Hol van a világ pénze?
Olvastam egy friss felmérést. A világ összes pénzét ráhelyezték egy focilabda motívumra arányosan [link]
Abban minden politikai oldal médiafelülete egyetért, hogy az U.S.A ami a képen a legöbb pénzt birtolokja el van adósodva. Minden EU-s ország, velünk együtt egyre növekvő államadósságot hagyunk gyermeikeinknek. Még a leggazdagabbak is el vannak adósodva. Mégis kiknek ? Hol a pénz ? Ki rángatja madzagon az országok vezetőit? Mert ugye a pénz irányítja a politkát, azzal tudnak választásokat nyerni a hatalmon lévők. Kinél van a pénz?
A közembereknél nem lehet a pénz. Nálad van? Be van fektete x milliárd dollár valahol ? Az államnál sincsen pénz, hisz majdnem belefulladunk az államadósságba. Ugyanígy a gazdag országok esetében is. Hol vannak tehát a pénzt birtokló Bankok fejei? Ki birtokolja a pénzt és vele együtt a hatalmat?
#20: Pont a második bekezdésed magyarázza meg, hogy az elsőnek miért nincs értelme. Az arany is csak egy olyan dolog, amelynek az értékét a közmegegyezés adja. A valóságban az arany fizikai tulajdonságai kifejezetten rosszak: lágy, könnyen kopik, nehezen munkálható meg, cserébe még baromi nehéz is, talán az az egyetlen jó fizikai tulajdonsága, hogy az egyszerűbb savak nem oldják, de hát ugye erre a gyakorlati életben nem sok szükség van. Ergo nem jó alapanyagnak szinte semmilyen eszközhöz. Megenni meg nyilván nem lehet.
És van körülötte egy közmegegyezés, amely értékessé teszi: az értéke az, hogy lehet vele közvetlenül használható dolgokat (ételt, eszközöket) vásárolni, és azért fogadja el az eladó, mert ő is biztos lehet benne, hogy majd arra válthatja, amire akarja.
Ez a közmegegyezés váltotta fel a cserekereskedelmet, szóval azért nagyon is komoly haszna van az emberiség szempontjából: az összetett társadalmat (melyben a legtöbb dolgozó ember nem is termel, hanem szolgáltat) meg se tudnánk szervezni nélküle. Képzeljük el, ha valahányszor egy fodrásznak kell egy kenyér, fel kellene kajtatnia egy nyiratkozni vágyó péket.
Persze ahol van közmegegyezés, ott rögtön megjelennek a hamisítók, és itt előnyössé válik az a különben haszontalan tulajdonsága az aranynak, hogy baromi nehéz. És akkor nem nagyon lehet hamisítani (bárki lefesthet sárgára egy 10cmx10cmx10cm-es hétköznapi anyagokból álló tömböt, de az látványosan könnyebb lesz 10 kilónál - az arany még ötvözeteiben is jóval nehezebb).
A modern informatikai eszközöket használó titkosítási eljárások általában ugyanígy hamisíthatatlanok (legalábbis a mostani eszközökkel, száz év múlva más világ lesz). Tehát senki nem tud a bankszámlájára odacsalni plusz húszmillió forintot. Szerintem nincs azzal semmi baj, hogy nincs a pénz mögött aranyfedezet. Egyszerűen a bankszámládon levő összeget értéknek tartod, mert tudsz vele vásárolni mindenfélét - a közmegegyezés alapján.
De hallottam !
Százasért hozzál jó sokat.
Fizetek érte egy százasszöget.
Azért durva, hogy mennyi okos van, aki semmit sem ért az egészből.
18 az egyetlen, akinek van lövése. A többiek csak hallgassák Drábikot, reménytelenek
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!