Kína hogyan tudott ilyen gyorsan így felfejlődni?
1981-ben Jean Michel Jarre volt az első nyugati zenész, akit beengedtek Kínába koncertezni. Ahhoz, hogy Pekingben elegendő áram legyen a koncert számára, 3 kerületben le kellett kapcsolni az áramot amíg tartott a koncert. Most meg a világ fő ipari termelő és tudományos kutatóközpontjai között van.
Itt látható Sencsen városa 1985-ben, aztán 2015-ben:
Halászfaluból New York 2, harminc év alatt.
Meg galyra is vágták az országukat, folyók, levegő stb...
Ilyen ára volt.
Nagyon árnyalt kérdés ez. Kína egy iszonyatos erőforrásokkal rendelkező ország, központosított, autoriter hatalommal. Ez a kombináció kifogástalan akkor, amikor egy gyors,tervszerű iparosodást kell végrehajtani. Magyarul: amikor a nagyok által már kitaposott utat kell gyorsabban végigjárni, mint a nagyok. Csakhogy a lényeg itt van: "a nagyok által már kitaposott utat".
Ezzel a modellel akkor kezdődik el a gond, amikor a valós innovációnak, a valós fejlődésnek kell terepet teremteni. A tervgazdálkodás és az autoriter rendszer ezen a ponton kezd el gyengélkedni. Amit Kína eddig csinált, hogy megcsinálta ugyanazt a terméket, amit a nyugat, csak sokkal olcsóbban. A mondatot újra, meg újra elolvasva látható ennek a modellnek a pontos korlátja is.
Tudatosan gyengén tarották a vakutájukat, ezzel ösztönözve az exportot, ipart telepítettek (e kettő igaz Magyarországra is), fejlesztették a felsőoktatást, van Fudan (ez még igaz lehet).
Politikai stabilitás, nem váltanak 4 évente irányt. (ez is)
Nincs náluk nyugati nyugdíjrendszer, ezért (is) olcsó a munkaerő.
Sok technológiát okosba elkémkedtek, nem fizettek jogdíjakat nyugatra.
Szorgos, fegyelmezett munkaerő, nincsenek sztrájkok, kekeckedő szakszervezetek. Civil szervezetek nem akadályozzák a nagy projektjeiket.
A maouizmus után jött egy nagy nyitás, elhagyták a keményvonalas kommunizmust, legalizálták a magántulajdont, kinyitott nyugat felé is, de a szocializmust megtartották, tehát az embereket így is szét lehetett dolgoztatni.
(Most nagyon úgy néz ki, jön vissza Kínában a keményvonalas maoizmus.)
Sencsen praktikusan belelóg Hongkong valagába.
Az ilyen szomszédság elég sokat képes lendíteni egy lepukkant területen.
Pláne olyankor, amikor Kína már pontosan tudta, hogy rövidesen visszacsatolják hozzá a területet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!