Romániában tényleg kiürül a vidék?
3 városban nőnek dinamikusan a bérek: Bukarest, Temesvár és Kolozsvár. A kormány ezeket fejleszti, a román vidék abszolút putri. Kb mint Szabolcs vagy mégrosszabb, főleg Moldova.
Egyébként azért is vándorol ki sok román, mert mint latin nyelvűek marha könnyű nekik megtanulni a franciát, spanyolt, olaszt. Még Magyarországon alig beszélnek nyelveket, a magyarhoz meg nem hasonló olyan szinten semmi más nyelv. Ha a magyar germán nyelv lenne, már az ország fele ott lenne németben.
#1
Azért Brassó, Nagyvárad is eléggé fejlettek, Székelyföldhöz képest is, Moldvához viszonyítva meg abszolút.
Orban rendszeresen jar Tusnadra mikrofonba karaokizni.
Persze hogy fejlodik Romania, terjeszti a joletet mint itthon videken.
Mindenhol kiürül a vidék, nem csak Romániában.
Ez egy öngerjesztő folyamat. A fiataloknak nem pálya falu, ahol semmi nincs, hát elköltöznek a városba, ahol jobb eséllyel találnak 21. századi elfoglaltságot, szórakozást maguknak. Ettől tovább csökken a lakosság és még annyi dolog sem lesz, mert a boltosnak, a kocsmárosnak, a mesterembernek nem éri meg maradni, mert csak ráfizetése lesz, az iskola bezár mert nincs gyerek.
A földekre az idénymunkát leszámítva emberkéz nemigen kell, mert a legtöbb dolgot gépesítik.
Dél Olaszországban még fizetnek is ha valaki odaköltözik és vállalkozó lesz. De ugyanez a gond Spanyolországban is.
Félek, hogy ezzel a magyar germán nyelv lenne szöveggel idevonzod azta felhasználót aki nagyon bizonyítani fogja, hogy márpedig a magyar nyelv germán.
Na, beteszem a kérdést a figyeltek közé, és keresek egy üveg bort addig.
Kiköltözésnek semmi köze a nyelvtudáshoz. A románok tömegével mennek az Egyesült Királyságba meg skandináviába is, pedig ezek a nyelvek nem latin eredetűek. Másreszt a magyar fiatalok tömegei is jól beszélik az angolt vagy a németet, és nem mennek el oda.
Van valóban egy kis réteg amit az a tény tapaszt a szülőföldjéhez legyen román vagy magyar, hogy nem tud megszólalni semmilyen nyelven, de nem ez az általános
Romániában a vidék valóban szép lassan "kiürül". De ez nem csak és kizárólag Romániára jellemző, hanem egész Kelet, Közép és Dél Európa országaira igaz.
Évtizedes jelenség ez, csak évről évre fokozódik a folyamat, ezért kezd egyre jobban látványossá válni. Idehaza is, ahogy a fenti egyik kommentelő jól írta, öngerjesztő folyamatról beszélünk, fokozatosan szűnik meg minden, ahogy fogy a lakosság. Magyarországon pl. most fő téma a kis pár kilométeres mellékvasutak bezárása, ahol fél tucatnyian utazgatnak már csak rajta, szomorú de jogos a bezárás, ha kihasználatlan, de itt van a kisboltok évről évre csökkenő számaik, bezárnak, mert már kevesebben járnak be hozzájuk, nem éri fenntartani.
Az országok kormányai azokat a területeket fejleszt, ahol van értelme, ha te kormányon lennél és te döntenél a beruházási pénzek felett, te hova öntenéd a pénzt, az 5ezer km2-en élő 23 ezer fős folyamatosan csökkenő lakosságra, vagy 1000 km2 élő 48 ezer fős fokozatosan növő lakosságra? Ha választást akarsz nyerni, akkor az utóbbit, több a szavazó. :) De ha nem akarsz választás nyerni, logikusan, akkor is a 48 ezres településre kell önteni a pénzt, mivel a 23 ezer fős terültre öntött pénznél hatalmas a kockázata, hogy nemzetgazdaságilag nem térül meg a befektetés,pl. tovább csökken a lakosság száma, nem lesz ki dolgozzon a beruházott pl. gyárban...stb.
Inkább dezurbanizáció.
A városokból költöznek ki a város közeli falvakba, községekbe.
Bár megjegyzendő, hogy ez jóformán csak a város közeli falvakra jellemző, ahol a falu-város távolság nem sokkal nagyobb, mint a város 2 ellentétes végpontja közti távolság.
A zsákfalvakból nagyon mennek el az emberek, de ez kb mindenhol így van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!