Jogilag megtehetné egy amerikai elnök hogy megtámadja Oroszországot?
A kérdés természetesen pusztán elméleti.
Mindegy ki az elnök. De ha teszem azt reggel úgy kel fel hogy "Megtámadjuk a nagy medvét" akkor ennek milyen akadályai lennének és mit tehetne meg elnöki hatalmával fogva hogy mégis elinduljon az atom stb?
U.I.
(Ha hülyeségnek tartod a kérdést, vagy nem tudsz semmi értelmeset hozzátenni akkor kérlek ne válaszolj)
Az alelnöknek effektíve igen kevés hatalma van, nem is válthatja le az elnököt. Igazából az alelnöknek két feladata van: abban az esetben, ha az elnök valamilyen okból elveszti a pozícióját (ez lehet haláleset, impeachment, lemondás, vagy súlyos fizikai és/vagy mentális sérülés), akkor az alelnök lesz az elnök; illetve ő a szenátus házelnöke (de csak döntetlen esetén szavazhat a szenátusban). Az alelnök csak úgy nem mondathatja le az elnököt, ez a kongresszus jogkörébe tartozik az impeachment-procedúrán keresztül.
Ettől függetlenül jogilag az elnök nem támadhat meg egy másik országot, mert a hadüzenet küldése a kongresszus jogkörébe tartozik. Ezt az 1973-ban elfogadott War Powers Resolution nevű törvény kodifikálja.
8-as: nem, az elnöknek nincs joga háborút indítani, ez a kongresszus jogköre. A kongresszus mindkét házának el kell fogadnia a törvényjavaslatot, az elnök maximum megvétózhatja azt.
Tegyük hozzá, hogy az ide vonatkozó War Powers Resolution törvényt eddig viszonylag rugalmasan értelmezték: Bill Clinton 1999-es koszovói bombázókampánya pl. nem ment át a kongresszuson, tisztán elnöki intézkedés eredménye volt. Trump tavalyi dróncsapása Iránra is jogilag kérdéses volt, ha demokrata többség lett volna a kongresszus mindkét kamarájában, valószínűleg meg is támadták volna.
Az elnök csak akkor kezdeményezhet atomcsapást, ha az USA-t egy nukleáris hatalom megtámadja.
Kérdező: Magyarországon jelenleg Áder János a hadsereg főparancsnoka, mégsem az ő jogköre, hogy katonai akciókat kezdeményezzen. Az Egyesült Királyságban a mindenkori király/királynő a hadsereg vezére, a valóságban ő sem támadhat meg csak úgy egy random országot.
Az amerikai alkotmány I. cikkelye egyértelműen kimondja, hogy hadüzenetet csak és kizárólag a kongresszus küldhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!