Az USA-ban a munkások vagy a szegényebb néprétegek miért nem tudták soha kiharcolni, hogy legyen bőkezűbb szociális ellátás?
A második világháború után úgy 30-40 évig tényleg jól ment a szekér és mindenki úgy érezhette jobban él a gyári munkástól a vezérigazgatóig. Azóta viszont már hiába nő a gazdaság, a bérek nem követik azt, a profit a tőkések zsebében landol és főleg az egyszerűbb melósok életkörülményei egyre romlanak. Az árak meg persze nőnek, házat venni már sokkal nehezebben lehet, mint 30-40 éve és az egészségügy, oktatás is horror összegekért megy.
Nem volt soha törekvés arra, hogy legyen európai típusú jólét állam? Azért hosszú távon nézve a legtöbb embernek be kéne látni, hogy nem jó az, ha beteg lesz, attól kell rettegnie ki tudja-e fizetni a számlát vagy ha egyetemre megy, kezdje az életét egy jó nagy adóssággal. Persze, az elitbe tartozó szakmák, orvosok, ügyvédek, IT-sok képviselői megértem, hogy sokat nyernek ezzel, de ott is azért van bőven kétkezi munkás is.
Az USA-ba azt mondják állam dolga, hogy igazgassa az országot, megvédje a katonai támadásoktól és ezentúl minden más az egyén felelőssége. És ez a kulcs: arra szocializálták a önmagukat, hogy az életed a Te felelősséged, és nem várhatod el mástól, hogy adjon, (főleg, ha nem akar.)
De ez sima, oda kell menni egy átlag amerikaihoz és mondani neki, hogy innestől a fizetéséből levonunk 18,5%-ot, akkor is ha makk egészséges. Az ötlet felvetőjére rá is fogja gyújtani a házat, mi jogon nyúl az ő fizetéséhez, amit ő megkeres. ÁFÁ-t fizet és van egy jövedelmadó amiből működtetni kell az államot, de kikéri magának, neki semmi köze, hogy az elhízott, dohányzó alkoholista John kitudja-e fizetni a kezelést, vagy nem. Az az ő baja, gondoskodjon magáról.
Ha a világba is körbenézünk ez a fajta "közös teherviselés" csak Európában divat és nem is feltétlen jó rendszer. Főleg, ha például Magyarországon megnézzük mit ad az állami TB, és mit adnak a magánszolgáltatók.
#2
Azért ha nem tévedek Kanadában, Ausztráliában is vannak jóléti szolgáltatások és egészségesebb társadalmak is, mint az USA.
Semmi nincs ingyen. Az "ingyen" oktatast is az adofizetok fizetik ki. Szoval ha lenne ingyenes egyetemi oktatas meg ingyenes egeszsegugy akkor tobb adot kellene fizetni.
Nezd meg a magyar peldat, ingyen van az egeszsegugyi ellatas de hosszuak a varolistak es az ellatas minosege sem jo. Amerikaban sokba kerul de nem kell eveket varni egy mutetre, jo az ellatas, modern eszkozokkel dolgoznak es olyan a korhaz mintha hotelben lennel, nincs 10 ember egy korteremben hanem sajat kortermed van.
Kanadaban ingyenes az egeszsegugy de ott tobb adot is fizetnek az emberek es az ellatas sem olyan gyors. Valaki mondta nekem aki Kanadaban el hogy maganellatas sem nagyon van, mivel van allami ellatas
/Amerikaban sokba kerul de nem kell eveket varni egy mutetre, jo az ellatas, modern eszkozokkel dolgoznak es olyan a korhaz mintha hotelben lennel, nincs 10 ember egy korteremben hanem sajat kortermed van./
Ezt megtudom erősíteni, mivel él régi barátom Amerikában. Ott tényleg fizetős az egészségügy, de normálisan ellátnak, kényelemes ágyak vannak, orvosból is van ott bőven továbbá normális kaját is kapsz, ha kórházban vagy!
A hátránya: nem tudod, mikor leszel beteg vagy ér baleset. USAbeli ismerős mondta, hogy pl.balesetnél el kell látniuk a kórházaknak a sérültet, de utána kiszámlázzák.
Egy magyar barátom mesélte, hogy egy ismerőse kinn élt, szívrohamot kapott, meggyógyították, kiszámlázták. Már volt lakáshitele is, ezek miatt végül öngyilkos lett...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!