Támogatnád világ szinten a túlfogyasztás radikális büntetését? Tehát aki jóval többet fogyaszt a szükségesnél, annak a büntetését?
Károsanyag kibocsátás jelentős részét a túlfogyasztás okozza. Agyatlanul repked mindenki össze-vissza, a szomszéd sarokra is autóval jár, tonna számra veszi a ruhát magának, a vásárolt kaja 2/3-a kukában landol stb... stb...
Ha az egész világon mindenkinek lekövetnék a fogyasztói szokásait, akkor büntetni lehetne az ilyen embereket. Tehát ha egy amerikai állampolgár 10x annyi környezet számára terhelő terméket/szolgáltatást vásárol, mint ami indokolt lenne, akkor először figyelmeztetést kapna, utána pénzbírságot, majd még pénzbírságot, végül pedig bírósági eljárás indulna ellene, szélsőséges esetben pedig börtönbe zárnák.
Nagyon komplikált lenne egy ilyen lextúlfogyasztás törvény gyakorlati alkalmazása igazságos keretek között, illetve rettentően anti-demokratikus is lenne. De szerintem a környezetszennyezés és globális klímaváltozás indokolja legalábbis a fogyasztáson keresztüli lebontását a demokráciának.
S ha pl. akár Cr7 vagy Angelina Jolie a figyelmeztetések utáni bírósági eljáráson nem tudja megindokolni, hogy miért épített 6.-ik villát, mikor a másik 5 is kihasználatlan vagy Jeff Bezos űrakciójáról kiderülne, hogy túlmutat az abban résztvevők ökolábnyomának mértékén a szennyezés, akkor mennének a dutyiba, nem számítana hogy te ki vagy vagy mi vagy. Egyáltalán nem vicces, ha valaki környezeti szennyezést hajt végre csak azért, mert nem tudja hova tenni a pénzét. (A két megnevezett alany csak random példa volt, nem tudom, hogy ők büntetendőek-e vagy sem, nem ez a lényeg).
#9
Szóval szerinted egy embertől a klímakatasztrófa elkerülésének érdekében nem elvárható, hogy ne vegyen 28 farmernadrágot havonta. Inkább dögöljünk mind meg, de a fogyaszás az marad.
#11 a másik oldal szerint meg a 28 nadrágot megvarrók bérét támogatja vele.
Tegyük fel a leggazdagabb 1% háromszor annyit fogyaszt mint az átlag. Ami baromi irritáló tud lenni, de aligha oldja meg a világ problémáit ha elvesszük azt tőlük, mert még ott van a másik 97%-nyi fogyasztás. Egyszerűen túl sokan vagyunk a bolygón itt van a bibi.
Az emberek többsége meg azért gürizik a melóban hogy neki, meg a gyerekeinek jobb legyen - nem ezért teszi hogy másoknak jobb legyen. Ez van, ilyen az emberi természet.
Nagyon jogos és időszerű a felvetés, miszerint a mértéktelen túlfogyasztásunk fogja a civilizációnk végét jelrnteni, csak nem hiszek abban, hogy az államoknak a jog útján van erre ráhatásuk ilyen közvetett, adó beszedés módjára. Ha valamivel lehetne, akkor az a közgondolkodás megváltoztatása. Pl voltak a cigik. Régen mindenki nyakra-főre dohányzott bent is, bárhol, még kórházban az orvos is, senkit nem zavart. Most meg már ott tartunk, hogy bizonyos helyeken még szabad téren is tiltva van. Nem a dohányzással kapcsolatban szeretnék állást foglalni, hanem ez jó példája annak, hogy állami beavatkozással ma már nem menő a cigi, norma lett az, hogy nem gyújt rá az ember, nem lát dohányreklámot és mindenki tudja, hogy a dohányzás tüdőrákot okozhat. Na most, ennek példájára kéne az emberek gondolkodásmódját megváltoztatni, pl: a városban elhelyezett hirdetőtámlák számát minimálisra csökkenteni, mert a marketing és a reklám a fogyasztói társadalomban a benzin, amivel szítják a tüzet. Ugyanígy a ker.tévéket szabályozni, hogy hány % műsoridőt kell szolgáltatniuk (ami szigorúan termékmentes) és mennyi lehet csak a reklám. Miért normális az pl., h a TV-ben jóformán csak reklám megy? Ezt mindenki természetesnek veszi, pedig mesterséges dolog, tehát alakítható. Ezzel csökkenthetnénk a fogyazstásra való hajladóságot.
Aztán vagyonadó. Azt igenis maximalizálni kéne, hogy egy ember hány ingatlant szerezhet. Nagyon káros, hogy míg tömegeknek nincs hol lakniuk vagy a megélhetésük felét egy főbérlő nyeli le, addig mások nevén halmozódik az ingatlan. Már az is haladás lenne, ha nem az egy ember által megszerzett ingatlanok számát maximalizálnák, hanem vaalmi kva magas adót, pl 97%-ot kelljen az ingatlan után fizetnie, ha már pl a 3.-at szerzi.
16-os, ha még csak 3x annyit fogyasztana! De itt 1000-res nagyságrendekről kell beszélni, mert egy nagyon kis % rendelkezik egy beláthatatlan vagyonnal, amit igenis el kell venni tőlük. Nyilvánvaló, hogy az egyenlőtlenségeket lehetetlen felszámolni, de annak mértékén lehetne változtatni, ha valaki AKARNA.
Pl vannak 11-en egy csoportban és van 20 alma. Kommunizmus az lenne, ha mindenki 2-t kapna fejenként. Kontrollált kapitalizmus az lenne, hogy ha 2 embernek lenne 3, 5-nek 2, 4-nek 1 fejenként.
A vadkapitalizmus, ami most van, az meg olyan, hogy a 1 ember rendelkezik 13 almával és igy tovább..
"Amúgy a gyártóknak így is hatalmas összegeket kell fizetniük a környezetvédelemért, amit persze rajtunk hajtanak be a termékek árán keresztül. Mi több kellene még?"
Az, hogy a felesleget le se gyártsuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!