Olaszország miért nem lett olyan fejlett és jóléti állam, mint Németország vagy Nagy-Britannia miközben minden adott lett volna hozzá?
Olaszo nem volt egyseges az "aranykoraban", tobb kiralysagbol allt, pl.: az emlitett velence. Plusz amikor benan valtottak eurora, tonkrevagta a gazdasagot... (nemet o. meg baromira jol jart persze...)
Tobb tenyezobol allt ez ossze.
Ácsi!
Maga az ország és a gazdasága korántsincs lemaradva Németországból képest;
Az állampolgárok életszínvonala és az ország gazdasági helyzete két külön kategória;
Szeretne Magyarország olyan top nyugathoz képest alacsony gdpt...
Mellesleg az unió 3.legnagyobb gazdaságról és a világ kB 6. legnagyobb gazdaságról beszélünk
Az egyik fele gazdaságilag fejlett, míg a másik gyakorlatilag maffiauralta Balkán.
A déli, mediterrán európai országok mind hasonló gondokkal küzdenek: az északi részei általában fejlettebbek, míg a déliek jóval kevésbé.
Észak-Olaszország simán van olyan fejlett, mint Európa magterületei, csak dél jócskán lehúzza az átlagot. Éppen ezért erős a szeparatista mozgalom északon. Úgy gondolják, ők tartják el a lusta délieket. Ebben azért van valami, valljuk be.
Dél-Olaszország Európa egyik perifériája, ezenkívül teljesen más az ottani mentalitás, mint mondjuk Észak-Németországban. Amikor létrejött az egységes Olaszország, akkor se sikerült felzárkóztatni a térséget, inkább a déliek vándoroltak északra a jobb élet reményében.
Ettől függetlenül egyébként voltak időszakok, amikor nagyon jól ment az ország szekere és a gazdasági fejlődés egyik mintapéldája volt, leginkább az 1950-es évektől a '70-es évekig.
Egy másik fontos esemény az úgynevezett "sorpasso" volt, ami annyit tesz, hogy néhány évig Olaszország gazdasága nagyobb volt, mint az Egyesült Királyságé, ezzel pedig az olaszok lettek a tőkés világ negyedik vezető gazdasága (USA, Japán és NSZK után). 1987-1997 között sokáig meg tudták őrizni a negyedik helyüket.
Politikailag egyáltalán nem stabil az ország, 1946 óta, 29 miniszterelnökük és 66 kabinet/kormányuk volt.
29 miniszerelnök közül, csak tíz volt 2 évnél tovább hatalmon, többeknél az sem egy huzamban.
#7 ez egy jó kérdés. Végeztek egy felmérést, miszerint minél délebbre haladunk (illetve a déli féltekén minél északabbra), annál valószínűbb, hogy gazdaságilag és társadalmilag kevésbé fejlett országokkal vagy régiókkal találjuk szembe magunkat.
Hogy ennek mi az oka, csak találgatják. Az egyik hipotézis szerint északabbra a nehezebb időjárási körülmények miatt fontosabbá vált a szervezettség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!