Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Valaki elmagyarázná röviden...

Valaki elmagyarázná röviden és tömören az amerikai választási rendszerben az elektori iskolák szerepét?

Figyelt kérdés
Hogyhogy történelmileg a kék államok szinte mindig demokraták, a piros allamok meg szinte mindig republikánusok? Szokott ez változni? Hogy működik ez?

aug. 29. 20:23
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Minden államnak meg van egy adott számú elektora. Ez Kalofornia esetében pl. 50 de Texas -nál 40. Az államokban novemberben választásokat tartanak, van egy szavazólap, azon a jelöltek neve.

Ha mondjuk Texas -ban Trump 52% -ot és Kamala 48% -ot ért el, akkor ott Trump elviszi mind a 40 elektort. De ha Kaliforniában Trump 30% -ot ér el, míg Kamala 70% -ot, akkor Kamala viszi el mind az 50 elektort. Hogy valaki elnök legyen, ahoz minimum 270 elektort kell megszereznie. Ha az összes államot összeadjuk akkor 538 elektor van összesen.


Általában az ország középső része mindig is konzervatív (Republikánus), ezek az államok nem változnak szinte soha, mindig ugyanúgy a Republikánus jelölt dominál. Kalifornia pedig a liberalizmus és a szabadvilág kapuja, ott mindig a Demokrata jelölt kap több szavaztot. De például Illinois -ban és New York államban is mindig a Demokraták vezetnek. Ez szinte soha nem változik, mivel a Demokratákra főleg a nagyvárosokban szavaznak.


Texas pedig mindig is konzervatív volt, ott még a nagyvárosokban is többségben Trump -ra szavaznak. Nálunk szine nem is volt még olyan válaszás, amikor ne így lett volna. De például Florida is mindig Republikánus volt, bár az Obama korszakban (2008 -as és 2012 -es választások) a Demokratákra szavaztak mert meg voltak elégedve az akkori rendszerrel.


De például Hawaii mindig Demokrata míg Alaszka Republikánus


Tehát összességében az amerikai vidék Republikánus, míg azok az államok, ahol sok nagyváros van vagy az ország legnagyobb városai helyezkednek el, mindig Demokraták.


Ez a videó igaz angolul van, de elmondja a rendszert, hogy hogyan működik.:

[link]

aug. 29. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Koszi a reszletes magyarazatot. Az erdekelne, hogy akkor mit er pl egy texasi demokrata vagy californiai republikanus szavazata? Ha a tobbseg amugy is az ellenpartra szavaz?
aug. 30. 00:08
 3/6 MDaniel98 ***** válasza:
2# Remek kérdés: Lényegében semmit.
aug. 30. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
De gondolom valamit ér, vagy csak egy szavazó lap van, amin vagy Kamala Harrist vagy Donald Trumpot kell bejelölni?
aug. 30. 12:16
 5/6 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Egy csomó párt van, de ezeknek a többségére senki sem szavaz. A californiai konzervatívnak, a Texasi liberálisnak abban az esetben nem ér semmit a szavazata, ha nem az ő pártja nyeri az államot, mert a győztes mindent visz elve érvényesül. Ha nem így lenne, hanem az elnök személyéről sima szavazás döntene, a republikánusok jó eséllyel az elmúlt 30 évből 4-et töltöttek volna az elnöki hivatalban, ebből kitalálható kinek kedvez a rencszer.
aug. 30. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Persze, hiszen a nagyvárosok demokraták. Ugyanakkor ez az elektori rendszer sem fair.
aug. 30. 13:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!