Nyugaton lényegében a demokráciát felváltotta a teokrácia?
Ha nem hiszel a transzokban, tehát, hogy valakinek nem a nemi szerve dönti el a nemét, hanem olyan nemű aminek gondolja magát, nem veszel részt az ő agyában létező fantáziavilágban, egy kollektív pszichózisban, akkor megbűntetnek. Lehet, hogy csak a társadalom cancel-ez, de pl. Angliában, Skóciában akár pénzbüntetés és egyéb szankciók is lehetnek. Ez már lényegében egy vallás, amire kényszerítik az embereket.
Ilyen utóljára a spanyol inkvizíció korában volt!
Fogalmad sincs, hogy mi és hogyan van nyugaton, csak a média-hazugságokat szajkózod.
De azt sem tudod, mi a teokrácia, különben nem cáfolnád meg egyik szavadat a másikkal.
Ha Magyarországon csak fele olyan demokrácia lenne, mint ahol élek, évente néhány hónapra hazamennék.
Így csak pislogok és szomorkodom, hogy mivé lett ez az ország, amit gyerekkoromban úgy szerettem.
"Ilyen utóljára a spanyol inkvizíció korában volt!"
Az az inkvizíció, amit ti műveltek, meg amit műveltetek évszázadokon át, a papjaitok vezényletével.
- Indián őslakosság szervezett, módszeres legyilkolása.
- A melegek sérelmére évszázadokon át elkövetett gyilkosságok, pogromok, lincselések.
- Boszorkányüldözés címén elkövetett kínzások, kivégzések, az inkvizíció, a papság által.
Kérdező, attól nem lesz valami vallás, hogy agresszívan nyomul. Magyarországon a covid-járvány alatt az orvosok nem beszélhettek a médiának a covid-osztályokon tapasztaltakról. Ez nem jelentett teokráciát, a "tartsuk titokban a covid-osztályok valós helyzetét" pedig nem egy dogma, nem egy vallási alapvetés. Agresszív volt, baromság volt, de nem volt vallásos jellege.
Nyomuljon is bármilyen agresszívan a wokizmus (helyenként tényleg teszi, bár szerintem te messze eltúlzod), attól még nem lesz vallássá.
A vallások közös jellemzője a természetfelettiség témája. Ilyen nincs a wokizmusban.
[ma 07:29]: Az indián őslakosság szervezett, módszeres legyilkolásának semmi köze nem volt az inkvizícióhoz. A közvélekedéssel ellentétben az inkvizíció relatíve kevés embert ölt meg, Amerikában a becslések szerint néhány százat, maximum kevés ezret. Ez persze szörnyű, de nyilván teljesen alkalmatlan arra, hogy népeket kiirtsanak vele.
Az indián őslakosságot tipikusan zsákmány- vagy területszerzési okból irtották ki a fehér hódítók, illetve telepesek. Ennek nem igazán az inkvizíció volt az eszköze, hanem fegyveres harcok, mesterségesen elterjesztett betegségek (himlő), vagy szimplán az élettérből való kiszorítás. Nem csomagolták ezt vallási köntösbe, és nem cipelték egyházi (inkvizíciós) bíróságok elé.
Az inkvizíció - ma már rosszul csengő neve és problémás történelme ellenére - egy olyan eljárás volt, aminek volt nyomozati szakasza (az angol "inquire" igében és képzett alakjaiban ezt fellelhetjük). Ha valakiről a szomszédja bejelentette, hogy meleg/boszorkány/eretnek, és ezt hetekig, hónapokig vizsgálták, akkor annak lehetett gusztustalanság a vége, de hogy tömegeket nem lehetett így kiirtani, az holtbiztos.
Az inkvizícióban mai szemmel nézve az a furcsa, az a vállalhatatlan, hogy vallási meggyőződés miatt ki lehetett végezni valakit. De ezt leszámítva a hivatalok a kor eszközeihez képest viszonylag normális nyomozati munkát folytattak le, sőt, a vádlott még védekezhetett is (a középkor korábbi szakaszaiban ez nem volt automatizmus). Népirtás ilyen módon nem tudott történni.
