Miért kap rögtön beskatulyázni az embert ha az ukrán vagy orosz érdek mögött szólal fel?
Csak engem idegesít, hogy ha azt mondom, hogy ez nem a mi háborúnk és nem kellene fegyvert adni az ukránoknak akkor oroszbarátnak vagyok címkézve?
De én nem vagyok oroszbarát, sőt kifejezetten utálom őket és engem nem hat meg hogy mennyi orosz áldozat van.
Ami kiderült hogy az oroszok gyengék, a követkető 100-200 évben nem tudnak úgy megerősödni hogy elinduljanak a nyugat irányába. Innentől kezdve az az álláspont hogy folytatni kell a háborút azért hogy az oroszok ne jöjjenek tovább értelmetlen. Jó lenne, ha az ukránok feladnák és az elcsatolt részeket odaadnák az oroszoknak, hogy elkezdődjen a helyreállítási projekt és fellendüljön a gazdaság. Én a saját és a családom érdekét nézem. Miért lenne ez oroszbarát?
Ez a Csemberlénkedés és Hitlerezés teljesen unalmas, és elcsepélt. Hitler 78 éve halott, nincs, nem létezik, és mégis mindmáig az ő szelleme járja be Európát, lehet vele elsőosztályúan riogatni. Csak mire jó ez ?
Itt nem úgy volt, hogy az oroszok csak úgy lerohantak egy nekik nem tetsző országot, mint a németek, annak idején, hanem a Téli háborút lehetne felhozni hasonlatnak. Csak arról kevesek hallottak, keveseket érdekel, és nem olyan félelmetes, pedig az több részigazságot tartalmaz, és alkalmasabb a jelen történet hasonlítására.
A Téli háború célja a szovjetek részéről az volt, hogy az Oroszországtól 1917-ben függetlenné vált Finnországot ismét saját befolyási övezetükké tegyék. Az erőviszonyok alapján – a szovjetek közel háromszoros túlerőben voltak és elsöprő technikai fölénnyel bírtak – a nemzetközi közvélemény, és minden bizonnyal Sztálin is arra számított, hogy az északi ország megszállása legfeljebb néhány hetet fog igénybe venni.
És Ukrajna kapcsán is szóról szóra ugyanezt lehet leírni, csillagozott jegyzettel és vitatható véleménnyel megtoldva, de az már a felek kritizálását jelenti.
"Ez a Csemberlénkedés és Hitlerezés teljesen unalmas, és elcsepélt."
Pedig teljesen jó analógiája a mai orosz terjeszkedésnek. A nácikra mindent ráhagytak és mi lett vége? Putyin igyanezt csinálja, csak egyelőre kisebb volumenben.
És ami hasonlítást írtam Sztálinról és a Téli háborúról, az nem állja meg a helyét ?
Leírhatom ugyanazt, és meg fog állni a hasonlóság, vagy nem ?
A Téli háború célja a szovjetek részéről az volt, hogy az Oroszországtól 1917-ben függetlenné vált Finnországot ismét saját befolyási övezetükké tegyék. Az erőviszonyok alapján – a szovjetek közel háromszoros túlerőben voltak és elsöprő technikai fölénnyel bírtak – a nemzetközi közvélemény, és minden bizonnyal Sztálin is arra számított, hogy az északi ország megszállása legfeljebb néhány hetet fog igénybe venni.
A 2022-es ukrajnai háború célja az oroszok részéről az volt, hogy az Oroszországtól 1991-ben függetlenné vált Ukrajnát ismét saját befolyási övezetükké tegyék, vagy akár integrálják. Az erőviszonyok alapján – az oroszok elsöprő technikai fölénnyel bírtak – a nemzetközi közvélemény, és minden bizonnyal Putyin is arra számított, hogy az északi ország megszállása legfeljebb néhány hetet fog igénybe venni.
Miért a Hitlerrel riogatás megy ? Lengyelország lerohanását nem csak ők végezték, hanem Sztálinék is, országonként változott a jogcím. De az átlag nyugat-európai az annyira nem is tudom milyen, együgyű, és hiperérzékeny, hogy 200 elteltével is Hitler a főgonosz nekik.
Az emberek többségének a történelem egy kötelező, feleslegesen erőltetett érettségi tárgy, amit ahogy lehet, elfelejtenek, a politikusok azok meg fogadásokon és sajtótájékoztatókon megjelenő felolvasó emberek, és így is értik, vagy inkább nem a történelmet.
Ezentúl még további pontokban jegyzetelhetem, hogy miért hülyeség.
A második világháborút is lehet elemezgetni, nem pedig automatikusan rámondani, hogy világháború volt eleve, ahogy moralizáltak.
Technikailag nézzük a feleket, egyik oldalon a németek (és az oroszok), másik oldalon a lengyelek, ez világháborút jelent ?
Vagy amikor egyik oldalon a németek voltak, és másik oldalon a franciák és britek, ez is világháborút jelentett ? Ők maguk Sitzkrieg-nek (Ülő / állóháborúnak) ill. Phoney War-nak (Furcsa háború) hívták.
