Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kína hogyan tudott ilyen...

Kína hogyan tudott ilyen gyorsan így felfejlődni?

Figyelt kérdés

1981-ben Jean Michel Jarre volt az első nyugati zenész, akit beengedtek Kínába koncertezni. Ahhoz, hogy Pekingben elegendő áram legyen a koncert számára, 3 kerületben le kellett kapcsolni az áramot amíg tartott a koncert. Most meg a világ fő ipari termelő és tudományos kutatóközpontjai között van.


Itt látható Sencsen városa 1985-ben, aztán 2015-ben:


[link]


Halászfaluból New York 2, harminc év alatt.



2022. nov. 29. 15:14
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
100%

"#6 irja a tutit!"


Igen, minden helytálló, amit a hatos írt, de ez mégsem jelenti azt, hogy ez tuti recept.


"Politikai stabilitás, nem váltanak 4 évente irányt."


Ennek az egyik oka a gazdasági fellendülés (elégedett a nép), a másik az autoriter rezsim (ezek általában stabilabbak, mert kevesebb az ellensúly). Gyakran tűnnek szexinek az autokrácák, mondván ott stabilitás van, ami igaz, viszont ezek a rendszerek valójában mégis kevésbé reziliensek. Amikor le kell vezényelni egy gyors iparosodást, akkor az autokrácia jobban teljesít, de amikor már reagálni kell a változó világra és az élen kell versenyezni, akkor a centralizált rezsimek sebezhetőbbek (lásd Szovjetúnió vs USA).


"Nincs náluk nyugati nyugdíjrendszer, ezért (is) olcsó a munkaerő."


Ez is pontosan igaz, de nehogy ebből valaki azt szűrje le, hogy a mi nyugdíjrendszerünk a ludas. Kínában egy brutális népességrobbanás zajlott le az elmúlt 100 évben, ami miatt a népesség relatíve fiatal. Magyarul nagyon kevés nyugdíjast kell eltartania nagyon sok fiatalnak. A mi nyugdíjrendszerünk is szuper volt addig, ameddig a demográfiai eloszlás úgy nézett ki, mint Kínában.


Csakhogy ez változni fog Kínában is. A növekvő életszínvonallal biztosan együtt jár két dolog: az egyik a növekvhő várható élettartam, a másik a csökkenő reprodukciós ráta. Előbbi azt jelenti, hogy az a sok-sok olcsón dolgozó fiatal megöregszik, és megjelenik, mint teher. Utóbbi pedig különösen képlékeny terep, mert Kína sokáig tartotta magát az egy gyerek politikához, ami miatt lesz egy törés a demográfiai létrában, és sok ember lesz, akinek egyedül kell majd eltartania két szülőt. Könnyen lehet, hogy emellé inkább nem is vállal gyereket, ami megint csak roppant egyet a demográfiai eloszláson.


Röviden: ami versenyelőnyt jelentett Kínának, könnyen vezethet hasonlóan gyors visszaszegényedéshez, ha nem tudnak valamilyen megoldást találni a népességlufi egészséges leeresztéséhez. Mi meg már túl is vagyunk az öregedésen, szóval ez Magyarországnak tárgytalan.


"Sok technológiát okosba elkémkedtek, nem fizettek jogdíjakat nyugatra."


Így van, és ameddig utolérni kell a nagyokat, addig ezt is kell csinálni, de ebből sem szabad azt leszűrni, hogy ez a jó modell. Ez addig működik, míg piszok olcsó vagy, viszont a fejlődéssel és az öregedéssel együtt az olcsóság eltűnik. Ilyet mi nem tudnánk csinálni, mert ehhez nem tudunk elég nagyok és olcsók lenni.


"Szorgos, fegyelmezett munkaerő, nincsenek sztrájkok, kekeckedő szakszervezetek. Civil szervezetek nem akadályozzák a nagy projektjeiket."


Ez megint igaz, de ebből számunkra megint nincs tanulság több okból sem. Ebben van egy ázsiai mentalitás, meg egy alacsony életszínvonal. Ahogy Kína gazdagodik és öregszik, a mentalitás megmarad, de eltűnik a csendben, tál rizsért dolgozó réteg. Japán erre tök jó példa.

2022. dec. 21. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!