Oroszország hogyan müködik? Putyin, hogyan tud 1 ekkora országot egymaga irányitani?
ÜDV nyomatékosan kérnék mindenkit, hogy a jelenlegi feszült politikai kérdést ne itt tárgyaljuk!
Én azt szeretném kérdezni, 1 ekkora országot, hogyan irányit Putyin? (a világ legnagyobb országa Oroszország) Hogyan müködik a kormányzati rendszer felépitése ? Úgy tudom, több állam is van oroszországon belül, vagy ilyesmi. Remélem érthető a kérdésem, köszönöm a válaszokat.
Oroszország egy nagyon fura velépítésű állam. hivatalosan szövetségi állam, de kicsit furán. Vannak tagköztásaságok amik mint föderatív államok szerepelnek az országban, pl Csecsenföld vagy Dagestan, (?Krím?) és még 20 másik, illetve vannak kerületek (jóval több) melyek nem rendelkeznek ilyen státusszal(+még néhány hasonló különleges zóna). A köztársaságok függetlensége persze nem túl radikális, hiszen ha túlzottan nem értettek egyet oroszországgal, lásd Csecsen háború, akkor néhány száz "Barátságos békefentartó" 40 tonnás tank ment hozzájuk barátkozni.
Ettől függetlenül van egy Állami Duma (alsó ház) és egy Szövetségi Tanács (felső ház) melyben mindkettőben több mint kétharmados többsége van Putyin pártjának, így bármilyen törtvényt, rendeletet, döntést képes meghozni, amíg a saját emberei nem fordulnak ellene.
Nem egymaga irányít, nyilván a döntések nagy része a helyi vezetések kompetenciája, Putyin csak a stratégiai problémákkal foglalkozik, amiknek komolyabb kihatásai lehetnek.
Van stábja, aminek ez a dolga, hogy kiszűrje, mi fontos annyira, hogy a főnök elé kerüljön.
De ez nem Putyin-specifikus, az egész világon így működik a vezetés.
Oroszország igen rosszul és gyenge hatásfokkal működik.
Gazdasága a nyersanyagkitermelésre épül, azaz elmaradott szerkezetű és elavult struktúrájú.
Oroszország egy közepes fejlettségi szinten álló állam, az Amerikai Egyesült Államokhoz és Nyugat-Európához képest kifejezetten szegény.
Oroszországban a GDP/fő alacsonyabb a magyarországinál, azaz az orosz fejlettségi szint és életszínvonal nem éri el a magyart.
Oroszország szövetségi állam, több etnikai alapú, erősen korlátozott autonómiájú köztársasággal renddlkezik.
Oroszország a valóságban egy erősen centralizált féldiktatúra, élén a teljhatalommal felruházott elnökkel, Vlagyimir Putyinnal.
# 6
Az orosz rendszerben a papíron autonóm területek önállósága a valóságban teljesen jelképes. Putyin teljhatalommal irányítja Oroszországot.
Az Amerikai Egyesült Államok szövetségi államai ellenben óriási mértékű, igen széleskörű, valós önállósággal rendelkeznek.
Ezért az orosz és az amerikai rendszer teljesen más.
“Federatív rendszerben működik. Ez kicsit hasonlít az USA-hoz“
Különbség hogy USA-ban demokrácia van, nemcsak papíron, de vannak még bőven…
Egyrészt nem közvetlenül irányít mindent, hanem az alárendeltjein keresztül, ahogyan az minden nagy hatalmi struktúrában is működik. Még egy pici ország oktatási minisztere sem úgy irányítja az ország oktatását, hogy ő osztja be a kisvárosi gimiben a helyettesítéseket (hanem mondjuk az igazgató, aki felel a tankerületi vezetőnek, aki felel egy állami tanügyi központ vezetőjének, aki pedig az oktatási miniszternek). Tehát a kulcs a hatalmi struktúra szintekbe szerveződése. Ha Putyin csak 10 embernek parancsol, akik fejenként további 10-10-nek, és így tovább, akkor 7-8 szinten belül egész Oroszország beszerveződik alá, csecsszopótól aggastyánig. És valójában tényleg valami ilyesmi történik, nyilván nem mindenki pontosan 10 alacsonyabb szintűnek parancsol.
Másrészt egy csomó folyamat önjáró is. Egy gázkitermelő üzem bányászának nem kell minden nap utasítást adni, hogy hogyan dolgozzon. Vagy hogy az előző, oktatási példánál maradjunk, egy tanár tipikusan felsőbb utasítás nélkül is megtartja az óráit. Tehát a rendszer, mint minden nagy társadalmi rendszer, felsőbb utasítás nélkül is simán elműködik. (Egyszer hallottam egy anekdotát, hogy a '90-es években valamelyik kelet-európai országnak, talán Lengyelországnak, ha nem emlékszem rosszul, hónapokig nem volt pénzügyminisztere, mire ez végre "feltűnt" valakinek. Ez a "sokáig nem tűnt fel" nyilván úgy értendő, hogy persze tudták, hogy nincs, de hónapokig nem volt szükség pénzügyminiszteri irányításra ahhoz, hogy az ország pénzügyi rendszere működjön. Lehet, hogy az anekdota hamis, de az üzenete igaz: nagy rendszerek sokáig el tudnak működni felsőbb irányítás nélkül is.)
Lényegében ezen két elv miatt tud kevés, vagy akár egyetlen ember is sok másikat irányítani.
Végezetül, ez nem magyarázat, csak megjegyzés a kérdésedre, Oroszország nagyságát illetően. Egyrészt lakosságban sok más is megelőzi. Másrészt területileg, bár baromi nagy, a területének jelentős része gyakorlatilag lakatlan. Putyinnak az alárendeljeit (első elv) és a rendszer önjárását (második elv) is figyelembe véve is a valóságban csak sokkal kisebb területet kell irányítania, mint az a térképről látszik. Azok a hatalmas erdők Szibériában elvannak mindenféle emberi irányítás nélkül is, ahhoz pedig, hogy havonta egyszer elrepüljön felette egy felderítő gép, nem kell a felsőbb vezetés komolyabb munkája.
Remélem, sikerült politikamentesen válaszolni, nemhogy Putyin autokratikus vezetési stílusa, de még az orosz döntéshozatal struktúrája sem került szóba, csak általános elvek arról, hogyan lehet akár egy személyben is sok másikat irányítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!