Technikailag akkortól lett második világháború, amikor a németek az USA-nak is hadat üzentek. Roosevelt használta elsőnek a II. vh kifejezést, 1941. december 11.-én, nem 1939. szeptember 2.-án.
Arra meg senki nem kényszerítette őket. Ha nem üzentek volna hadat, jóeséllyel az USA sem szállt volna be.
Téli háborúnak indult ez, nem pedig USA elleni hadüzenetnek.
Amúgy Putyin kapcsán is repkednek össze-vissza a jelzők, egyszer a Szovjetuniót akarja visszaállítani, másszor orosz fasiszta, és végül meg Hitler.
Jó lenne, ha eldöntenék, hogy micsoda, mert ez a jelzős szerkezetek egymással teljesen önellentmondásban állnak, és a kiötlésük és velük való dobálózás ordenárébbnál ordenárébb dolgokat szül.
Ha szigorúan csak Ukrajnát vesszük alapul, abból is az elmúlt egy évet akkor megáll a hasonlat a téli háborúval.
Ha Putyint és ide vezető életművét vesszük alapul akkor nem. Volt itt egy Grúzia,Krím,Kelet-Ukrajna, Belarusz szoft annexiója majd a '22-es lerohanás. Ez egy hosszabb, több térséget érintő folyamat, ami Hitler háború előtti életművéhez hasonlít, amiről Chamberlain boldogan azt hitte hogy megállította...
Más időintervallumon nézve sztem mindkettő megáll.
Putyin maga mondta, a Szovjetunió széthullását tragédiaként élte meg, ahogy azt is hogy újra vissza akarja állítani a "birodalmat".
Oroszországban a besorozottaknál a kisebbségek jelentősen felülreprezentáltak így gyakorlatilag etnikai tisztogatást végez - mégha ennek leginkább politikai okai vannak.
Hitlerrel kapcsolatban: irracionális külpolitikai ( háborús ) döntések, " bunkerben él", a saját lakosságát is félelemben kell tartania a hatalom megőrzéséhez... oké, szappant még nem gyárt a zsidókból.
Amit máshol,másoktól olvasol azt rajtuk kérd számon :)
Amiket leírtál, azok Sztálinra is megállnak, nemcsak Putyin és Hitler életművére, vagy nem ?
Sztálin is sok irracionális külpolitikai, és háborús döntést hozott, birodalomban gondolkozott, "bunkerben" élt, a saját lakosságát, és a vezérkarát is maximális félelemben tartotta, és etnikai tisztogatást végzett, ilyenkor miért a Hitler hasonlat van előhúzva, miért nem a Sztálin ?
"Putyin maga mondta, a Szovjetunió széthullását tragédiaként élte meg, ahogy azt is hogy újra vissza akarja állítani a "birodalmat". "
Putyin is rendre önellentmondásba keveredik, bár értem is. A Szovjetunióban csak azt szerették, hogy a teljesen elmaradott, írástudatlan, és elektromosságot abszolút nem ismerő paraszti társadalom Cári Oroszország 40 év alatt atomhatalom lett, és rá 5 évre a világűrbe lépett ki. És iparilag és mezőgazdaságilag is termeltek.
A Cári Oroszország állapotát jelezte, hogy olyan cárjuk lett, aki nyíltan bevallotta, nem érzi magát alkalmasnak az uralkodásra, sőt kormányzásra. És Raszputyin meg egy szélhámos volt az orosz kormány élén. De attól még nem ezt a sorsot érdemelték, egy egyszerű száműzetés megtette volna.
A nemzetiségi politikát viszont hibáztatja, a korenyizaciját, a lenini nemzetiségi politikát, olyanokat írkált, hogy Lenin egy ketyegő bombát rakott Oroszország alá, amely darabokra szaggatta, és ő inkább Nagy Péterben keres példaképet, akkoriban meg sehol nem volt még kommün sem.
Sztálin teljesen hátraarcot csinált ez ügyben, mert félt, hogy ez már az ország, sőt akár a birodalom egységét is fogja fenyegetni, akkoriban nem Szovjetunióként hivatkoztak rájuk nemzetközileg, hanem Szovjet-Oroszországként.
Medvegyev az, aki Sztálintől idézget, bár ő meg köztudottan udvari bolond.
Terjeszkedésileg Oroszország az 1720 - 1914 között keletre terjeszkedett, Alaszka volt a legtávolabbi pont, a lemondást nem kell ismertetni róla, ami érdekes lesz, hogy Vorkuta, Norilszk, és társai adják gazdaságuk értékét, mind a Császári Japán, mind Kína ezért is vívott velük rendre határháborúkat, és most is potenciális ellenség az utóbbi.
Vannak, akik orosz - kínai szövetségről, meg eurázsiai unióról ábrándoznak, azok hülyék úgy - ahogy, teljesen irreális és indokolatlan vágyálmokat táplálnak a nem is tudom miről.
Ez volt a japán terv, és a kínaiak is 1949 - 1991 között mennyi háborút vívtak, és most is türelmesen várnak, amíg az oroszok amortizálják magukat, most teljes erőbedobással beszállnak a háborúba, ősz környékétől, és akkor Kína be is próbálkozhat ...
