Valaki elmagyarázza nekem az Usa elektori rendszerét?
Figyelt kérdés
Elolvastam a wikipédiás cikket, de még mindig nem értem. Az rendben van, hogy lakosság alapján határozzák meg az elektorok számát, hogy lehet az, hogy Kaliforniában a 37 millió lakosra jut 55 elektor míg Texasban 25 millió lakosra 31 elektor van számolva, pedig arányaiban nincs ekkora eltérés.
A wikipédián kiderül az is, hogy hiába szavaztak egy elnökjelöltre kevesebben, ha több elektort szed össze akkor nyer. Miért jobb nekik ez az elektoros rendszer. Vajon vannak-e előnyei pl a mi rendszerünkkel szemben?
2012. okt. 23. 17:36
1/5 rémuralom válasza:
Az elektorok számát nem lakosság alapján határozzák meg. Az állam elektorainak száma egyenlő az állam képviselőházi és szenátori képviselői számának összegével. A szenátusban minden államot két szenátor képvisel, tehát elektorok száma = képviselők száma + 2. A képviselők száma az, amit a tízévenként tartott népszámlálás alapján viszonylag arányosan határoznak meg (a d'Hondt-mátrixszal, vagy valamelyik hasonló módszerrel, nem tudom pontosan, melyikkel). Ezenkívül az elnökválasztásba a fővárosnak is engednek beleszólást (a törvényhozásba valamiért nem), Washington, DC 3 elektort küldhet a kollégiumba.
2/5 A kérdező kommentje:
Ja és még valami. Mi alapján döntik el, hogy egy állam a "mindent visz kategóriába" tartozik. Pl Kaliforniában hiába csak egy-két százalékkal nyer az egyik fél a választók között mégis megkapja az összes elektort. Ez hogy van?
2012. okt. 23. 17:44
3/5 rémuralom válasza:
Ja, és az előnyök: ma már semmilyen előnye nincs a közvetlen választással szemben (egyébként a "mi rendszerünk" hasonló, az elnököt nálunk is közvetetten választják, de ebbe szemétség volt belekötnöm, mert nálunk picit más az elnök jogköre). 220 évvel ezelőtt azért döntöttek így, mert így nem kell központilag összesíteni a szavazatokat, hanem államonként elég, és az állam szavazatait majd az elektorok szavazatai megtestesítik; illetve a kis államok felé torzít a rendszer, amit akkor szintén előnyként fogtak fel (Rhode Islandnek pl. komoly egy képviselővel elbújhatna mondjuk Florida huszonegypár képviselője mellett; három képviselővel majdnem háromszor akkora szava van, mint eggyel lenne, bár ez még mindig lepkefing). Ma már csak hagyománytiszteletből őrzik ezt a rendszert. Arányosabbá lehetne tenni pár tollvonással, de hogy ne csak arányosabb legyen, hanem ténylegesen arányos is, ahhoz elég sok követ kéne megmozdítani.
4/5 rémuralom válasza:
Azt az állam saját törvényhozó testülete dönti el (ill. döntötte el valamikor korábban, és azóta nem változtattak rajta). Csak Nebraska és Maine "osztják meg" az elektoraikat, de mivel ez a megosztás úgy történik, hogy egyik részét a nyertes elnökjelölt kapja, a másik részét pedig a kongresszusi választást az államban megnyerő párt elnökjelöltje, ezért gyakran mindkettőt ugyanaz viszi.
5/5 A kérdező kommentje:
Köszi. Most már lassan kezdem megérteni. Ugye most van az Usa elnökválasztás és kíváncsi vagyok kinyer.
2012. okt. 23. 17:55
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!