Egy sajátos választási rendszer. Az államokhoz lakosságszámtól függő számú elektor van rendelve. Amelyik jelölt az adott államban megnyeri a választást (a legtöbb szavazatot kapja), azé az állam összes elektora. A szavazás lezárása után meglehet állapítani, az adott jelölt hány elektort "gyűjtött be". December közepén ezek az emberek választják meg az elnököt egyszerű szótöbbséggel. A választási rendszer alapján az elektort "köti" a mandátuma, azaz, hogy ő melyik jelölté. Általában eszerint szavaz. Ritkán előfordul, hogy 2-3 ember másként szavaz, ez akkor változtatja meg a dolgok menetét, ha majdnem egyforma számú elektort gyűjtött be mindkét jelölt. Az esetek döntő többségében, aki 270 elektort gyűjtött be (vagyis azon államok elektorainak összessége, ahol ez a jelölt nyerte meg a választást), elnöknek tekintheti magát.
2020. nov. 7. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 anonim válasza:
Az elektor az a személy, aki végül megválasztja az elnököt.
Mikor az USA-ba valaki szavaz, akkor kvázi arra szavaz, hogy az állama ahol él, melyik elektorjait (republikánus, vagy demokrata) küldje ki, hogy szavazzanak az Elektori Kollégiumban - ami gyakorlatilag a tényleges elnökválasztás.
2020. nov. 7. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
3/7 anonim válasza:
Ezt kb. úgy képzeld el, mintha idehaza minden megyében lenne egy bizonyos számú döntőbrigád, akik az adott megyében élők szavazatai alapján eldöntik, hogy az a megye kire szavazott.
2020. nov. 7. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
4/7 anonim válasza:
Az elektor egy szimbolikus tisztség. Annyi a lényege, hogy ha pl. Kaliforniát Joe Biden nyerte, akkor a kaliforniai elektorok Joe Bidenre szavaznak az elektori gyűlésen, és így tovább minden államra.
2020. nov. 7. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. :)
Akkor ezek szerint nem is lehet meghamisítani az adatokat?
Szerintem ilyen módszert kéne bevezetni itt, Magyarországon is (csak azért mondom, hogy lássunk statisztikát a megyékből)
2020. nov. 7. 14:12
6/7 anonim válasza:
Magyarországon ma is megtekinthetők mind a megyei adatok egy-egy választás kapcsán, de még az egyes szavazókörök eredményei is, így könnyen beazonosítható egy-egy településen vagy budapesti kerületen belül is, hogy melyik párt a népszerűbb. Az ellenzék ugye pont ezért vádolja "csalással" a kormánypártot, hogy a 2014-es választás előtt bizonyos körzetek át lett rajzolva, hogy bizonyos szavazókörök, ahol a Fidesznek jelentős többsége volt a megelőző választásokon, eltolják az arányt.
Abból a szempontból az USA választási rendszere sem arányos, hogy ha egy államban - leszámítva néhány államot ahol ez figyelembe vannak véve az arányok is - győz a jelölt akár 1 szavazattal, minden elektori voksot megnyer.
2020. nov. 7. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
7/7 anonim válasza:
Ez egy végletesen elavult, antidemokratikus intézmény, ami már nem egyszer vezetett ahhoz, hogy az nyerte az elnökválasztást, aki kevesebb szavazatot kapott (2000: ifj. Bush, 2016: Trump). Azonnal meg kellene szüntetni.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!