Nem akarok hülyeségeket gondolni, de lehet olyan elméletet is költeni, ami nyilván túlzás, hülyeség, de azért korlátozott alapja van, hogy a Szovjetunió az jobban volt ukrán projekt mintsem orosz. Nem ukrán projekt volt, hanem kívül, akkoriban épp a németek által pénzelt projekt a Cári Oroszország destabilizálására, az viszont nem összeesküvés-elmélet, hanem körbejárható kérdés.
Milyen logika, vagy annak a nélkülözése mentén rajzolgatták össze-vissza a belső közigazgatási egységek hovatartozását, fokát, szintjét ? Egyik nap Harkov, Dnyipró meg Odessza még orosz városok voltak, másnap meg a frissen alakult Ukrán SzSzK-hoz tartoztak, történt ez 1924-ben. Vagy pl. Mi alapján döntötték el, hogy a Krím az autonóm tagköztársaság, vagy oblaszty, vagy micsoda ?
A Szovjetunióban kreáltak irodalmi ukránt, és próbálták elérni, a hivatalokban az ukránt használják, a jogrendszert, a sajtót, és sokmindent megszövegeztek ukránra. A Szovjetunió alkotmányát lefordították ukránra, és ukránul is kiírtak népszavazási kérdéseket.
A korenyizacijának volt hivatalos megfogalmazása is:
Az orosz nyelv és kultúra egyesíti a munkásosztályt, de a proletár internacionalizmus felsőbb elve jegyében ápolható és ápolandó a nemzetiségek kultúrája is, és a nemzetiségek haladó hagyományai is megóvandóak, azonban éberen figyelni kell, hogy ezt ne használja ki a burzsoá nacionalista reakció sötét ereje a saját céljaira, ezért a néprajzi kutatásoknál a munkásosztály és haladó parasztság hagyatékára kell helyezni a hangsúlyt, nem a klerikálisok, a kulákok, és a gyökértelen kozmopoliták (zsidók) izgatására és népbutítására.
Ez nem irónia, hanem akkori hivatalos stílus és szóhasználat volt.
Sztálin leállította az egészet, legalábbis az ő regnálása idejére, de attól még nem kellett volna milliókat gulágra küldeni és máshogy népirtani.
Jött Hruscsov. Hruscsov egyetlen tollvonással, első intézkedései között a Krímet átpasszolta az Ukrán SzSzR-nek. Volt alkotmánytervezete is, abban szerepelt a tagköztársasági haderők és társai. Nem véletlen, hogy párton belül lemondatták.
Amikor a végét járta az egész, népszavazást is rendeztek, oroszul, ukránul, és sok más tagköztársasági hivatalos nyelveken kiírták, érvényes és eredményes volt, de mivel akkoriban rendre Fehér Házba, meg hasonlókba lövettek, meg egymást merényelték a politikusok és oligarchák, hagyták szétesni az egészet.
Ez az orosz:
Считаете ли Вы необходимым сохранение Союза Советских Социалистических Республик как обновлённой федерации равноправных суверенных республик, в которой будут в полной мере гарантироваться права и свободы человека любой национальности?
Ez az ukrán:
Чи вважаєте ви за необхідне збереження Союзу Радянських Соціалістичних Республік як оновленої федерації рівноправних суверенних республік, у якій будуть повною мірою гарантуватися права і свободи людини будь-якої національності?
Ukrajna elkezdhette járni a saját útját, de 2008-ra és 2012-re valahogy eloroszosodtak. Pedig nem szegeztek rájuk Kalasnyikovot.
Russian language dominates in informal communication in the capital of Ukraine, Kiev. It is also used by a sizeable linguistic minority (60 % of the total population) in Central Ukraine. 83% of Ukrainians responding to a 2008 Gallup poll preferred to use Russian instead of Ukrainian to take the survey.
A 2012 study showed that
- on the radio, 3.4% of songs were in Ukrainian while 60% were in Russian
- over 60% of newspapers, 83% of journals and 87% of books were in Russian
- 28% of TV programs were in Ukrainian, even on state-owned channels
Russian is by far the preferred language on websites in Ukraine (80.1%), followed by English (10.1%), then Ukrainian (9.5%). The Russian language version of Wikipedia is five times more popular within Ukraine than the Ukrainian one, with these numbers matching those for the 2008 Gallup poll, in which 83% of Ukrainians preferred to take the survey in Russian and 17% in Ukrainian.
Putyin is arról szónokol, hogy szerinte az ukrán és az orosz egy, sőt ugyanaz a nép, és az elfoglalt területeken az orosz nyelvet próbálják oktatni, és az irodalmi ukránt fakultatívnak sorolják jelentősen hátrébb, nem pedig továbbra is az ukrán az elsődleges nyelv.
A mostani Oroszországban is vannak tagköztársaságok, de orosz győzelem esetén Ukrajnát oblasztyonként integrálnák, nem pedig az Ukrán Köztársaság az Orosz Föderációban nóta menne, a Szovjetuniót felélesztve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!