik azonos bőrszínűek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!