Nyugat-Európában meddig lesz fenntartható a jólét állam?
A második világháborút követően a kontinens nyugati felén jólét államok épültek ki, amik sok embert csábítanak máshonnan is. Valahol olvastam nem olyan rég, hogy Európa a világ népességének tizedét adja, a világ GDP-jének negyedét, de a szociális kiadások fele itt történik meg, ami hosszútávon nézve nem fenntartható. Amúgy az a legnagyobb gond, hogy Európának egyre öregszik és elfogy a népessége, szóval a nyugdíj és társadalombiztosítási rendszerek eléggé nehezen fognak működni, másrészt a bevándorlás miatt sok a civilizációs kár is a kulturális különbségek eléggé feszítik szét a társadalmakat.
Viszont ma ha megnézzük Európa még mindig egyik legjobb hely élni, múltkor láttam egy érdekes összehasonlítást az USA és Németország közt, hogy egy átlagember vagy átlagos család hol él jobban és döntetlennek jött ki. Családdal még jobb is Németország, mert az USA-ban rengeteget kell fizetni gyermek megőrzésre, egészségügyre, oktatásra, nem beszélve arról, ha valaki munkanélkülivé válik. Hiába több a fizetés és alacsonyabbak az adók, ha utána zsebből kell sok mindent kifizetni. A fizetett szabadság is egyértelműen jobb az öreg kontinensen.
"az a legnagyobb gond, hogy Európának egyre öregszik és elfogy a népessége"
Erre találták ki megoldásként a migrációt. A bevándorlást is figyelembe véve ez egyszerűen nem igaz, a nyugat és észak-európai országokban majdnem mindenhol növekszik a népesség. Innentől borul minden elmélet, amit erre építettél.
Nyugat-Európának nem csökken a népessége. Kelet-Európának csökken a népessége.
A jóléti, szociális államok mindig létezni fognak, csak kérdés, milyen szinten. A lehetőségeikhez képest mindig jobban fognak élni emiatt. Németországban sokkal alacsonyabbak a legélhetés költségei, mint az USA-ban. Díjmentes az egészségügy, rengeteg olcsó közszolgáltatás van. Amíg a harmadik világból alacsony árakon tudnak beszerezni nyersanyagokat, addig az árak is elég kevezőek lesznek a számukra. Ez persze változhat, főleg, ha folytatódik Latin-Amerika és Afrika balratolódása (lásd Kongó, Nigéria, Brazília), aztán ha ezekben az országokban köztulajdonba beszik a földeket meg a bányákat, és elkezdik felvenni a kesztyűt a fennálló cserearányokkal szemben, azt Európa nagyon meg fogja érezni. De a jóléti, szociális rendszereik miatt az adott lehetőségekből mindig többet fognak kihozni, mint mások. Csak kérdés, milyen szinten.
2#
A migráció nem egy megoldás.
Ennek maximum ideiglenes megoldásnak kellene lennie, de akkor meg nem kellene letelepedési engedélyeket osztogatni,hanem elég lenne a vendégmunkás program, ahogyan Katarban csinálják.
Ott jön a paki vagy egyéb migró és dolgozik,opcióként lehet hosszabbítani a szerződést.De nem lehet állampolgár sohasem.Egy bolti lopás után is kiutasítható.
Ma olvastam valahol, de az istennek se találom, hogy Norvégia és Svédország lakossága 16-18 %-kal nőt az utolsó népszámllás óta.
Szóval ők köszönik szépen, de a jóléti államukat simán fenntartják, ha a lakájmédia gyors összeomlást vízionál is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!