Miért van ez a különbség Nyugat és Kelet között, miért ennyivel sokkal jobb az élet nyugaton?
Nem gondolnám hogy vissza lehetne ezt vezetni a kommunista időkre nyilván hozzájárul a különbséghez, de már nagyon régen volt azóta rengeteg lehetőség lett volna talpra állni és fejlődni Keletnek is.
És igen Ausztria kisebb ország, olyan sok értékei sincsenek, sok a hegy nem gondolnám hogy sokkal jobb az adottságai, mint Magyarországnak és tegnap voltunk Grázban egy pedagógus család ismerősömnél, mind a kettő állami
általános iskolában tanító, a házuk sokkal jobb az autójuk sokkal jobb, mint az itteni pedagógusoknak, egyszerűen sokkal jobban élnek a válság ellenére is. Külföldi tengerentúli nyaralást terveznek nyárra még így is hogy válság van
Mert a rendszerváltás óta a volt keleti-blokk országaiban egyik korrupt kormányt váltja a másik, akár baloldali, akár jobboldali, az emberek nem államférfiakra szavaznak, akik jobbá tennék az országot, hanem populistákra akik a kultúrharc vívásával a másik szekértábor ellen, illetve látszat intézkedésekkel kiszolgálják a tömeget a szavazatokért cserébe.
Ne Ausztriával hasonlítsuk össze a kelet-európai országokat, elég Csehországgal. Az sem Ausztria, de onnan legalább nem menekülnek el a fiatalok, sőt, Prága lakossága folyamatosan növekszik mert sokan oda mennek a szegényebb keleti országokból. Nekem is van olyan ismerősöm aki eredetileg csak tanulni ment oda, de aztán nem akart haza jönni.
“Nyugatot vagy 150 éve egy erős, nagy létszámú értelmiségi réteg vezeti."
Talán mert a nyugati értelmiség nem emelt maga köré elefántcsont tornyot. Ellentétben a magyar értelmiséggel.
Igazából már a középkor végefelé elkezdett leszakadni Kelet-Európa Nyugat-Európától. A pestis járvány után nagy munkaerőhiány lett Európa szerte mindenütt. A födlesurak részéről megindult a verseny a jobbágyokért, amely Nyugat-Európában fokozatosan egyre több jogot jelentett a jobágyságnak, iletve a verseny miatt idővel a technikai fejlődés is felgyorsult. Kelet-Európában nem ez történt, hanem elkezdték a jobbágyokat röghöz kötni,nilletve más eszközökkel korlatozni, emiatt aztán elmaradt a társadalmi és gazdasági fejlődés.
Ez csak az első lépés volt, aztan keleten nagyrészt negatív, nyugaton pozitív lancolat folytatódott.
Egyébként ma nem az erőforrások, hanem a mentalitás a legnagyobb gátja a felzárkózásunknak, amely mentalitást viszont a történelem során szívtunk magunkba. Nem egyetlen korszak és nem csak ez az adott kormány a felelős, hanem sokan, sok évszázadon át. A szocializmus és az arra hajazó Orbán rendszer csak egy-egy fejezet ebben a könyvben, és ezek sem a semmiből kerültek elő, hanem sajnos igény van ezekre.
# 2
Ezt állítottad: "Egyrészt mert a nyugati országok a gyarmatosításból megalapozták a jólétüket..."
Ez konkrétan nem igaz!
A dúsgazdag nyugati országok többsége eleve vagy nem rendelkezett komoly gyarmatokkal, vagy egyáltalán nem voltak gyarmatai.
Németország a legjobb példa, amely eleve csak kevés és igen értéktelen gyarmattal rendelkezett, azokkal is rövid ideig, mindössze 33 évig 1881 és 1914 között. 1913-ban a német GDP kemény 1 %-a származott a gyarmatokról.
Mégis Németország volt 1914 előtt Európa gazdasági-ipari nagyhatalma.
Mellesleg azok az európai országok, amelyek nagy gyarmatbirodalommal rendelkeztek sem elsősorban a gyarmatokból lettek gazdagok.
Ez még a legnagyobb gyarmatosítókra, a britekre is igaz.
1913-ban Nagy-Britannia nemzeti jövedelméből külön-külön nagyobb aránnyal részesült az ipar, a kereskedelem, a pénzügyi és szolgáltató szektor, mint a gyarmatokról származó jövedelem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!