"Az indián őslakosság szervezett, módszeres legyilkolásának semmi köze nem volt az inkvizícióhoz."
A keresztény vallásnak igeni volt köze az indiánok irtásához.
Az aztékok királyát azzal az indokkal ejtették fogjul, hogy elutasította a keresztények szent könyvét, a bibliát.
Diego de Landa, római katolikus spanyol püspök utasítására égettek el számtalan maya íráshordozót, ezzel megsemmisítve azok kultúráját. Ez is keresztény, vallási alapú cselekedet volt.
De a keresztények vallásháborúiról is olvashat bárki eleget, ha a valóság iránt fogékony, ahogy az erőszakos térítésről is, ami bizony az amerikai kontinensen is végbement, gyorsan és "eredményesen".
Az inkvizíciót mindennek lehet nevezni, csak elfogulatlan nyomozó hatóságnak nem.
Az, hogy adott esetben, ha nagyon exponált személy (pl. G. Bruno vagy G. Galilei) volt a terhelt, évekig elhúzódott az eljárás, csak taktika volt, íly módon próbálták meg kikoptatni a terheltet a köztudatból, hogy ne keltsen túl nagy közfelháborodást a célszemély nyilvános kivégzése.
Ráadásul, az inkvizíció annyira "demokratikus" volt, hogy a megkínzott, meggyötört terhelt, a vádlott nem élvezhetett jogi védelmet és "természetesen" a fellebbezés jogától is megfosztották.
Csak néhány ezer ember?
Hazudod te, valójában megesett még olyan is, hogy már eltemetett emberek holttestét ásták ki és égették el máglyán, ha eretnekség bűnével vádolta meg őket valaki.
Hogy a vallatási tortúrákra, lassú máglya általi halálra, nyelv kitépésre, egyéb nyalánkságokra már ki se térjek.
A vatikáni zsinat végeredményben nem megszüntette, csak átalakította az inkvizíciót. A Szent Hivatal működése egészen 1965-ig igen hasonlított a korábbi inkvizícióra.
A zsinaton a kölni érsek többek között a következőket mondta:
„ … nincsenek összhangban a modern időkkel és a világban botrány tárgyát képezik… Senkit sem lehet bíróság elé vinni és elítélni anélkül, hogy ki ne hallgatnánk, anélkül, hogy ne tudná, mivel is vádolják… ”
– Második vatikáni zsinat, 1963. október
E felszólalás megmutatja, hogy 1963-ban létezett még a vádlottak vádirat nélküli beidézése és elítélése.
Végül ez:
A Hittani Kongregáció Ratzinger alatti működését papi körökből is érték kritikák.
„ A Szent Hivatal ugyan megváltoztatta a nevét, de az alapját képező ideológia megmaradt. Módszereit tekintve semmit sem változott. Még mindig hitelt ad névtelen feljelentéseknek, szinte sohasem foglalkozik közvetlenül a vádlott személyével, kijelentéseinek visszavonását követeli, és hallgatásra kényszeríti, valamint továbbra is harmadrendű teológusokat alkalmaz szakértőként és bíróként…”
dr. Paul Collins (1997)
II. János Pál pápa 2000. március 12-én a Vatikánban ünnepi istentiszteleten kért bocsánatot egyháza bűneiért.
Adódik a kérdés. Mikor hagyott fel az inkvizíció működtetésével végleg a keresztény egyház?
Semmikor! Az inkvizíció még ma is működik. Vezetője pl. az a Ratzinger bíboros volt, akit később pápának választottak, II. János Pál hivatala után.
Landa's Inquisition involved the use of a level of physical abuse on certain indigenous Maya that many viewed as excessive and was, at the very least, unusual. Scores of Maya nobles were jailed pending interrogation, and large numbers of Maya nobles and commoners were subjected to examination under "hoisting."
During hoisting, a victim's hands were bound and looped over an extended line that was then raised until the victim's entire body was suspended in the air. Often, stone weights were added to the ankles or lashes applied to the back during interrogation.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!