Jogilag megtehetné egy amerikai elnök hogy megtámadja Oroszországot?
A kérdés természetesen pusztán elméleti.
Mindegy ki az elnök. De ha teszem azt reggel úgy kel fel hogy "Megtámadjuk a nagy medvét" akkor ennek milyen akadályai lennének és mit tehetne meg elnöki hatalmával fogva hogy mégis elinduljon az atom stb?
U.I.
(Ha hülyeségnek tartod a kérdést, vagy nem tudsz semmi értelmeset hozzátenni akkor kérlek ne válaszolj)
"Tegyük hozzá, hogy az ide vonatkozó War Powers Resolution törvényt eddig viszonylag rugalmasan értelmezték: Bill Clinton 1999-es koszovói bombázókampánya pl. nem ment át a kongresszuson, tisztán elnöki intézkedés eredménye volt. Trump tavalyi dróncsapása Iránra is jogilag kérdéses volt, ha demokrata többség lett volna a kongresszus mindkét kamarájában, valószínűleg meg is támadták volna."
Ezek szerintem "kisebb" akciókat azért intézhet kongresszus nélkül is?
"Mennyire egyenlő az elnök a kongresszussal?"
Ez attól függ, hogy az "egyenlő" szó melyik jelentését használod :D
Ha úgy használod, mint "azonos", akkor a válasz az, hogy egyáltalán nem. Az USA kormányzati rendszere prezidentális, tehát a kormányfő és az államfő személye azonos, a kormány csak az államfő irányába felelős. A kormányt a kongresszus nem válthatja le, maximum az impeachmenten keresztül az elnököt lemondathatja (de ez még sosem történt meg, egyszer volt rá igazából esély, a Watergate-botránynál, de akkor Nixon inkább magától lemondott). Magyarországon ezzel szemben pl. parlamentáris rendszer van, tehát a kormányfő és az államfő személye nem azonos, és a kormány a országgyűlésnek felelős. Magyarországon az országgyűlés a teljes kormányt bármikor lemondathatja, és magát a kormányt is el kell fogadnia. Az USA-ban az elnök alakít kormányt, és ebbe a kongresszusnak nagyon limitált beleszólása van.
Ha úgy használod az egyenlő szót, hogy egyenlő hatalmú, akkor a kérdés picit árnyalt: az USA-ban a hatalmi ágak sokkal jobban szétvannak bontva, mint itthon. Ahogy előbb említettem, az amerikai kormány nem felelős a kongresszusnak, teljesen önálló jogkörrel rendelkezik, amibe a kongresszus nem szólhat bele. Ettől függetlenül természetesen a kongresszus hozhat olyan törvényeket, amiket a kormánynak be kell tartania, míg az elnök nem hozhat olyan rendeleteket, amik a kongresszus működését szabályozzák. Ezáltal kijelenthető, hogy az elnök (és a kormány) hatalma de facto kisebb, mint a kongresszusé, viszont mivel az elnök saját maga állítja össze a kormányát, sokkal hatékonyabb mint a kongresszus.
#14
Néhányan már szépen kifejtették neked, hogy a hadüzenet a kongresszus dolga, az elnök pedig nem a kongresszus.
Ebből következően ha mondjuk Trump azzal kel fel, hogy nukleáris háborút indít, akkor valószínűleg azzal fekszik, hogy ráhúzták a muszájkabátot.
#10, #11 Egyébként érdekes, hogy az Egyesült Királyságban 2011-ig nem kellett parlamenti hozzájárulás háború indításához. A kormány, ami a parlamentnek felelős, megkérhette a királynőt, hogy indítson háborút.
A vétójog is érdekes: az amerikai elnök bármit megvétózhat, de ha kétharmaddal elfogadja a kongresszus a törvényt újra (override), akkor az aláírása nélkül is törvényerőre lép a törvény.
Az angol királynő mindent aláír, de ha nem írná alá, gyakorlatilag a törvény sosem lépne hatályba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!