Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az augsburgi csata bizonyítja...

Az augsburgi csata bizonyítja a németek erejét?

Figyelt kérdés
A magyarok szépen kikaptak ott úgy, hogy soha többé nem kalandozgattak nyugatra már. Ha ez a csata nincs, akkor nem telepedtek itt le?

2020. febr. 17. 20:07
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
2020. febr. 17. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Túl mohók voltak. Egy pár évtizednyi felkészüléssel sokkal többre vihették volna.
2020. febr. 17. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Igazából nem ezen múlott. A magyarok olyan fába vágták a fejszéjüket, ami nem az ő szakterületük volt. A könnyűlovas hadseregek hatásosak voltak portyázásra és gyors rajtaütésekre, továbbá a Kelet - Európában akkor domináns gyalogság ellen is nagyon hatékony volt. Viszont amint szemtől szembeni, nyílt csatára került a sor, az akkoriban elterjedő nehézlovas egységek kerültek fölénybe. A vastag csatakabáton és az azon lévő láncingen keresztül nemigen tudtak a könnyű húzóerővel rendelkező, gyors lovasíjak nagy sebzést okozni, akár vékonyhegyű nyilakkal lőttek, akár nem. A nyilak nem fúródtak olyan mélyen ezeken át a húsba, és nem ejtették el az ellenfelet rögtön. A sebző hegyes nyilak pedig át sem tudtak hatolni rajta. Emiatt meg kellett ütközni velük, ahol a nehézlovasság egyértelmű fölényben volt. A visszavonulásos támadás működött egyszer - kétszer, amíg az ellen rá nem jött, hogy ilyenkor nem szabad üldözni. Már pedig ha nem üldöztek, akkor a könnyűlovasság kénytelen volt szemtől szembeni harcot folytatni, ahol hátrányba kerültek.


Emiatt váltottak a magyarok is a nehézlovasság központú, nyugati harcmodorra, ugyanis amint volt egy föld, amit meg kellett védeni, állni kellett a sarat és nem lehetett mobilis egységekre építeni, mert a visszavonuló manőverek közben az ellen szépen besétált volna a városba. Többek között ennek a váltásnak köszönhetjük, hogy nem lettünk egy másik hasonló sereg által legyőzve 100 év után, ahogy ez a keleti tipusú hadsereggel rendelkező népekkel általában történt. Ha megnézed a korai középkori Kelet Európa és Szibéria térképét, láthatod hogy nagyon sűrűn váltakoztak a népek, felemelkedtek, virágoztak egy daravig és tűntek is el, mert habár az a harcstílus, amit alkalmaztak hatékony volt hódításra, de azt a földet védeni is kellett volna, amire már nem. Ez az oka annak, hogy a mongolok egy hibrid hadsereget használtak, ahol egyensúlyban volt a nehéz és a könnyűlovasság.

2020. febr. 17. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Inkább I. Ottó volt erős uralkodó, akinek sikerült belháborúk árán megerősítenie a hatalmat, és a kalandozó magyarokat is megvernie Augsburgnál. Egyébként a németek egészen a 19. századig általában nem voltak erősek, mert nem voltak egységesek, csak egy-egy talpraesettebb uralkodó idején tudtak valódi nagyhatalomként működni.
2020. febr. 17. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#3

Tudod, mire lettem volna kíváncsi? Ha ez a mongol inváziós haderő 1242-ben nem fordul vissza a nagykán halála miatt, meddig mehetett/juthatott volna el...

2020. febr. 17. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
3 - as vagyok. Azt szerintem senki nem tudja megmondani, de lehet találgatni. Szerintem túl lett volna nyújtva egy idő után a birodalom. Így is felszakadt. Ami előnye volt az akkori Nyugat Európának a Kelettel szemben, hogy nálunk még nem terjedtek el annyira akkoriban a kővárak, náluk meg már igen. És tudjuk, hogy amikor az Arany Horda visszatért az országba már volt jó sok kővárunk és vissza is szorítottuk őket. Mondjuk ami ennél fontosabb, már ismertük a módszereik. Azok a hatalmas seregek nagyon gyorsan mozogtak, így az utánpótlás lényegében nem tudott megvalósulni, emiatt a hadjáratok közben falvak lerohanásából és portyázásból tartották fent magukat. Kun László szétoszlatta a csapatait a falvak között, így a mongolok mindenhol kemény ellenállásba ütköztek, el lett vágva a fő forrásuk, aztán kiűzték őket. Ez a taktika talán működhetett volna a birodalom idejében is. De az szerintem biztos, hogy nem Magyarországon álltak volna meg. Amikor bejutottak volna az Alpokba, ahol sűrűn elhelyezkedő várak és rengeteg milícia volt, akkor már más lett volna a helyzet, lehet ott megtorpantak volna. Mondjuk a mongolok legnagyobb fegyvere az alkalmazkodó képességük volt, úgyhogy ki tudja. Viszont láthattuk, hogy a birodalom már előtte elérte azt a maximális kiterjedését, amit még irányítani tudott.
2020. febr. 18. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!